Roman Týc loni nahradil klasické panáčky na padesáti semaforech v centru Prahy za rozverné postavičky, které třeba sedí na bobku, vedou psa, močí, popíjejí z lahve, další má amputovanou nohu.
Úřady po něm vymáhají náklady na uvedení semaforů do původního stavu. Vyčítají mu také neodbornou manipulaci se semaforem. Mohl je prý zcela vyřadit z provozu, čímž by ohrozil bezpečnost chodců.
David Brudňák u soudu tvrdil, že není Roman Týc, člen umělecké skupiny Ztohoven, za kterého ho považují. "Máme k sobě hodně blízko, ale jsou mezi námi výrazné fyziognomické rozdíly," vypověděl.
Soudní líčení s Brudňákem bude pokračovat 21. května. To už soudce bude mít k dispozici fakturu od Technické správy komunikací, podle níž oprava semaforu stála 82 242 korun, které požaduje Praha 7.
![]() |
. Spusť video
Roman Týc rozhýbal pražské semafory |
Umělcovu totožnost potvrdí vyšetřovatel případu
Aby soudce zjistil, zda je Roman Týc a předvolaný David Brudňák jedna a táž osoba, musí předvolat policistu, který případ vyšetřoval.
Brudňák musí soudu své umělecké pohnutky vysvětlovat už podruhé v krátké době. Do koncem března čelil se svými kolegy ze Ztohoven obvinění za šíření poplašné zprávy. Měli se ho dopustit odvysíláním výbuchu atomové bomby v pořadu Panorama České televize. Soud je osvobodil. - o soudu kvůli pirátskému vysílání čtěte zde
Také proměnu semaforů Týc obhajuje coby umělecký čin. "Štvalo mě, jak jsou panáčci na semaforech toporní, nudní, smutní," vysvětlil už dříve iDNES.cz. - o rozhýbání semaforů čtěte více zde