Nejstarší mapa na světě vznikla na kamenné tabulce.

Nejstarší mapa na světě vznikla na kamenné tabulce. | foto: EPA via Telegraph.co.uk

Nejstarší mapa na světě je 14 tisíc let stará kamenná tabulka

  • 10
Pomocí mapy se lidé začali orientovat už před 14 tisíci lety. Zřejmě nejstarší mapa na světě byla kamenná tabulka, kterou archeologové objevili v 90. letech v jeskyni ve Španělsku, napsal britský deník The Daily Telegraph. Vědci pak 15 let bádali, co čáry na tabulce znamenají.

Rytiny na tabulce, kterou archeologové našli v jeskyni Abauntz v oblasti Navarra na severu Španělska, zřejmě představují hory, meandry řek a oblasti dobré pro pastvu a lov.

Tým vědců z univerzity v Zaragoze strávil patnáct let bádáním, co mohou znamenat čáry na tabulce. Teprve nyní jsou si jistí tím, že jde o mapu. Má rozměry zhruba 18 krát 13 centimetrů, silná je 2,5 centimetru.

"Ať ji vyrobil kdokoliv, snažil se na kameni zachytit tok řek, hory u jeskyně a zvířata vyskytující se v dané oblasti," řekla vedoucí vědeckého týmu Pilar Utrillová. Dodala, že na mapě znázorněná krajina odpovídá realitě.

Výsledky tohoto výzkumu, které byly zveřejněny v posledním čísle odborného časopisu Journal of Human Evolution, prohlubují dosavadní poznatky o tom, jak lidé v pravěku vnímali prostor, jak plánovali pastvu a lov.

Utrillová se domnívá, že si lidé na tabulce zaznamenávali místa, na kterých nacházeli hodně hub, ptačích vajec nebo pazourků. Mohlo ale také jít o prostředek zaznamenání určitého příběhu nebo plán lovecké výpravy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video