Pozice Strany zelených na politickém spektru nebyla nikdy jednoznačná. Už na podzim si zelení zakázali spolupráci s vládou jakýmkoliv způsobem podporovanou komunisty.
V sobotu přibyla na seznam nežádoucích i ČSSD. "Nebudeme brát telefony a tohoto projektu se nezúčastníme ani tím, že bychom o tom diskutovali," reagoval lídr Strany zelených Martin Bursík na povolební projev Jiřího Paroubka. - více zde
Programově má přitom strana podle řady členů nejblíže právě k ČSSD. Sám Bursík o tom ještě loni na podzim hovořil. Nyní však straně vadí, že sociální demokraté chtějí tiše spolupracovat s KSČM a od spolupráce se socialisty odrazuje vedení zelených také politický styl premiéra Jiřího Paroubka.
Není to však jednotný názor celé strany. Jihočeská krajská organizace SZ vydala prohlášení, ve kterém odmítla "automatické zařazování Strany zelených do pravé části politického spektra".
"Poslanecká sněmovna je složena ze 100 poslanců levicových stran, 94 poslanců pravicových stran a 6 poslanců Strany zelených," uvedli Jihočeši.
Názor strany se sjednotí v sobotu
Stejný názor má i liberecký krajský předseda Jan Korytář. "Před volbami jsme říkali, že jsme strana středová, že budeme po volbách jednat jak s ČSSD, tak s ODS a že budeme hledat ten největší průnik věcných témat. Z tohoto hlediska mi přijde předčasné, když se hovoří o zelených jako o součásti středopravicové koalice," vysvětlil iDNES.
Protest proti odmítnutí spolupráce s ČSSD chce Korytář přednést na sobotní celorepublikové radě strany. "Pokud rozhodne, že s ČSSD jednat nebudeme, tak to budu akceptovat. Jde mi hlavně o rozproudění vnitrostranické debaty a o to, abychom si uvědomili, co jsme a kam se chceme dostat, protože možná na to před volbami nebylo tolik času, kolik by mělo být," dodal.
Zařazování Strany zelených napravo od středu politického spektra vadí i ústecké krajské předsedkyni zelených a jednomu ze čtyř povolebních vyjednavačů Džamile Stehlíkové. "Je to spíš požadavek na média, aby nemluvila o stu levicových a stu pravicových poslanců," řekla iDNES.