Největší hladomory: Mao a Stalin vyhladověli tolik lidí jako sucho - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Největší hladomory: Mao a Stalin vyhladověli tolik lidí jako sucho

  11:08
Somálsko právě sužuje jeden z největších hladomorů za dvacet let. A i když je v moderní historii smrt hladem spojována spíše s africkými zeměmi, nejhorší hladomory ve 20. století decimovaly hlavně Čínu a někdejší Sovětský svaz. Ve velkém umírali kvůli hladu i obyvatelé KLDR, Bengálska či Kambodže.
Čína, 1927 - hladomor v severozápadní části země nepřežilo až šest milionů lidí

Čína, 1927 - hladomor v severozápadní části země nepřežilo až šest milionů lidí | foto: Profimedia.cz

Hladomory sužují lidstvo od nepaměti, jen v minulém století během nich pomřelo odhadem 70 milionů lidí. Přesná čísla neexistují, ve většině případů se jedná o odhady. Informace se navíc často liší. Přispěl k tomu i fakt, že se většinou jednalo o totalitní režimy, jež katastrofy podceňovaly či tutlaly.

Nejinak je tomu u vůbec nejhoršího hladomoru 20. století. V letech 1958 až 1961 zemřely v Číně desítky milionů obyvatel, hovoří se o deseti až třiceti milionech obětí. Jejich smrt má na svědomí Mao Ce-tung a jeho politika Velkého skoku.

Hladomor

Hladomor je oficiálně definován jako situace, kdy dva dospělí nebo čtyři děti z deseti tisíc lidí umírají každý den kvůli nedostatku jídla. A navíc, když třicet procent dětí trpí podvýživou.

Spočívala v radikálních ekonomických a sociálních reformách, kterými chtěl "Velký kormidelník" zmodernizovat zemědělství, zvýšit produkci obilí a přivést Čínu mezi světové mocnosti. Rolníci místo práce na polích tavili železnou rudu v podomácku postavených pecích. Katastrofu dokonala série přírodních katastrof a nepřízeň počasí.

To však nebyl jediný obrovský hladomor, který ve 20. století zredukoval čínské obyvatelstvo. Tři až šest milionů lidí umřelo kolem roku 1928, kdy katastrofu způsobilo sucho a zhoršily ji vysoké daně a místní válečníci. O rok později zemřely nejméně dva miliony lidí v provincii Chu-nan.

Na pět milionů Číňanů pak zabil hlad v roce 1943 v provincii Che-nan. Hladomor způsobila opět kombinace několika faktorů. Kromě sucha a japonské invaze také rekvírování úrody rolníkům, aby se nakrmila armáda.

Hladová Stalinova éra

Obrovské hladomory decimovaly v minulém století i Sovětský svaz. První z nich postihl zemi v letech 1921 až 1922. Rozpoutalo ho dlouhé sucho a špatná úroda obilí. Tehdejší komunistický vůdce Vladimir Iljič Lenin zareagoval příliš pozdě a situace se ještě zhoršila. Nepřežilo odhadem až deset milionů lidí.

Hlad a smrt se tehdy nevyhnuly ani jinak úrodné Ukrajině, kterou o deset let později čekala ještě horší humanitární katastrofa. V letech 1932 až 1934 postihl SSSR krutý hladomor, který nepřežilo odhadem sedm až osm milionů obyvatel, převážně z Ukrajiny či Severního Kavkazu.

Hladomory 20. století

Sovětský svaz, 1921-22 - až 9 milionů obětí hladomoru (na snímku je dobový
Čína, 1943 - během hladomoru v provincii Che-nan zemřelo 5 milionů lidí
Indie, 1943 - 2,1 až 3 miliony obětí hladomoru v Bengálsku na severovýchodě země
Kambodža, 1979 - 1,5 až 2 miliony obětí hladomoru

"Holodomor" v třicátých letech zavinil jednoznačně režim v čele s Josifem Stalinem, který toužil po masové industrializaci. Aby mohl v době hospodářské krize vyrovnat klesající tržby z prodeje obilí, na Ukrajině urychlil kolektivizaci, konfiskoval úrodu, a zadělal tak na hladomor.

Dle odhadů tehdy denně umíralo až 25 tisíc lidí, vymíraly celé vesnice. Mezi zoufalým obyvatelstvem se prý rozšířil i kanibalismus. Někteří historici také tvrdí, že vláda vyvolala hladomor záměrně, aby zadusila ukrajinské touhy po nezávislosti.

Tehdejší události vyvolávají dodnes napětí ve vztazích Ukrajiny a Ruska. Bývalý prezident Viktor Juščenko trval na tom, že hladomor vyvolaný stalinským režimem byl vlastně genocidou. Moskva něco takového odmítá. Ukrajinský soud i tak loni v lednu uznal Stalina a jeho věrné vinnými z genocidy.

Třetí a poslední velký hladomor pak postihl Sovětský svaz těsně po válce, v letech 1946 až 1947, kdy zemřelo na následky sucha a kolektivizace na dva miliony lidí.

Za bengálský hladomor může Churchill, tvrdí spisovatel

Kromě Číny a Ruska zažily v posledním století děsivé hladomory například Severní Korea, Indie, Kambodža nebo Etiopie. V Indii, konkrétně v Bengálsku, zemřely v roce 1943 dva až tři miliony lidí. Tehdy se neurodilo, nicméně britská správa indickým jídlem přednostně zásobovala vojáky bojující ve druhé světové válce.

Novodobé hladomory

Čína - 1958 až 1961, 30 milionů obětí
SSSR - 1921 až 1922, 9-10 milionů mrtvých
SSSR (Ukrajina) - 1932 až 1934, 7 až 8 milionů obětí
Čína - 1927 až 1928, 3-6 milionů mrtvých
Čína (Che-nan) - 1943, 5 milionů mrtvých
KLDR -1995 až 1999, 2,8-3,5 milionů obětí
Indie (Bengálsko) - 1943, 2,1-3 miliony mrtvých
Čína (Chu-nan) - 1929, 2 miliony mrtvých
SSSR (Ukrajina a Bělorusko) - 1946-1947, 2 miliony obětí
Kambodža -1979, 1,5-2 miliony mrtvých
Etiopie - 1984 až 1985, 1 milion mrtvých

Počty obětí jsou pouze odhady a čísla se v různých zdrojích liší

Zdroj: Reuters

Spisovatel Madhušrí Mukerdží ve své knize Churchillova tajná válka vinu za hladomor v Bengálsku přičítá do velké míry právě britskému ministerskému předsedovi Winstonu Churchillovi, jenž nařídil potraviny z Indie převážet do Evropy.

Hladomor v Kambodži pro změnu zapříčinilo válčení na vlastním území. Po občanské válce v 70. letech minulého století se k moci dostali Rudí Khmerové v čele s Pol Potem a ke konci desetiletí začali Kambodžané umírat ve velkém. Pomoci se dočkali až po vietnamské invazi v roce 1979, která khmerskou vládu ukončila. Počet obětí krutovlády se odhaduje na 1,5 až 2 miliony lidí.

V KLDR vypukl hladomor poměrně nedávno, po obřích záplavách ve druhé polovině 90. let. Zemřelo mezi 2,8 až 3,5 milionu lidí. I tam se do velké míry podílela na katastrofě politika komunistického režimu. A nutno podotknout, že Severní Korea dosud není potravinově soběstačná a závisí na zahraniční pomoci, i v 21. století se občas ocitá blízko dalšího hladomoru.

Etiopie zažila hned několik hladomorů, nejhorší byl ten v polovině 80. let za vlády diktátora Mengistu Haile Mariama, kdy na následky sucha zemřelo na milion lidí. Osud nebohých obyvatel tehdy vyvolal ve světě velkou vlnu solidarity. Angažoval se i Bob Geldof s projektem Live Aid.

Desetitisíce nebo statisíce lidí umíraly hlady ve 20. století ovšem i v dalších zemích. Třeba Súdán zažil několik hladomorů, přičemž v roce 1998 ho nepřežilo 70 tisíc lidí. Hladomor už sužoval i Somálsko, na začátku 90. let způsobilo katastrofu sucho a občanská válka. Nepřežilo 300 tisíc lidí.

Autor:
Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

Prada rozšiřuje portfolio luxusu. Kupuje značku Versace

Italský módní dům Prada odkoupí značku Versace za 1,38 miliardy dolarů, tedy 31,1 miliardy korun. Oznámila to americká společnost Capri Holdings, která Versace doposud vlastnila. Dohoda spojí dva...

11. dubna 2025

O místo na střední bojuje 98 tisíc deváťáků. Příklady byly lehčí, míní učitelka

Jednotnou přijímací zkoušku na střední školy s maturitními obory skládá 98 tisíc deváťáků, zhruba o čtyři tisíce více než loni. Zájem o vybrané obory bude zřejmě i letos podle expertů v některých...

11. dubna 2025,  aktualizováno  12:57

V německém městečku našli mrtvou čtyřčlennou rodinu, otec byl policista

V německém Klettbachu ve spolkové zemi Durynsko se ráno našla těla čtyř lidí. Agentura DPA napsala, že jde zřejmě o rodinu a že nejspíš 49letý policista zabil svou ženu, jejich dvě děti a pak sebe. O...

11. dubna 2025  10:43,  aktualizováno  12:56

Demonstrantka vytáhla v Praze na mladíky nůž. Policie věc prošetřuje

Na středeční demonstraci na pražském Klárově v blízkosti Úřadu vlády došlo k incidentu mezi demonstrantkou a skupinou mladíků. Starší žena na ně vytáhla nůž a vulgárně jim nadávala. Celá situace je...

11. dubna 2025  12:51

„Podle nás je benefit, že Vás zaměstnáváme.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Nikdo nebude podrývat prezidenta. Armáda USA odvolala grónskou velitelku

Americká armáda odvolala velitelku své základny Pituffik v Grónsku. Nadřízení plukovnice Susannah Meyersové prý ztratili důvěru v její schopnosti vést ostatní. Ve skutečnosti však krok souvisí s...

11. dubna 2025  12:43

Pozor na falešný policejní průkaz. Podvodníci oberou „hejla“ průměrně o půl milionu

Policie opět varuje před podvodnými telefonáty, jejichž účelem je okrást lidi o peníze. Pachatelé se často vydávají za policisty či zaměstnance České národní banky. Aby podpořili důvěryhodnost,...

11. dubna 2025  12:27

Vymyli mi mozek, Putin je zlo. Trumpův pastor viděl utrpení na Ukrajině a obrátil

Americký evangelikální duchovní Mark Burns, označovaný za „vrchního pastora“ amerického prezidenta Donalda Trumpa, připustil, že návštěva Ukrajiny změnila jeho názor na válku. Předtím byl pro...

11. dubna 2025  11:35

Na D1 havarovalo vojenské vozidlo. Dva lidé jsou zranění, směrem k Brnu je kolona

Na 134,4. kilometru dálnice D1 dnes dopoledne havarovalo terénní vojenské auto. Podle zdravotnické záchranné služby se zranili dva lidé a sanitka je odvezla do nemocnice. Směr na Brno je omezen,...

11. dubna 2025  11:21,  aktualizováno  11:32

Hrad otevírá brány. Lidé se mimořádně podívají do sálů, kde Pavel přijímá státníky

Sídlo českých králů a prezidentů se v sobotu 12. dubna znovu otevře veřejnosti. Lidé si budou moct od 9 do 18 hodin projít jinak nepřístupné reprezentační prostory, které budou navíc vyzdobené...

11. dubna 2025  11:29

Tučňák zavinil v JAR pád vrtulníku, přepnul pilotovi ovladač řízení

Tučňák, který se vykutálel z krabice a začal se plést pilotovi do řízení, byl příčinou nehody vrtulníku, která se stala v lednu v Jihoafrické republice. K takovému závěru dospělo vyšetřování...

11. dubna 2025  11:20

Páťák při hodině rozstříkal pepřový sprej, dvě děti odvezli do nemocnice

Základní školu Nová v Českých Budějovicích dnes ráno kolem 9. hodiny evakuovali policisté. Jeden ze žáků totiž během vyučovací hodiny rozstříkal pepřový sprej, budovu museli všichni opustit. Děti pak...

11. dubna 2025  9:59,  aktualizováno  11:17

Krev na dveřích i zastávce. Cizinec pobodal u ubytovny dva další, skončili v nemocnici

Krvavé stopy na dveřích i chodníku za sebou zanechal ranní konflikt tří mužů u zastávky MHD na jihu Brna. Jeden z mužů z tamní ubytovny nožem napadl další dva. Všichni tři cizinci skončili v...

11. dubna 2025  9:19,  aktualizováno  11:16