Americký prezident Barack Obama při projevu na pražském Hradčanském náměstí (5. dubna 2009)

Americký prezident Barack Obama při projevu na pražském Hradčanském náměstí (5. dubna 2009) | foto: David Neff, MF DNES

Nejsme žádná hrozba, ohradili se Íránci proti Obamovu projevu

  • 18
Írán v reakci na pražský projev kritizoval amerického prezidenta Baracka Obamu za výrok, že jaderný program Teheránu představuje hrozbu. Íránci také vyzvali Ameriku a další země k odzbrojení. Obama včera v Praze představil svou vizi budoucnosti bez atomových zbraní.

"Bushova administrativa také popisovala Írán jako hrozbu. Vypadá to, že opakování stejných obvinění jsou v kontrastu k Obamově sloganu o změně," prohlásil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hassan Kaškáví.

Jaderné zbraně nemají žádné místo v íránském obranném programu a jejich existence je vážným nebezpečím pro celý svět, řekl. "My, tak jako zbytek světového společenství, čekáme na svět bez jaderných zbraní. Od USA a dalších očekáváme, že přistoupí k podstatným a skutečným opatřením směřujícím k jadernému odzbrojení a demontáži zbraní hromadného ničení."

Bush měl osu zla, Obama chce dialog

Západní země v čele s Amerikou jsou přesvědčeny, že jaderný program, o němž Teherán soustavně mluví jako o civilním, ve skutečnosti směřuje k výrobě atomové bomby. Obamův předchůdce George Bush zařadil Írán na svou "osu zla", tedy mezi nevyzpytatelné režimy nebezpečné pro celý svět. Právě kvůli Íránu - a také KLDR - mají v Česku a Polsku vyrůst části amerického protiraketového štítu.

Americký prezident Barack Obama při projevu na pražském Hradčanském náměstí (5. dubna 2009)

Obama zaujal smířlivější postoj. Nabídl Íránu vstřícnou ruku. "Věříme v dialog," prohlásil včera na Hradčanském náměstí. Zároveň ale upozornil, že dokud bude íránský jaderný program představovat nebezpečí, USA budou pokračovat ve vývoji funkčního protiraketového štítu. Jak dlouho ale budou USA čekat nebo jak se pozná, že nebezpečí je zažehnáno, neprozradil. - o Obamově řeči si přečtěte zde

Na dosah Barackovi a Michelle

Reportáž z projevu amerického prezidenta v Praze

Obamův "populární omyl"

Obamovy pražské návštěvy - a hlavně jeho projevu - si dnes všímal i světový tisk. Ruské listy si slova amerického prezidenta přeložily vesměs tak, že Obama vyzývá k odzbrojení, ale protiraketová obrana zůstává.

Vremja novostěj upozornily na to, že Obama ve snaze dosáhnout jaderného odzbrojení spoléhá na ruskou podporu. Ale podle generála Pavla Zolotarjova, zástupce ředitele Ústavu pro záležitosti USA a Kanady Ruské akademie věd, by pro Rusko bylo nevýhodné přistoupit na snížení počtu jaderných hlavic pod 1 500 kusů bez omezení americké protiraketové obrany.

Obamova iniciativa ohledně úplného jaderného odzbrojení je podle generála "jen propagandou". Zatímco rozpory mezi Moskvou a Washingtonem ohledně jaderných zbraní se jeví pouze vojensko-technickými, spor o protiraketovou obranu v Evropě má "principiální charakter".

Tak chcete ten radar? To jsme si přáli slyšet

Přečtěte si názor na Obamův pražský projev

I podle deníku Kommersant americká součinnost s Ruskem může narazit na potíže. "Problém tkví v tom, že prezident Obama ve svém projevu prohlásil, že USA se nemohou zřeknout protiraketové obrany v Evropě, dokud přetrvává íránská jaderná hrozba. A tyto plány Moskva přijímá krajně negativně," citovala z Kommersantu agentura ČTK.

Německé listy Die Welt a Der Tagesspiegel pochybují, že Obamova vize světa bez jaderných zbraní je vůbec uskutečnitelná. Die Welt ji označil za "populární omyl".

Polští novináři zase usoudili, že nejmocnější muž světa ohlásil v Praze začátek nové éry. Jeho projev však podle nich vejde do dějin jen za předpokladu, že alespoň část vize bude realizována. Polské listy také upozornily, že USA nerezignovaly na výstavbu protiraketového štítu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video