Exministr zahraničí se s Klausem shodne pouze ve třiceti procentech

Exministr zahraničí se s Klausem shodne pouze ve třiceti procentech | foto: Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Největší Antiklaus? Podle svých názorů Jiří Dienstbier

  • 107
MF DNES porovnala názory zvažovaných kandidátů na prezidenta – kdo z nich se nejvíce liší od Václava Klause. Jiří Dienstbier, Václav Pačes a Petr Pithart odpovídali na deset otázek, na něž má současný prezident jasný názor. Nezárově nejvzdálenější se současné hlavě státu ukázal Jiří Dienstbier.

A vítězem se stává... Jiří Dienstbier! V čem? V soutěži o největšího Antiklause, adepta na hlavu státu, který se nejvíce liší od současného prezidenta.

MF DNES otestovala v posledních dnech všechny zvažované uchazeče. Položila jim deset otázek k tématům, na něž má Václav Klaus velmi vyhraněný názor. Od Evropské unie přes Kaplického knihovnu až po filmy Zdeňka Svěráka.

Výsledek? Bývalý ministr zahraničí Jiří Dienstbier se shoduje s Klausem jen ve 30 procentech, místopředseda Senátu Petr Pithart ve 40 a vědec Václav Pačes v 70 procentech. Čtvrtý ze zvažovaných kandidátů, univerzitní profesor Jan Švejnar, na otázky včas neodpověděl. Ze srovnání se sedmdesátiletý diplomat Dienstbier jeví jako téměř "dokonalý" Klausův soupeř.

Ovšem pouze tehdy, pokud ČSSD, komunisté, zelení a část lidovců chtějí na Hradě opravdu někoho hodně odlišného od Klause. Možná ani ne, protože Dienstbier nemá ve zmíněných stranách největší podporu ze zvažovaných kandidátů.  


Jiří Dienstbier

Jiří Dienstbier
70 let, diplomat
podporuje jej: část ČSSD
neshoda: 70 %


Petr Pithart

Petr Pithart
66 let, místopředseda Senátu
podporuje jej: část lidovců
neshoda: 60 %

Václav PačesVáclav Pačes
65 let, předseda Akademie věd
podporuje jej: část ČSSD, část lidovců
neshoda: 30 %

Jan Švejnar Jan Švejnar
54 let, profesor ekonomie v USA
podporují jej: zelení
na otázky neodpověděl v termínu


Té se zatím těší předseda Akademie věd Václav Pačes. Nutno říct, že paradoxně. Muž, jehož šéf sociální demokracie Jiří Paroubek označil zatím jako "nejsilnějšího protivníka" v boji o Hrad, je přitom nejvíc podobný Klausovi. ČSSD může dráždit jeho pochopení pro reformy, které prosadila Topolánkova vláda, či pro americký radar.

Pačes se s Klausem shodne i v tom, že bychom se dnes už moc neměli "šťourat" v komunistické minulosti. Dokonce by za ní udělal tlustou čáru. "Máme za sebou už téměř dvacet let demokracie. Gauneři měli být dávno potrestáni a političtí činitelé minulosti měli být, a do značné míry byli, vytěsněni z politického vlivu," míní vědec Pačes. Srovnání ukázalo i několik zajímavostí.
Existují tři témata, kde s Klausem nesouhlasí nikdo z jeho soupeřů: odpor ke sbližování EU, bagatelizace globálního oteplování a kritika "falešných" Svěrákových filmů.

Naopak, jsou témata, kde se s ním ostatní shodnou. Stejně jako Klaus vidí budoucnost například v jaderné energetice. A mají určité pochybnosti o letní olympiádě v Praze.

Jak se (ne)shodují
MF DNES oslovila potenciální kandidáty na post prezidenta a ptala se jich na deset témat, na něž má současný prezident jasný názor.

Názory shodné s Klausem jsou označeny znaménkem plus (+), rozdílné názory znaménkem mínus (-)


Evropská unie

Jste pro další sbližování EU?

Václav Klaus: Společná Evropa je podle mého názoru bezobsažná fráze.

Jiří Dienstbier: Ano. Uplatnit své zájmy můžeme jen jako aktivní spolutvůrci Evropy jako silného hráče na mezinárodní scéně. (-)
Václav Pačes: Ano. Ale musíme být velmi aktivní v tom, aby EU byla pružným a demokratickým uskupením. (-)
Petr Pithart: Jsem pro obezřetné, férové sbližování. Zejména pokud jde o společnou obranu a bezpečnost. (-)



Americký radar

Souhlasíte s radarem v Česku?

Václav Klaus: Jsem na té straně ano, ale říkám kvalifikované ano, strukturované ano, neříkám hurá ano. Varuji každého, kdo by měl pocit, že je to něco za něco, že je to výměnný barterový obchod.

Jiří Dienstbier: Nejde o radar, ale o to, aby se Evropa a USA dokázaly shodnout, co ohrožuje bezpečnost transatlantické civilizace a jakými prostředky tomu společně čelit. Dvoustranné dohody k tomu nepřispívají. (-)
Václav Pačes: Ano. Pokud bude součástí NATO a pokud se případné negativní vlivy budou kompenzovat lidem v okolí. (+)
Petr Pithart: Jedině za předpokladu, že bude výsledkem multilaterálního ujednání. (-)


Jaderná energetika

Jste pro jaderné elektrárny?

Václav Klaus: Je možné mít racionální evropskou energetickou politiku, aniž bychom zmínili otázku uhlí a jaderné energetiky? Já jsem přesvědčen, že to není možné. Neměli bychom do budoucna zanevřít na jadernou energii.

Jiří Dienstbier: Zatím je nepotřebujeme, ale v budoucnu mohou být řešením. (+)
Václav Pačes: Obávám se, že se bez jaderné energie neobejdeme. Ale jde o to, jaké jaderné energie. Obrovské bloky typu JETE nebo moderní množivé, rychlé a já nevím jaké ještě reaktory. Výzkum, výzkum, výzkum. (+)
Petr Pithart: Jestliže nebudou stačit alternativní zdroje a úspory, pak nic jiného nezbývá. (+)


Minulost s KSČ

Jste pro tlustou čáru za minulostí?

Václav Klaus: Přestaňme se tvářit tak, že by člověk měl za všechny své názory či postoje nést černé znamení po celý zbytek svého života.

Jiří Dienstbier: Vyrovnat s minulostí se může jen každý sám. Nepomůže nám ani tlustá čára, ani posedlost temnými stránkami minulosti. (+)
Václav Pačes: Ano, máme za sebou už téměř dvacet let demokracie. Gauneři měli být dávno potrestáni a političtí činitelé minulosti měli být (a do značné míry byli) vytěsněni z politického vlivu. (+)
Petr Pithart: Dosud jsme tlustou čáru neudělali. Nechci ani, abychom ji udělali kdykoli v budoucnosti. (-)


Národní knihovna

Líbí se vám Kaplického projekt?

Václav Klaus: Artefakt pana Kaplického (který navrhl stavbu Národní knihovny) se mi zdá nesmírně nepokorný, svévolný, až arogantní. Pro mne je stavba pana Kaplického ošklivá a nemyslím, že je to proto, že jde o nesecesní, nekubistickou, nefunkcionalistickou stavbu. Nelíbí se mi sama o sobě. 

Jiří Dienstbier: Ano. Praha si zaslouží nové mimořádné umělecké architektonické dílo. (-)
Václav Pačes: Ne. Stavět dneska takhle velké knihovny je anachronismus, já bych si představoval něco skromnějšího, nic tak megalomanského. (+)
Petr Pithart: Přinejlepším se mi nelíbí tam, kde má stát. (+)


Vládní reformy

Souhlasíte s vládní reformou?

Václav Klaus: Když si propočtu čísla, ze kterých my jsme udělali (v roce 1997) rychlý zákrok, s tím, co je teď velikánská reforma připravovaná řadu měsíců, tak to musím označit za krok relativně malý.

Jiří Dienstbier: Reformu potřebujeme. Snížení daní, pro mě výhodné, je předčasné. Nejdříve bychom měli snížit zadlužení veřejných rozpočtů a vyrovnávat státní rozpočet. (-)
Václav Pačes: V zásadě ano, ale jen pokud taková reforma bude dobře a citlivě nastavena. Ekonomové by ji měli daleko lépe vysvětlovat. (+)
Petr Pithart: Jsem nucen s ní souhlasit poté, kdy jsme v sociální sféře rozhazovali. (+)

 


Olympiáda v Praze

Máme usilovat o olympijské hry?

Václav Klaus: Jsem velmi skeptický. Odhady o tom, že hry by byly ziskové, jsou chiméry. Pokud chceme udělat olympiádu, zvedněme ruku a na náklady nekoukejme. Zároveň ale řekněme, že hry budou na úkor řady věcí.

Jiří Dienstbier: Ne. Je to ambiciózní projekt, jímž bychom mohli přispět k překonání českých pocitů malosti. Ale rok 2016 je nereálný, přičemž přípravy povedou k čerpání prostředků, které budou chybět na investice do vzdělávání, výzkumu a vývoje, podmínek sportování mladé generace, tedy celkové kvality života. (+)
Václav Pačes: Ne. I když bych byl rád, kdybychom na to měli. (+)
Petr Pithart: Rozhodně nemáme. (+)

 


Globální oteplování

Je oteplení nebezpečné pro Zemi?

Václav Klaus: Budoucí generace se asi budou pobaveně divit, že na počátku 21. století vyspělý svět propadl panice kvůli globálnímu zvýšení teploty o několik desetin stupně.

Jiří Dienstbier: V každém případě je třeba usilovat o omezování škodlivých vlivů. (-)
Václav Pačes: Velmi znepokojivý je růst koncentrace oxidu uhličitého. Nikdy v minulosti nebyla tak vysoká a neví se, zda nedojde k nevratné situaci. Je pravděpodobné, že k tomu přispíváme. (-)
Petr Pithart: Nesporně zažíváme klimatické extrémy, které jsou nejspíše důsledkem oteplování. Nevím, dokážeme-li to změnit. (-)


Svěrákovy filmy

Líbí se vám Svěrákovy filmy?

Václav Klaus: Tyto filmy jsou pro mě příliš jednoduché, průhledné, polopatistické a chtějí se zalíbit divákům. Mně na tomto typu tvorby a přístupech vadí, že předstírá hloubku a vážnost, kde není. A na to jsem přecitlivělý.

Jiří Dienstbier: Ano. (-)
Václav Pačes: Vratné lahve a Kolja velmi, starší filmy už méně, ale celkově ano. (-)
Petr Pithart: Líbí, a to velmi. (-)


Greenpeace a spol

Jsou Greenpeace prospěšní?

Václav Klaus: Pokus bez demokratického mandátu vzniklých seskupení – takzvaných nevládních organizací – přímo se vměšovat do života lidí je postdemokracie. To je prostě nový fenomén posledních let a já ho považuji za velmi riskantní a velmi nebezpečný.

Jiří Dienstbier: Ano. Vážím si každé občanské iniciativy. Zájem občanů o vlastní věci je předpokladem demokracie. (-)
Václav Pačes: V něčem ano (mobilizují společnost), v něčem spíš škodliví (zakládají argumenty na emocích a ne na racionálních argumentech). Nemám rád fundamentalismus v žádné podobě. (+)
Petr Pithart: Ano. Někdy se lidé probudí jen provokací. (-)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video