K největším slídilům v soukromí podle poroty sdružení Iuridicum Remedium loni patřilo ministerstvo práce a sociálních věcí projektem sKaret (ilustrační snímek).

K největším slídilům v soukromí podle poroty sdružení Iuridicum Remedium loni patřilo ministerstvo práce a sociálních věcí projektem sKaret (ilustrační snímek). | foto: iDNES.cz

Nejvíc v soukromí šťouralo ministerstvo práce, vroubek mají i vlekaři

  • 46
Problematický projekt sKaret vynesl ministerstvu práce a sociálních věcí za rok 2012 nelichotivou cenu Big Brother Awards. Mezi další slídily v soukromí patří i provozovatelé lyžařských areálů. Někteří z nich totiž zavedli systém, který má zabránit podvodům s permanentkami.

Výsledky osmého ročníku soutěže Big Brother Awards (Ceny Velkého bratra) vyhlásila ve středu večer lidskoprávní nezisková organizace Iuridicum Remedium.

V kategorii Největší úřední slídil vyhrálo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Porota na projektu sociálních karet kritizovala spojení identifikační a platební funkce. Nelíbilo se jí ani to, že úřad předal soukromé bance (České spořitelně) databázi osob, kterým má být karta vydaná. Iuridicum Remedium kvůli tomu s Národní radou osob zdravotně postižených už dříve podalo trestní oznámení.

MPSV "ocenění" vnímá jako podnět k diskusi o moderních postupech ve státní správě. "Taková anticena nás samozřejmě nemůže těšit. Rozhodně ale musíme říct, že dodržujeme platné zákony. K nové sKartě se už podařilo prosadit celou řadu změn, tak aby byla přátelská a lidem usnadňovala život," řekla iDNES.cz mluvčí resortu Štěpánka Filipová.

"Ministerstvo práce a sociálních věcí se v minulé roce obzvláště činilo a vedle sKarty můžeme vzpomenout i problematickou databázi žadatelů o sociální dávky nebo podporu další kartě, tentokrát zaměstnanecké, v závěru roku," dodal Jan Vobořil z pořádajícího sdružení.

Projekt sKaret čelí výrazné kritice, premiér Petr Nečas proto s Českou spořitelnou vyjednal úpravu smlouvy. Zákonodárci před koncem roku na poslední chvíli prosadili, aby karty nebyly povinné pro nezaměstnané a pěstouny (více čtěte zde).

V kategorii Nebezpečná nová technologie "uspěli" vlekaři. Někteří z nich totiž ve snaze zatočit s podvodníky zavedli speciální turnikety, které při první jízdě vyfotí držitele skipasu (více čtěte zde).

Ochranu soukromí narušuje i Praha 13 či Rusko

V dalších kategoriích zvítězila městská část Praha 13 za nadměrné instalování bezpečnostních kamer, Rusko za plány cenzurovat internet či bývalý člen protikorupční policie Zdeněk Ondráček za svůj výrok "každý slušný občan nemá problém s odběrem vzorku své DNA a jeho kriminalistickým zkoumáním, které jednoznačně potvrdí, že on pachatelem není", který napsal v komentáři na serveru Česká pozice.

Jedinou pozitivní cenu za dlouhodobou přednáškovou a publikační činnost věnovanou ochraně soukromí získal konzultant, pedagog a publicista v oblasti telekomunikací Jiří Peterka.

Anticeny se udílely v sedmi kategoriích, o jejich vítězích rozhodla sedmičlenná porota. Zasedl v ní například expert na otevřenost veřejné správy Oldřich Kužílek,
vedoucí Ústavu práva a technologií brněnské Masarykovy univerzity Radim Polčák nebo senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. Nominace posílala veřejnost na web sdružení.

Soutěž Big Brother Awards se snaží upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V zahraničí se pořádá od roku 1998, v Česku se začala vyhlašovat o sedm let později. Její tvůrci se inspirovali knihou George Orwella 1984, kde se postava Velkého bratra objevila poprvé.

V předchozích ročnících soutěže vyhrálo například ministerstvo zdravotnictví, pražský Dopravní podnik i magistrát, mezi šťouraly do soukromí nechyběl ani Český statistický úřad, policie, vláda USA, Stanislav Gross nebo Facebook.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video