V čínském obchoďáku lidi baví medvědice Pizza. Živoří, tvrdí aktivisté

  • 93
Na „nejsmutnějšího ledního medvěda na světě“ překřtila světová média medvědici žijící v akváriu nákupního centra v jižní Číně. Aktivisté za práva zvířat přitom upozorňují, že čínské obchodní domy lákají zákazníky na vystavená divoká zvířata stále častěji. Jejich životní podmínky jsou ale nevyhovující.

Pizza, jak tříletou medvědici Číňané pojmenovali, žije v akváriu umístěném v patře nákupního centra Grandview v jihočínské provincii Kuang-tung. Vedle jejího příbytku jsou obchody s oblečením předních světových značek, kavárny nebo restaurace, popisuje server The New York Times.

Na videu, které zveřejnila organizace za práva zvířat Human society International (HSI), je vidět, že Pizza tráví celé dny pod umělým osvětlením, čichá k větracímu otvoru a přechází ze strany na stranu. Podle aktivistů jsou to první známky mentální poruchy.

„Zvíře vykazuje typické stereotypní chování, jako je kymácení ze strany na stranu a neustálé chození tam a zpátky, které ukazuje na frustraci a špatné životní podmínky,“ říká Alastair Macmillan z HSI. „Podmínky, ve kterých je držena, jsou naprosto nevyhovující, víceméně bez čehokoli, co by odpovídalo jejímu přirozenému prostředí,“ dodal pro web týdeníku Time.

Pizza je mezi zákazníky velmi populární. Denně se s ní přes sklo fotí tisíce lidí. Podle mluvčí HSI Wendy Higginsové tím medvědice velmi trpí. „Tráví každý den sama na místě, kde se nemá kam schovat. Pozorována lidmi ťukajícími na sklo a pořizujícími fotografie,“ uvedla.

Čínští ochránci zvířat už poslali výzvu guvernérovi provincie, aby medvědici přesunul na vhodnější místo. Zároveň doufají, že vedení nejlidnatější čínské provincie uzavře celý Polární mořský svět nákupního centra. V něm kromě medvědice žijí stovky dalších zvířat. V malých prostorech rozmístěných v několika patrech se za výlohami tísní například polární vlci nebo běluhy severní (živočich z řádu kytovců, pozn. red.).

Nový trend láká zákazníky

Podle aktivistů je to v Číně znepokojující trend. Vystavování divokých zvířat v nákupních centrech se podle nich používá k nalákání zákazníků, kteří se jinak stále častěji uchylují k levnějšímu nakupování na internetu.

V úterý ochranářské organizace na tiskové organizaci v Pekingu ukázaly například fotografie slonů, kteří byli využíváni k prodeji mobilních telefonů před nákupním centrem na okraji města. Jiná nákupní centra v Pekingu zase vystavují lachtany, veverky, papoušky, lamy, kozy, psy nebo kočky v klecích a skleněných výlohách, kolem nichž se v nákupní špičce srocují davy lidí.

„Zvířata si zaslouží mnohem víc, než být uzavřeni ve skleněných boxech k lákání zákazníků,“ říká Chu Čchun-mej z organizace na záchranu ohrožených druhů. „Ukazuje to naprostý nezájem o jejich životní podmínky,“ dodala.

Přírodní rezervace z anglického Yorkshiru sice nedávno nabídla, že Pizzu převezme do své péče, zástupci obchodního centra to však promptně odmítli. „Pizza je velmi zdravá,“ uvedli v prohlášení a dodali, že Polární mořský svět je zapojen do vzdělávání a výzkumu v oblasti ochrany biologické rozmanitosti.

Informace o nevyhovujících životních podmínkách, které se objevily v tisku, považují za zkreslující a aktivisty za neobjektivní, protože se na problém údajně dívat skrze optiku Západu.

S tím ale nesouhlasí ředitelka čínské organizace na ochranu zvířat Čchin Siao-na. „Nesmíme zapomínat, že Čína tradičně o zvířata pečuje. Kvůli ekonomické soutěži na svou tradici zapomínáme, což vede ke zneužívání zvířat. Chceme naši tradici obnovit,“ říká.

Čína nemá vyhovující legislativu upravující životní podmínky divokých zvířat. Zákon na jejich ochranu sice začal platit v roce 1989, dovoluje ale držet a chovat divoká zvířata pro komerční účely a povoluje jejich veřejné vystavování a využívání pro zábavná představení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue