Parlamentní strany po volbách rozdělí stamiliony milionů. Ilustrační foto.

Parlamentní strany po volbách rozdělí stamiliony milionů. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nejvíce na volbách vydělá ODS: 190 milionů

  • 49
Zatímco se sociální demokraté mračili nad volebním výsledkem, strážce jejich kasy se usmíval. "Je to dobré, budeme mít víc peněz," řekl Martin Starec, místopředseda ČSSD pro řízení. Třetina hlasů pro sociální demokraty totiž znamená, že strana při těchto volbách "vydělá" víc než v roce 2002.

Přejít na volební speciál

ČTĚTE TAKÉ: Poslance vyprovodí ze Sněmovny tučné odstupné

Stát totiž každé straně, která překročí hranici 1,5 procenta, dá za každý získaný hlas sto korun. Sociální demokracii tak letos voliči zajistili téměř 173 milionů. Po minulých volbách do Poslanecké sněmovny přitom inkasovala o třicet milionů méně.

Největší zisky letos samozřejmě měla vítězná ODS. Ta si díky hlasům voličů do své pokladny přidá necelých 190 milionů.

Z neparlamentních stran se může na příspěvek těšit pouze jediná, a to SNK-ED. Získala něco málo přes dvě procenta hlasů, a má tak nárok zhruba na jedenáct milionů korun.

Strany, které obsadí lavice ve Sněmovně, navíc dostanou 900 tisíc ročně za každý poslanecký mandát. A ani tím jejich příliv peněz nekončí. Všechny parlamentní strany mohou počítat ještě s dalšími deseti miliony ročně. Takový je příspěvek státu na jejich činnost.

Do Sněmovny ji dostaly preferenční hlasy
O síle každého hlasu ví své poslankyně Alena Páralová z ODS. V primárních stranických volbách se dostala až na páté, tedy na první pohled nevolitelné místo pardubické kandidátky. Do parlamentu však postupuje z první příčky. Jak se to mohlo stát?

Někdejší stínové ministryni práce a sociálních věcí pomohly preferenční hlasy. "Před třemi týdny jsem voliče dopisem slušně poprosila, aby moje jméno zakroužkovali. A zafungovalo to," raduje se nyní Páralová, která na rozdíl od těch, jež na kandidátce přeskočila, patří mezi parlamentní harcovníky.

"Kandidovala jsem už počtvrté, takže lidé mě znají. Myslím, že někteří kolegové mohou těžce nést, že je přeskočila žena," dodává s úsměvem.

Stejná situace nastala u zelených v Praze. Dvojka kandidátky Kateřina Jacques díky preferenčním hlasům přeskočila lídra a předsedu strany Martina Bursíka. Tomu šlapal na paty i písničkář Jaroslav Hutka, kterého od Sněmovny dělilo pouhých 350 hlasů.

Nejvíce sympatií ovšem patřilo šéfovi ODS Mirku Topolánkovi. Jeho jméno na volebním lístku zakroužkovalo téměř o pět tisíc lidí víc než jméno jeho rivala v boji o premiérské křeslo, Jiřího Paroubka.

Peníze za volby

  • ODS: 189 247 500 Kč
  • ČSSD: 172 882 700 Kč
  • KSČM: 68 532 800 Kč
  • KDU-ČSL: 38 670 600 Kč
  • Strana zelených: 33 648 700 Kč
  • SNK ED: 11 172 400 Kč

Kolik dostanou za poslance

  • ODS: 291 600 000 Kč
  • ČSSD: 266 400 000 Kč
  • KSČM: 93 600 000 Kč
  • KDU-ČSL: 46 800 000 Kč
  • Strana zelených: 21 600 000 Kč

Poznámka: Strany dostanou 900 tisíc za mandát za rok, přičemž poslanci jsou zvoleni na čtyři roky. Každá parlamentní strana dále dostane 10 milionů ročně na svou činnost.
Zdroj: Ministerstvo financí ČR


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video