Jan Fischer.

Jan Fischer. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Nejsem politik ani bolševik, napsal Fischer v prvním premiérském chatu

  • 104
Nového premiéra Jana Fischera čeká perné léto. Jeho překlenovací vláda se nehodlá dlouho rozkoukávat, avizoval po pátečním jmenování. I přesto, že by měl do předčasných voleb vést úřednický kabinet, se necítí být politikem, odpověděl v on-line rozhovoru čtenářům iDNES.cz.

"Jste více politikem pravice, či levice?" zeptal se čtenář iDNES.cz premiéra. "Nejsem politik," odpověděl stručně Fischer.

Jedna z otázek na Fischera směřovala i k aktuální otázce: jestli počítá s tím, že poslanci dají jeho vládě důvěru.

"Vláda se na základě svého programového prohlášení o důvěru bude ucházet, jsem přesvědčen, že ji získá. Nicméně hlasovat budou poslanci Sněmovny," odpověděl Fischer.

Odpovědi Jana Fischera čtěte zde

Několikrát musel Fischer reagovat na své členství v komunistické straně před rokem 1989. "Ke svému členství v KSČ jsem se vyjádřil, za bolševika se rozhodně nepovažuji, a to ani tehdy, ani po dvaceti letech," odpověděl.

"Mimochodem, všem, kdo mě podezírají z kariérismu, chci vzkázat, že opravdovou kariéru jsem začal dělat až po roce 1989," dodal premiér.

V on-line rozhovoru zazněl i dotaz, jestli nový premiér plánuje přijmout nějakou strategii pro přijetí eura. "O euru povedeme na expertní úrovni a případně ve vládě debatu, ale o zavedení eura v nějakém reálném termínu bude muset rozhodnout politická reprezentace vzešlá z voleb," uvedl Fischer.

I na otázku, jaký trapas se vám stal, našel předseda překlenovací vlády odpověď: "Naposledy toto pondělí, když mi ujela noha na kluzkém schodišti MPO (ministerstvo průmyslu a obchodu, pozn. red.) a před kamerami jsem se začal nedůstojně skládat na zem."

Fischer: Nebudu poslušný paňáca

O kabinetu Jana Fischera se mluví jako o vládě překlenovací, úřednické, ale také loutkové. Ovšem on to vidí jinak. "Nebudu poslušný paňáca. A vláda nebude pracovat podle pokynů stranických sekretariátů," tvrdil Fischer v rozhovoru pro MF DNES. - čtěte Nebudu poslušný paňáca, věří si designovaný premiér Jan Fischer

fischerova vláda

Fischerův kabinet by měl dovést ČR k předčasným volbám, které by se podle dohody ODS, ČSSD a Strany zelených měly konat v říjnu. Nová vláda bude muset do 30 dnů od jmenování předstoupit před Sněmovnu s žádostí o důvěru. Tu by se jí mělo podařit získat, protože strany, které se podílely na jejím vzniku, mají ve dvousetčlenné dolní komoře parlamentu dohromady 153 mandátů.

Důkazem může být i to, že se při sestavování vlády vzepřel u tří jmen budoucích ministrů, které navrhoval Mirek Topolánek a Jiří Paroubek. I přesto, že politici avizovali, že je zcela na Fischerovi, jaké ministry si do vlády vybere, jeho rozhodnutím byli zaskočeni.

Fischera navrhli prezidentu Klausovi předsedové ODS a ČSSD. Spekuluje se o tom, že s myšlenkou jmenovat premiérem Jana Fischera přišel tehdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Žádný z politiků to ale výslovně nepotvrdil.

Osmapadesátiletý Fischer je od roku 2003 předsedou Českého statistického úřadu. Nyní je bez politické příslušnosti, v letech 1980 až 1989 byl členem komunistické strany.

"Poprvé mi nabídli vstup do strany po ukončení vysoké školy. Chtěl jsem tehdy učit na Vysoké škole ekonomické. Odmítl jsem, ale při opakované nabídce jsem tomu podlehl a nejsem dodnes na to pyšný. Cením si lidí, kteří tomu dokázali odolat. Vyřizuji si to posledních dvacet let sám v sobě," řekl před časem Fischer.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video