Největší referendum bude o nádraží

  • 160
Devátého října půjdou Brňané hlasovat v největším referendu v dějinách České republiky. Přes tři sta tisíc lidí žijících v jihomoravské metropoli může rozhodnout o tom, zda se přesune hlavní železniční nádraží asi kilometr na jih.

Aby jejich názor respektovali brněnští politici na radnici, musí přijít k urnám nejméně polovina oprávněných voličů.

Na vyhlášení referenda se po dvouhodinové diskusi shodli brněnští zastupitelé.
"Nebudeme bránit občanům, aby vyjádřili svůj názor v referendu. Já osobně ale s jeho konáním nesouhlasím," prohlásil brněnský primátor Petr Duchoň.

Referendum chtějí tisíce lidí
Petici za vyhlášení referenda, kterou zorganizovala koalice nevládních organizací Nádraží v centru, podepsalo během několika týdnů skoro dvacet pět tisíc lidí.

Nejdramatičtější debatu vedli zastupitelé o datu, kdy lidé půjdou k urnám. Opozici se nepodařilo prosadit návrh, aby se referendum uskutečnilo až v listopadu, společně s volbami do krajského zastupitelstva a do Senátu.

"Lidé by nemuseli chodit k volbám dvakrát, referendum by také vyšlo levněji než když se bude konat samostatně," uvedla Jana Drápalová, opoziční zastupitelka za Stranu zelených.

Podobný názor mělo i těch několik občanů, kteří se na schůzi zastupitelstva přišli podívat. "Jakýkoliv jiný termín konání referenda než společně s krajskými volbami je obstrukce a pohrdání občany," řekl zastupitelům asi dvacetiletý student Petr Kuba.
 
Zastupitelstvo změnilo program
Původně mělo být referendum posledním bodem jednání zastupitelstva a mělo přijít na řadu až večer. Koaliční zastupitelé za ODS a KDU-ČSL ale odhlasovali, aby se o něm jednalo hned ráno.

Lidé, kteří chtěli přijít na jednání o referendu tak měli smůlu, protože je propásli. Nemohli proto říct svůj názor.

Tajemník magistrátu Pavel Loutocký ale tvrdil, že výhodnější je samostatný termín referenda. "Úřad považoval za nevhodné sloučení referenda a krajských voleb. Byl bych nerad, aby se úřad stal politickým rukojmím," reagoval na dohadování zastupitelů.

Přesun vyjde na 30 miliard
Podle úředníků by bylo složité, aby fungovaly dvě komise, pro volby i pro referendum, každá by musela být v jiné místnosti, problémy by byly i se sčítáním hlasů. Městskou pokladnu referendum vyjde na asi pět a půl milionu korun.

O přesunu hlavního železničního nádraží z centra Brna debatují politici už skoro patnáct let. Před dvěma lety jej podpořila i vláda. Podle předběžných odhadů by celý projekt vyšel na nejméně třicet miliard korun a stavba by trvala deset až patnáct let.

Město do jeho přípravy jen letos investuje asi sto milionů korun. Další peníze chce získat od státu a od Evropské unie.

Brno změní primátora
Během zasedání městských zastupitelů se jednalo kromě referenda také o odstoupení stávajícího primátora Petra Duchoně (ODS), který se stal poslancem Evropského parlamentu.

Duchoň odstoupí 12. října, kdy bude radnice také hlasovat o jeho nástupci. Zastupitelem ale zůstane.

Primátorovi kolegové zároveň schválili, že Duchoň bude dostávat primátorskou odměnu ještě tři měsíce po odchodu z funkce, což je celkem přes dvě stě deset tisíc korun, sedmdesát dva tisíce korun měsíčně je jeho základní plat.

Brněnský primátor Petr Duchoň (ODS) přichází na schůzi zastupitelstva, během níž oznámil, že 12. října rezignuje. (7. září 2004)

Brněnští zastupitelé v hlasování rozhodli, že referendum o přesunu vlakového nádraží z centra města bude 9. října. (7. září 2004)

Hlavní brněnské železniční nádraží, o jehož možném přesunu budou občané hlasovat v referendu. (7. září 2004)

Hlavní brněnské železniční nádraží, o jehož možném přesunu budou občané hlasovat v referendu. (7. září 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video