Nejstarší pavučinu ukrýval jantar

  • 3
Doposud nejstarší pavoučí vlákno na světě objevil švýcarský vědec Samuel Zschokke v takzvaném libanonském jantaru. Pavouk, který vlákno utkal, žil zhruba před 130 miliony lety, tedy v období spodní křídy. Uvádí to listopadové vydání německého odborného časopisu Bild der Wissenschaft.

Přírodní tkanivo je zhruba o 90 milionů let starší, než minulá nejstarší pavučina, která se uchovala v baltském jantaru.

Pod mikroskopem vypadá nově objevené čtyři milimetry dlouhé vlákno jako šňůra perel. V pravidelných intervalech jsou na vlákně seřazeny malé lepkavé kapičky. Velikostí i tvarem se podobá dnešním pavoučím vláknům.

Zschokke se proto domnívá, že pavouci svou strategii lovu používají už od pradávna.

Objev podává informace o vývoji lepkavého tkaniva, které pavouci předou už asi 410 milionů let. To prapůvodní ale podle vědce bylo zřejmě vystavěno podstatně jednodušeji než ty dnešní.

Libanonský jantar je zřejmě nejstarší na světě. Jeho stáří se odhaduje na 127 až 132 milionů let a je v něm uzavřena spousta stop po dávných hmyzích obyvatelích tehdejší přírody.

Nejstarší jantar objevil v roce 1969 Němec Dieter Schlee v Libanonu a věnoval ho státnímu přírodovědeckému muzeu ve Stuttgartu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video