Hrůza Jihočeského kraje - sídliště Máj v Českých Budějovicích

Hrůza Jihočeského kraje - sídliště Máj v Českých Budějovicích | foto: Slavomír Kubeš, MF DNES

Největší hrůza Jihočeského kraje? Sídliště Máj

  • 3
Hrůzou Jihočeského kraje čtenáři iDNES.cz zvolili českobudějovické sídliště Máj. Pocity nelibosti v obyvatelích kraje vyvolává i Jaderná elektrárna Temelín, kaliště v okolí Mydlovar či suché lesní plochy v Národním parku Šumava.

Obrovský komplex paneláků začalo město České Budějovice stavět v osmdesátých letech 20. století. Původní ideou bylo navázat na les a nechat sídlištěm prorůstat zeleň. Dnes se o tom může každému leda tak jen zdát.

„Základní problém Máje je hustota obyvatel. Komunisti chtěli, aby za málo peněz a v minimálním času dostali na jedno místo co nejvíce lidí,“ konstatoval architekt Martin Krupauer z Atelieru 8000.

Obyvatelům nejvíc vadí, že Máj patří k místům s největší kriminalitou. „Z hlediska veřejného pořádku a bezpečí je tu situace ve městě nejdramatičtější,“ potvrdil primátor Českých Budějovic Juraj Thoma.

Na sídlišti žije velké množství sociálně problematických skupin. Lidé se často některým ulicím vyhýbají, někteří se dokonce v noci bojí vycházet. „Je to tu hrozné. Zvlášť v noci se bojím sama chodit po sídlišti. Často se stává, že tu někoho přepadnou,“ popsala žena, která na Máji bydlí od dětství.

Hned po kriminalitě vadí obyvatelům sídliště Máj i jeho nevzhledný architektonický ráz. „Když se Máj za minulého režimu stavěl, tak nebyl čas a peníze myslet na estetickou stránku,“ dodal architekt Krupauer.

Hned za sídlištěm skončilo odkaliště v okolí obce Mydlovary u Českých Budějovic. Zde zůstalo na 260 hektarech ležet 36 milionů tun nebezpečného odpadu po bývalé zpracovně uranové rudy.

Do Prahy raději přes Písek
Na třetím místě se umístila Jaderná elektrárna Temelín. Ta nevadí jen Jihočechům, ale zejména rakouským aktivistům, kteří proti elektrárně pořádají pravidelné blokády hraničních přechodů.

V těsném závěsu skončila mezinárodní silnice E55. Na hlavním tahu na Prahu trápí řidiče časté zácpy a uzavírky kvůli špatnému stavu vozovky.

„Některé dny, zvlášť v pátek nebo v neděli, je to na E55 horor. Když jedu do Prahy, tak to beru už raději přes Písek a ne přes Tábor,“ řekl Jan Reindl z Českých Budějovic.

O páté místo se dělí papírna ve Větřní, která patří k největším znečišťovatelům v kraji, a problematika suchých lesních ploch v Národním parku Šumava.

Nádherná část Pošumaví
Žebříček sedmi krajských hrůz podle čtenářů serveru iDNES uzavírá vojenský újezd Boletice, který od roku 1947 využívá armáda jako výcvikový prostor. V oblasti žily do roku 1946 tisíce obyvatel, jejichž řemesla odpovídala charakteru šumavského venkova.

Na jeho území se kromě jiných památek zachoval původně románský kostel svatého Mikuláše. Dnes je bohužel ve špatném stavu.

„Boletice jsou nádherná část pošumavské krajiny. To, že je tam přístupnost kvůli vojenskému areálu omezena, je špatné. Oblast zahrnuje obrovské množství zajímavých kulturních památek, které jsou bohužel v mnoha případech v katastrofálním stavu,“ doplnil ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec.

Výsledky ankety iDNES.cz
o Hrůzu Jihočeského kraje (2740 hlasů)

1. Českobudějovické sídliště Máj (1112 hlasů) - Panelákový komplex na okraji Budějovic.

2. Kaliště u Mydlovar (561 hlasů) - U obce Mydlovary na Budějovicku zůstalo na 260 hektarech ležet 36 milionů tun nebezpečného odpadu po bývalé zpracovně uranové rudy MAPE Mydlovary. Rozdrcenou rudu obsahující zbytky uranu, radium a různé soli vychrlil podnik za 30 let provozu do devíti kalojemů. Dodnes není ani jedno kaliště překryté zeminou.

3. Elektrárna Temelín (349 hlasů) - Jaderná elektrárna Temelín má největší instalovaný výkon v Česku. Stojí v obci Temelín u Českých Budějovic. Byla plánována na konci 70. let 20. století jako jedna z hlavních staveb energetického systému Československa a bývalé RVHP. Rakušané proti Temelínu pořádají pravidelné blokády hranic.

4. Silnice E55 (288 hlasů) - Silnice E55 je nejdelší mezinárodní komunikací v Jihočeském kraji. Denně po ní projedou tisíce aut. Řidiče nejvíce trápí časté zácpy a uzavírky kvůli špatnému stavu vozovky. Každoročně se na ní stanou stovky nehod. Postupně má být nahrazena dálnicí D3 a rychlostní silnicí R3.

5. Suché lesy na Šumavě (203 hlasy) - Lesy na Šumavě uschly na konci 90. let po napadení kůrovcem. Protože se v národním parku v I. zónách rozhodnutím ministerstva životního prostředí nezasahuje – tedy nekácí ani neloupou stromy napadené kůrovcem – je k vidění uschlý les, pod nímž vyrůstá nový.

6. Papírny ve Větřní (180 hlasů) - JIP - Papírny Větřní jsou jedním z největších výrobců papíru v České republice. Papírna byla založena v roce 1870 a navázala na umění starých výrobců papíru, které se na Českokrumlovsku dědí už po čtyři století. Dnes patří mezi největší znečišťovatele ovzduší v kraji.

7. Vojenský újezd Boletice (47 hlasů) - Vojenský újezd Boletice na Krumlovsku využívá od roku 1947 armáda jako výcvikový prostor. V oblasti žily do roku 1946 tisíce obyvatel, jejichž řemesla odpovídala charakteru šumavského města. Na území cvičiště se nachází řada kulturních památek včetně románského kostela svatého Mikuláše.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video