Ty údaje jsou zcela špatné, zlobí se lékaři. Česko patří k evropskému průměru. Ilustrační foto.

Ty údaje jsou zcela špatné, zlobí se lékaři. Česko patří k evropskému průměru. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nejsme nejhorší, zlobí se onkologové a chtějí se bránit

  • 45
Čeští onkologové zvažují podání trestního oznámení. Důvodem je mezinárodní studie Eurocare-4. Podle ní je Česko v úspěšnosti léčby rakoviny téměř nejhorší v Evropě. To ale neodpovídá skutečnosti.

Studie, o níž jako první informoval deník Právo, hodnotí přežívání pacientů u jedenácti druhů nádorových onemocnění. A podle ní za Českem skončilo pouze Polsko.

"Byla znevážena práce českých onkologů a čtyři sta tisíc českých pacientů s rakovinou je vystrašeno," řekl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Podle něj je přitom péče o pacienty s rakovinou u nás na evropském průměru.

Zvažuje proto, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele. "Ty údaje jsou zcela špatné. Například v léčbě rakoviny prsu mírně průměr Evropy převyšujeme," řekl šéf onkologů. Odkud se tedy vzaly údaje, ze kterých studie vychází? Podle Vorlíčka za vše může bývalé ministerstvo zdravotnictví, které poslalo neúplné údaje za roky 1995–1999.

"Chyba rozhodně není na straně lidí, kteří data zpracovávali, ale na našich ministerských úřednících, kteří jim je poslali," dodal Vorlíček.

Jeho slova potvrzuje i současný mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. "Naši pacienti mají dostupné nejmodernější léky a kvalitní léčbu," řekl.

Proč úředníci v roce 2002 poslali do mezinárodní studie neúplná data, však neví. Nyní by se to už opakovat nemělo. Česká onkologická společnost má rozsáhlý a podrobný registr pacientů s rakovinou i další údaje o léčbě a úspěšnosti léčby.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue