Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejtěsnější volby v historii USA začínají

  1:00aktualizováno  1:00
Po nejagresivnější, nejdražší a nejdelší volební kampani své historie jde Amerika do nejtěsnějších voleb, jaké zažila. Prezident George Bush a jeho vyzývatel John Kerry mají stejnou šanci vyhrát a stát se nejmocnějším mužem planety.

INFORMACE:
Jak probíhají prezidentské volby v USA

Kerry vymazal Bushův malý náskok a oba muži skončili v klinči.

Celostátní průzkumy v pondělí ukazovaly téměř stoprocentní remízu: například agentura Zogby, která nejpřesněji odhadla výsledek posledních dvojích voleb, uvádí 48 procent hlasů pro Bushe, 47 procent pro Kerryho.

Nerozhodné státy určí vítěze
Vzhledem k volebnímu systému je však důležitější stav bitvy v jednotlivých státech. Bush a Kerry se stali zajatci několika nerozhodných států. Může se stát i to, že díky nim některý z kandidátů vyhraje s přesvědčivým rozdílem.

Všichni nyní hledí s napětím k takzvané hlavní trojici (Florida, Ohio, Pensylvánie) a několika státům na Středozápadě, které dostanou výsadu korunovat vítěze. Budoucí prezident musí získat dva státy z hlavní trojice.

Průzkumy naznačují, že Kerry předstihl Bushe ve většině nerozhodnutých států kromě Floridy. Ale opět jen těsně. Bush si zase polepšil v průzkumech hodnotících jeho působení ve funkci.

Volby v USA na iDNES

Volební grafika

Republikáni vs demokraté

Přehled prezidentů USA

Fotogalerie

Články

Anketa

Svět sleduje americké volby s pozorností, jakou jim dosud nikdy nevěnoval. Oba kandidáti mají odlišné pohledy na to, jaké místo má mít Amerika, nejmocnější stát historie, v polarizovaném a nebezpečném světě.

Pokud by měli možnost volit lidé z celého světa, podle firmy GlobeScan by se ve většině zemí přiklonili ke Kerrymu. Podle pondělních výsledků agentury GfK by naopak Češi dali přednost spíše Bushovi.

Ameriku čeká thriller
O tom, kdo bude americkým prezidentem, nakonec rozhodne účast a "pouliční válka" o každého voliče, kterého se statisícům dobrovolníků podaří dostat k volbám. Spojené státy čeká večer u obrazovek politický thriller.

Pokud všechno dopadne dobře, Amerika se dozví jméno příštího prezidenta v noci na středu. Ale panují obavy, že bitva se zasekne a na rozhodnutí se bude čekat dlouho a za hořkých sporů, podobně jako před čtyřmi lety.

Poslední bitva se čeká až po volbě
Klidně se může stát, že až se Amerika 3. listopadu probudí, nebude stále znát jméno příštího prezidenta. Bush, nebo Kerry? Odpověď na sebe může dát čekat dny i týdny.

Pro takový případ už mají obě strany připravené celé armády právníků. Demokraté mají v pohotovosti i letadla, do nichž týmy advokátů naskočí a odletí dobojovat volby.

Curtis Gans je specialistou na americký volební systém a má jasno už dopředu. "Modlím se, aby se o vítězi rozhodlo už v noci z úterý na středu. A je mi úplně jedno, kdo to bude," řekl reportérům z ciziny ve washingtonském Centru pro zahraniční novináře.

"Za současných okolností mohou volby dopadnout tak, že to, co se dělo před čtyřmi roky na Floridě, proti tomu může vypadat jen jako piknik." To jsou vážná slova, protože kvůli sporům na Floridě se výsledek prezidentských voleb oddálil o týdny a nakonec o něm v podstatě rozhodli až soudci Nejvyššího soudu.

Rozhodnou soudci?
O tom, nakolik je opakování floridské noční můry možné, se v Americe baví experti už několik týdnů. Výsledek: je to spíše nepravděpodobné, ale je třeba se připravit na potíže.

Nejde jenom o to, že by výsledek byl těsný a musel se přepočítávat jako v roce 2000 na Floridě. Mimochodem, to by se letos mohlo stát v několika státech najednou. Ale pastí, které mohou zpomalit počítání a oddálit vyhlášení vítěze, je mnohem víc. Jsou jednoduché jako většina pastí. A jsou už nastraženy.

Hlavním problémem budou zřejmě provizorní hlasovací lístky. Dostanou je voliči, jejichž jméno se neobjevilo správně ve voličských seznamech. Nic vážného, jen se třeba úřednice přepsala. Jste Smith, ale v seznamu jste veden jako Smit.

Můžete hlasovat, ale váš hlas bude dán stranou a bude započten až poté, co se prověří, že jste opravdu Mr. Smith. Jenže to bude trvat. V Ohiu, kde bude rozhodovat každý hlas, protože boj je zcela vyrovnaný, na to mají měsíc.

Provizorní hlasy už dostalo čtvrt milionu ohijských voličů. Přitom Ohio je stát, kde se možná rozhodne o vítězi. Nebo o tom, že se volby zablokují. Když tam bude po součtu legitimních lístků vítězit o hezkých 60 000 hlasů třeba Bush, nebude moci Ohio shrábnout, protože provizorní hlasy to mohou ještě zvrátit.

Podobných nástrah číhá řada. Musí se čekat na hlasy vojáků v zámoří. Těch je při letošních volbách opravdu hodně, a tak mohou rovněž rozhodovat. A může se čekat na výsledek soudních pří.

Důvodů je hodně už dnes. Sedmdesát tisíc obyvatel státu New York se zaregistrovalo zároveň doma i na Floridě. Totéž udělalo dvacet tisíc lidí z Ohia. Už se ví, že jinde se lidé zaregistrovali jako Dicky Tracy či Marilyn Monroe, že byli zaregistrováni nezletilí, v Nevadě zase ilegální přistěhovalci.

Je to skoro legrace. Ale úsměv přejde při pomyšlení, že strana, která prohraje, výsledek kvůli podobným věcem napadne a předá soudu. Jako by zatáhla ruční brzdu. Pomoci může jediná věc. Volby musí dopadnout jednoznačně.

"V každém americkém okrsku, městě, okrese a státě se nyní úředníci modlí: Prosíme, ať to není těsné," napsal list The New York Times.

Ale nejhorší varianta říká, že volby by mohly skončit remízou. Doposud to americký volební systém neumožňuje, ale dnes do něj v Coloradu možná udělají díru. Mají tam současně referendum, zda rozdělit hlasy volitelů oběma kandidátům podle toho, kolik procent hlasů získali.

Je to logické a spravedlivé, ale může se stát, že volby skončí 269:269. Pak by byl vítězem Bush, protože by rozhodovala Sněmovna reprezentantů, kde mají republikáni většinu. (Senát volí viceprezidenta, a tak by teoreticky mohl Bushovi přihrát Edwardse.)

Kerryho plán
Pro případ, že výsledek bude na pochybách, má Kerry jednoduchý plán. Bude dělat vše jako Bush před čtyřmi roky. Rozhodně nemíní kopírovat Ala Gorea, jenž se od první chvíle choval jako poražený. Naopak Bush si okamžitě navlékl šerpu vítěze a choval se podle toho. Totéž chce udělat i Kerry. Zahájí sestavování svého národně bezpečnostního týmu a oznámí složení transformačního týmu.

Volby bude za demokraty sledovat na jedenáct tisíc právníků. Dalších 2500 lidí "týmů rychlého nasazení" bude čekat na povel u pronajatých letadel, aby se ihned vydali tam, kde je třeba volební zádrhel řešit po právní stránce. Mají již připravené i kanceláře s vybavením včetně vařičů na kávu. Samozřejmě, že podobně vyzbrojeni jsou i republikáni.

Uchazeči o prezidentský úřad v USA George Bush (vpravo) a John Kerry se poprvé střetli v televizní debatě. Výměna názorů byla tvrdá, ale korektní bez osobních výpadů. (1. října 2004)

Uchazeči o prezidentský úřad v USA se zdraví s manželkou svého souoeře. John Kerry (vlevo) třese rukou Lauře Bushové a George Bush se zdraví s Theresou Heinz-Kerryovou. (1. října 2004)

V missourském St. Louis se uskutečnila druhá televizní debata mezi prezidentskými kandidáty Georgem Bushem a Johnem Kerrym. (9. října 2004)

V missourském St. Louis se uskutečnila druhá televizní debata mezi prezidentskými kandidáty Georgem Bushem a Johnem Kerrym. (9. října 2004)

V missourském St. Louis se uskutečnila druhá televizní debata mezi prezidentskými kandidáty Georgem Bushem a Johnem Kerrym. (9. října 2004)

V missourském St. Louis se uskutečnila druhá televizní debata mezi prezidentskými kandidáty Georgem Bushem a Johnem Kerrym. (9. října 2004)

V missourském St. Louis se uskutečnila druhá televizní debata mezi prezidentskými kandidáty Georgem Bushem a Johnem Kerrym. (9. října 2004)

V missourském St. Louis se uskutečnila druhá televizní debata mezi prezidentskými kandidáty Georgem Bushem a Johnem Kerrym. (9. října 2004)

V missourském St. Louis se uskutečnila druhá televizní debata mezi prezidentskými kandidáty Georgem Bushem a Johnem Kerrym. (9. října 2004)

V missourském St. Louis se uskutečnila druhá televizní debata mezi prezidentskými kandidáty Georgem Bushem a Johnem Kerrym. (9. října 2004)

Teresa Heinz Kerryová sleduje třetí předvolební televizní debatu svého muže spolu s dcerou Vanessou a hercem Michaelem J. Foxem. (14. října 2004)

První dáma Spojených států Laura Bushová s dcerami Jennou a Barbarou. (14. října 2004)

Theresa Heinz-Kerryová a Laura Bushová se objímají v závěru třetí a poslední předvolební prezidentské debaty. (14. října 2004)

Demokratický kandidát na prezidenta John Kerry objímá svou ženu Teresu. (14. října 2004)

Americký prezident George Bush a jeho žena Laura mávají více než třiceti tisícům přívrženců, kteří se shromáždili na stadionu baseballového klubu Arizona Diamondbacks ve Phoenixu. V pozadí jsou dcery Jenna a Barbara. (14. října 2004)

Americký prezident George Bush a jeho demokratický vyzyvatel John Kerry mávají divákům před začátkem poslední předvolební televizní debaty. (14. října 2004)

Americký prezident George Bush a jeho demokratický vyzyvatel John Kerry zdraví diváky před zahájením třetí a poslední předvolební televizní debaty. (14. října 2004)

George Bush a jeho demokratický oponent John Kerry se střetli při třetí a závěrečné televizní debatě v Arizoně. (14. října 2004)

Americký prezident George Bush se zdraví se svými příznivci během setkání ve státě Florida. (31. října 2004)

Demokratický kandidát na amerického prezidenta John Kerry během mítinku v Tampě na Floridě. (31. října 2004)

Republikánský kandidát na amerického prezidenta George Bush se svou manželkou během mítinku v Cincinnati v Ohiu. (31. října 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Cvičení afghánské armády nedaleko Kábulu (17. října 2017)
Krvavé úterý v Afghánistánu. Válka s Talibanem vstupuje do Trumpovy éry

Nekončící válka v Afghánistánu se dostává do nové fáze. Američané v rámci nové strategie stupňují nálety na Taliban a počet civilních obětí rychle roste....  celý článek

Barcelona: Demonstrace proti zásahu španělské policie během referendu o...
Katalánská vláda nesdělí Madridu, zda opravdu vyhlásila samostatnost

Katalánský regionální kabinet ve stanovené lhůtě neupřesní, zda vyhlásil, či nevyhlásil samostatnost autonomního Katalánska, jak požaduje španělská ústřední...  celý článek

Islandská geotermální elektrárna Hellisheiði
Elektrárna na Islandu odčerpává CO2 z atmosféry, ukládá ho do země

Geotermální elektrárna na Islandu testuje nový způsob snižování emisí oxidu uhličitého. Do provozu nasadila speciální zařízení, které tento skleníkový plyn...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.