Vlasta Klímová z podatelny třebíčské radnice ukazuje dopisy, které se na úřadě hromadí.

Vlasta Klímová z podatelny třebíčské radnice ukazuje dopisy, které se na úřadě hromadí. - Třebíčská radnice registruje asi 800 lidí, kteří mají trvalý pobyt na úřadě města. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nejsou bezdomovci, ale na úřadě „bydlí“ kvůli sociálním dávkám

  • 45
Trvalé bydliště na radnici má na Vysočině stále více lidí. V celém kraji považuje úřad za "dobrou" adresu přes tři a půl tisíce lidí v pěti okresních městech. V roce 2006 si přitom bydliště na "radnici" vyřídilo pouhých 226 lidí.

"Na magistrátu nikdo nespí, nečistí si tu zuby. Ti lidé tu mají jen adresu. Jejich počet stoupá. Jedním z důvodů je vazba na sociální dávky. Například rodiče žijí ve společné domácnosti s dospělým synem. Ten nemá práci a ani nárok na příspěvek na živobytí. Rodiče nahlásí, že syn u nich nebydlí. Jelikož nemá jinou adresu, dostane trvalé bydliště na úřadě," vysvětlil tajemník jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal.

Syn díky adresy na úřadě získá nárok na sociální dávku 1 126 korun měsíčně. Přilepší do rodinného rozpočtu, protože stejně žije dál u rodičů. Úřady jsou na to krátké.

"Takových lidí tu máme nahlášeno zhruba 250. Nejsou to typičtí bezdomovci. Máme tady bedýnku, v níž pro ně uchováváme poštu. Někteří si pro ni chodí," dodal Dohnal.

Milost za odpad se ruší

Na třebíčské radnici "bydlí" 870 lidí a platí pro ně novinka. "Doposud nemuseli za adresu trvalého bydliště na městském úřadě platit poplatek za odpad. Od ledna už musejí zaplatit 492 korun na rok," řekl mluvčí třebíčské radnice Ivan Přibík.

Mezi ubytovanými na úřadě jsou bezdomovci, ale i podnikatelé či světoběžníci. "To jsou lidi, kteří nemají trvalé bydliště, pohybují se po světě, a proto jsou přihlášeni na úřadě. Někdo to udělá i ze spekulativních důvodů," prohlásil mluvčí.

Nezvaní nájemníci

Adresu na městském úřadu dostávají i lidé, jimž byl trvalý pobyt v původním bydlišti úředně zrušen. Jde třeba o případy, kdy nový majitel koupí byt a zůstává mu v něm hlášen původní nájemník.

Aby se nechtěné adresy dřívějšího nájemníka zbavil, například kvůli exekucím, může požádat ve správním řízení o zrušení jeho trvalého pobytu. Případně může žadatel o radniční bydliště doložit, že nemá už žádný vztah k nemovitosti, kde dříve pobýval, a přizvat dva svědky, aby mu potvrdili, že se ve svém původním bydlišti delší dobu nezdržuje. Radnice ho pak vezme "pod svoje křídla".

Někdo zneužívá této možnosti kvůli dluhům a hrozbě exekuce. Jiný je opravdu v sociální nouzi a bez střechy nad hlavou.

Trvalý pobyt někde musí mít člověk ze zákona. Aby mohl například volit, vyřídit si sociální dávky. Z radnic se ozývá, že těchto jedinců přibývá i kvůli nedávné hospodářské krizi. Lidé přicházeli o práci, zadlužovali se.

Děti bez bydliště

Pelhřimovská radnice ubytovávala na konci loňska 183 lidí.

"Nejvíce je těch, kteří mají zrušen trvalý pobyt. Máme tu dokonce třináct dětí. Jsou to děti, které se narodily matkám cizinkám. Rodiče se nedohodli, kde bude mít dítě trvalý pobyt, proto mu byla přidělena adresa na úřadě," vylíčila Alexandra Králová, která má na pelhřimovské radnici na starost evidenci obyvatel.

Na radnici "žije" 141 lidí ve věku od 18 do 59 let. Poštu si tu odebírá pouhých pět lidí ze 183.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue