Nejsme proti Izraeli, řekly arabské země

  • 16
Summit Ligy arabských států dospěl po dvou dnech k hmatatelnému výsledku. Účastníci vrcholného setkání jednomyslně přijali iniciativu Saúdské Arábie na normalizaci izraelsko-arabských vztahů. Co bude s mírovým plánem dál, ale není jasné, protože Izrael ústy svého mluvčího ministerstva zahraničí návrh označil za nedostatečný.

Arabské státy v iniciativě požadují odchod Izraele ze všech území okupovaných od roku 1967, umožnění návratu palestinských uprchlíků a uznání státu Palestina s východním Jeruzalémem jako hlavním městem.

Co navrhují
"Souhlasili jsme s iniciativou a podpořili ji i ostatní," řekl syrský prezident Bašar Asad. "Domníváme se, že jde o první krok k míru na Blízkém východě. Další otázkou bude, jak iniciativu do oblasti aplikovat," dodal.

Toto dílčí vítězství má ale i svou stinnou stránku. Do libanonského Bejrútu na dvoudenní summit Ligy arabských států (LAS) přijelo jen deset z 21 šéfů států.

V průběhu jednání navíc dočasně opustily jednací sál delegace Palestinců i Saúdské Arábie. Na summit nepřijel ani palestinský vůdce Jásir Arafat, jemuž Izrael nepovolil vycestovat. Dvanáct delegací je přítomno na nižší úrovni.

Izrael připravuje úder na Palestince

Normalizovat vztahy navrhl saúdský princ
Normalizovat vztahy s Izraelem výměnou za uznání práv Palestinců navrhl ve středu saúdský korunní princ Abdalláh.

"Mír je jediná cesta k normalizaci vztahů mezi národy a jediný prostředek jak zastavit všechny formy ničení. Navrhuji, aby liga předložila Radě bezpečnosti OSN program o navázání normálních vztahů a bezpečnosti s Izraelem, jakmile Izrael uzná nezávislý palestinský stát, jehož hlavním městem bude východní Jeruzalém, a když přizná Palestincům právo vrátit se do domovů," řekl.

Zároveň vyzval židovský stát ke stažení ze všech okupovaných arabských území. "Zásada mír za území je princip přijatý mezinárodním společenstvím. Stoprocentní stažení Izraele z okupovaných území je základem všeho ostatního," prohlásil Abdalláh.

Splňte podmínky, ukončíme konflikt
Splní-li Izrael tyto podmínky, budou podle prohlášení arabsko-izraelské konflikty považovány za ukončené, budou uzavřeny mírové smlouvy a země oblasti Izrael uznají a navážou s ním normální vztahy.

Podařilo se překonat spory o formulaci o uprchlících, kvůli nimž bylo jednání skoro o tři hodiny zpožděno. Dokument žádá spravedlivé řešení problému uprchlíků, kterým má být buď umožněn návrat do původních domovů, nebo nabídnuta kompenzace.

Především Libanon si vymohl, že země, jejichž podmínky či zákony to neumožňují, nebudou žádány, aby palestinským uprchlíkům poskytly trvalý pobyt.

Izrael: Plán by vedl k destrukci země
"Nemůžeme akceptovat právo na návrat palestinských uprchlíků, důsledkem by byly dva palestinské státy," dodal mluvčí izraelského rezortu zahraničí.

Podle něho by vytvoření palestinského státu na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy a kromě toho návrat uprchlíků do Izraele znamenalo konec židovského státu.

Izrael odmítá návrat 3,7 milionu palestinských uprchlíků s tím, že by se demografická rovnováha vychýlila ve prospěch Arabů.

Agentura AFP ale citovala nejmenovaného amerického činitele, který naopak návrh ligy na zajištění bezpečnosti a míru pro Izrael výměnou za odchod z okupovaných území označil za povzbudivý vývoj.

Pokrok ve vztazích Irák - Kuvajt
Summitu se podařilo rovněž dosáhnout historického pokroku v irácko-kuvajtských vztazích. Irák se zavázal respektovat "nezávislost, suverenitu, bezpečnost a celistvost Kuvajtu a vyvarovat se kroků, jež by vedly k zopakování situace z roku 1990". Irácká armáda tenkrát Kuvajt obsadila.

Závěrečný dokument dále jednomyslně odmítá jakoukoli agresi proti Iráku. 

Bin Ládin poslal představitelům summitu e-mail

Arafat na summit do Bejrútu nepojede

STŘEDA 27. BŘEZNA
Delegace opouštěly jednání
Saúdové odešli dočasně z jednání kvůli nutné hospitalizaci druhého nejvyššího člena delegace a šéfa saúdské zpravodajské služby prince Naváfa.

Princ Naváf byl po zahájení summitu stižen mrtvicí a jeho stav je podle zdrojů z Americké univerzitní nemocnice, kde je operován, kritický.

Podle nejmenovaných členů saúdské delegace skončil poprvé v nemocnici už v úterý v noci, poté, co ho začala sužovat silná bolest v oku. Po vyšetření se ale vrátil do hotelu.

Palestinci chtějí projev Arafata
Z jednání odešli během středy také členové palestinské delegace. Ta žádala, aby byl na summitu odvysílán projev šéfa jejich samosprávy Jásira Arafata. Libanon Arafatovi oslovit účastníky summitu prostřednictvím satelitu neumožnil, proto delegace jednání opustila.

Palestinci nakonec souhlasili s návratem na jednání po zdlouhavých zprostředkovatelských jednáních a po ujištění libanonských a arabských delegátů, že bude splněn jejich požadavek na odvysílání Arafatova projevu.

"Dosáhli jsme dohody. Libanonský premiér Rafík Harírí nás bude doprovázet na znamení usmíření a Arafatův projev bude odvysílán," potvrdil šéf palestinské delegace Nabíl Šás.

I přes kontroverze a zmatky, které první den arabského summitu provázely, začala pracovat redakční komise. Ta má za úkol zpracovat definitivní znění saúdskoarabské mírové iniciativy.

Problémy s přenosem

Satelitní propojení s Ramalláhem bylo dohodnuto už minulý týden, ale podle člena palestinské delegace Libanonci navzdory přímluvám ostatních arabských činitelů spojení neumožnili. Nejmenovaný libanonský vládní zdroj citovaný Reuters uvedl, že vina padá na "sousedy" Libanonu, kteří vysílání Arafatova výstupu přímou linkou znemožnili. Výtka patří podle všeho Sýrii, jejímuž vlivu Libanon zcela podléhá. Podle palestinské delegace spojení zamítl libanonský prezident Emil Lahúd. Mluvčí generálního tajemníka LAS Amra Músy ale zdůvodnil neuskutečnění přenosu Arafatova projevu, který vysílala katarská televize Al-Džazíra, "technickými problémy".

Pro iniciativu hlasovala i Palestina
K saúdské iniciativě se přihlásil jordánský premiér Alí abú Raghib a chladně se k ní postavil libanonský prezident Emil Lahúd, jehož země je pod politickým vlivem Sýrie. Plně ho podpořila palestinská samospráva. Arafatův poradce Chálid Salám řekl, že se izraelská vláda musí chopit příležitosti a použít této iniciativy jako podkladu pro mírovou dohodu.

Egyptský prezident Husní Mubarak, který se summitu neúčastní údajně proto, aby tak podpořil Arafata, prohlásil, že návrh Rijádu nepovažuje za novou iniciativu, ale za náměty, jež Abdalláh poskytl v rozhovoru pro americký tisk. Podotkl, že při zahajování nových iniciativ dosud Saúdská Arábie konzultovala nejdřív s Egyptem a Sýrií, což se v tomto případě nestalo. Mubarak dal najevo, že se ho dotklo, že se o saúdském návrhu poprvé dozvěděl z tisku.

Generální tajemník Kofi Annan účastníky summitu vyzval, aby saúdskoarabský návrh podpořili, protože tím "vytvoří podmínky pro mír, který oblast nepotřebovala nikdy tolik jako nyní". Tentýž vzkaz zaslal Arafatovi a izraelskému premiérovi Arielu Šaronovi.

Prezident Bush chválil Zinniho
Výrazného pokroku při vyjednávání mezi Palestinci a Izraelci dosáhl zmocněnec USA pro Blízký východ Anthony Zinni. "Věřím, vím, že jsme dosáhli velmi dobrého pokroku," sdělil prezident USA George Bush novinářům v americkém státě Jižní Karolína.

"Zda, nebo nikoli, budeme moci brzy podepsat nějakou dohodu, není zatím jasné, avšak pokroku se podařilo dosáhnout a to je to, na co klade nynější administrativa důraz," řekl Bush.

Generál Zinni se pokouší přesvědčit Palestince i Izraelce, aby přijali mírový plán navržený šéfem americké Ústřední zpravodajské služby Georgem Tenetem. Návrh předložený již loni předpokládá společné izraelsko-palestinské operace zaměřené na potlačení násilí v oblasti.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video