Iowské primárky vyhrál Mitt Romney.

Iowské primárky vyhrál Mitt Romney. | foto: AP

Nejtěsnější primárky v historii Iowy: Romney vyhrál o osm hlasů

  • 250
První primárky amerických republikánů, které předcházejí boji o prezidentský post, vyhrál bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney. Na stranických shromážděních ve státě Iowa ho podpořilo 25 procent voličů. Někdejšího pensylvánského senátora Ricka Santoruma porazil o pouhých osm hlasů.

Tak těsné hlasování Iowa ještě nezažila, a to se v ní odehrávají důležité primárky už několik desetiletí. Klíčové jsou proto, že jsou první, a ukazují tak lépe než průzkumy, jak si jednotliví kandidáti stojí. Vítězství v nich zvyšuje šance vítěze na celkovou výhru v maratonu primárek, i když to nemusí být pravidlo.

Čtyřiašedesátiletý Romney letos získal podle oficiálních výsledků 30 015 hlasů, tedy prakticky stejně jako při svém neúspěšném boji o nominaci před čtyřmi lety. Konzervativce Santoruma, který se s Romneym během sčítání hlasů několikrát vystřídal ve vedení, podpořilo 30 007 republikánských voličů, tedy také 25 %.

Na třetím místě v Iowě skončil texaský kongresman Ron Paul, který má podporu 21 procent voličů. Stejně jako Romney a Santorum označil i Paul svůj výsledek za úspěch. Čtvrtý je s odstupem bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich s 13 procenty. Tvrdí, že se na výsledku odrazila negativní kampaň. Navíc se ostře vymezil proti Romneymu, jehož označil za centristu z Massachusetts.

Bachmannová propadla a končí

Na pátém místě skončil s desetiprocentní podporou texaský guvernér Rick Perry, pro kterého je výsledek takovým zklamáním, že zvažuje pokračování v kampani. Z dalších bojů už odstoupila členka Sněmovny reprezentantů za Minnesotu Michele Bachmannová, která získala jen pět procent hlasů.

Jen velmi malou podporu - okolo procenta - získal sedmý z kandidátů, bývalý velvyslanec v Číně Jon Huntsman. V Iowě vůbec nevedl kampaň, protože se soustředí na primárky ve státě New Hampshire, které se uskuteční příští týden. Ty jsou jsou stejně jako ty v Iowě klíčové, protože jsou to první primárky, které se konají formou hlasování, a nikoliv volebního shromáždění.

Primárky v Iowě se liší od hlasování ve většině ostatních amerických států. Voliči zde nehlasují za plentou, ale scházejí se na stranických shromážděních registrovaných republikánských voličů, kde se dohadují, koho vyslat do prezidentských voleb. Ty se letos konají 6. listopadu a vítězný republikán se v nich utká o Bílý dům se stávajícím prezidentem Barackem Obamou.

I když iowské vítězství zvyšuje šanci na celkovou výhru, není to pravidlem. Před čtyřmi lety v Iowě vyhrál republikánské primárky Mike Huckabee, v rámci celých USA ale nakonec uspěl John McCain, který byl v Iowě s velkou ztrátou čtvrtý.

Dle agentury AP je i přes dobré výsledky Santoruma a Paula nepravděpodobné, že by se jim v dalších státech dařilo uspět tak jako v konzervativní Iowě. Favoritem primárek zůstává Romney, který - i když se mu zatím nedostává jednoznačné podpory straníků - má podle průzkumů největší šance v listopadových volbách porazit dosavadního prezidenta Baracka Obamu.

Mitt Romney: mormon, který chce agresivnější diplomacii

Multimilionář Mitt Romney (64) býval guvernérem Massachusetts a neúspěšně se účastnil primárek v roce 2008. Má podporu hlavně umírněných republikánů. Konzervativci mu vyčítají, že jako guvernér zavedl zdravotní reformu, která se podobá pozdější reformě Baracka Obamy, již republikáni odmítají jako příliš socialistickou, a také nestálost v názorech na klíčové problémy, třeba potraty.

V kampani se Romney vyslovil pro agresivnější diplomacii. Pokud bude zvolen, chce se zasadit o rekonstrukci hospodářství, ale také zvrátit masivní rozpočtové škrty v oblasti obrany. Podpořil legalizaci registrovaných partnerství. V ekonomice navrhuje někdejší podnikatel v krizovém managementu snížit daně podnikům a omezit federální regulace.

Romney je ženatý, s manželkou Ann mají pět synů. Je členem Církve svatých posledních dní Ježíše Krista, známé jako mormoni. V 60. letech působil necelé tři roky jako mormonský misionář ve Francii; hovoří francouzsky.

Rick Santorum: radikální konzervativec, Íránu hrozil úderem

Bývalý senátor za stát Pensylvánie Rick Santorum (53) byl dlouho považován za outsidera. Jako zdatný řečník se ale nakonec prosadil, když vsadil na osobní kontakt s voliči - například v Iowě navštívil všech 99 okrsků.

Radikální konzervativec je zanícený katolík, o své víře často hovoří. Proslul také odmítáním potratů, kritikou homosexuality a kritikou vyučování o evoluci na školách. V roce 2003 v jednom rozhovoru dokonce přirovnal homosexualitu k incestu, bigamii, cizoložství a polygamii.

Podobně vyhraněný je i v zahraniční politice. Jednoznačně podpořil válku proti terorismu zahájenou v reakci na útoky z 11. září 2001 prezidentem Georgem Bushem mladším. O vládnoucích režimech v Sýrii a Íránu neváhal mluvit jako o "islámských fašistech". Teheránu dokonce pohrozil leteckými údery, pokud nepustí mezinárodní inspektory do zařízení podezřelých z vývoje jaderných zbraní.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video