Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejsem pan Čistý. Jsem cholerik, říká Nečas. Chce křesla po zelených

  9:37aktualizováno  9:37
Skoro osm let vydržel Petr Nečas stát loajálně při šéfovi ODS Mirku Topolánkovi. Teď ho nahradil v roli volebního lídra. Co bude s předsedou? "Mirek Topolánek si vzal několik dní na rozmyšlenou. Ale s jeho aktivní účastí v kampani nepočítáme," říká Nečas v rozhovoru pro MF DNES.

Petr Nečas při rozhovoru pro MF DNES (26. března 2010) | foto:  David Neff, MAFRA

Pane poslanče, pane místopředsedo, nebo pane volební lídře? Jak vás oslovovat?
Jsem pořád Petrem Nečasem. Nejjednodušší je "pane Nečasi".

A když budete stát v předvolební diskusi s Jiřím Paroubkem, tak on tam bude jako předseda a vy jako pan Nečas?
Nemám nabubřelé ego. Jsem místopředsedou a volebním lídrem.

Boj o vládu

Petr Nečas v rozhovoru pro Lidové noviny pohrozil, že ODS stáhne z vlády své ministry, pokud strana nedostane uvolněná koaliční křesla po členech vlády nominovaných za Stranu zelených. Nový volební lídr ODS vyčítá premiéru Fischerovi, že jde ČSSD příliš na ruku. Bude po něm chtít, aby stáhl Jakuba Šebestu z ministerstva životního prostředí a tento resort nabídl ODS.

Jak byste to, co se stalo, vysvětlil někomu, kdo nesledoval ten mumraj kolem Topolánkových výroků pro homosexuální časopis? Proč nastala ona změna lídrů?
Stalo se to proto, že se ODS chce orientovat na program, ne na různé kauzy nebo pseudokauzy. A pan předseda Topolánek je velmi odpovědný člověk a ztotožnil se s většinovým názorem ODS.

To vypadá, jako by pan Topolánek odcházel bez vlastního zavinění.
Do značné míry tomu tak bylo. Dost často to bylo vůči němu nespravedlivé nebo nekorektní, viz jeho vyjádření v té poslední kauze. Že byla vytržená z kontextu, to je skutečnost. Nicméně politika je disciplína, která má velmi krutá pravidla. Dovolávat se spravedlnosti ve vztahu k politikům, to moc nefunguje.

Nakolik výroky Mirka Topolánka, které pronesl při focení pro časopis LUI, byly jiné než jeho mnohá předchozí vyjádření? Proč zrovna kvůli nim musel odejít?
Ta kauza sama o sobě neměla nějaký devastující vliv na postavení Mirka Topolánka. Ale byla to ona pověstná poslední kapka. Byl to určitý spouštěč. Dokompletovala se nějaká mozaika. Širší vedení ODS z toho usoudilo, že je správné vyzvat ke změně.

Co říkáte na námitku, která už se ozývá, že vaše vysunutí na post volebního lídra je jen předvolební hra? Prostě pan Čistý se posune nahoru a přitom všechny problémy v ODS zůstanou dál.
Já se na vašeho kolegu, pana Dolejšího, strašně mračím. Za to, že mi dává tuto nálepku.

Petr Nečas (26. února 2010)Je pan Čistý snad dehonestující označení?
Ne ne, ale připustit toto označení je výrazem arogance, pýchy a nepokory. Protože každý z nás je hříšník a má své plusy i minusy.

A v čem hřešíte vy? Ať tedy můžeme tu nálepku trochu relativizovat.
Například jsem cholerik.

Vy jste cholerik?
Ano, já jsem dobře se ovládající cholerik.

To je novinka. V tom případě jednoho cholerika v čele ODS střídá druhý.
O mně to ale zatím není známo. (smích)

Zpátky k otázce: Co se změní uvnitř ODS? Víte vůbec, proč vám někteří voliči utekli k TOP 09? Co za to může?
Určitě to bylo jakési naše vyznění, ten umělecký dojem. Možná i nespolehlivost. Pravicový volič vyžaduje serióznost,my jsme ji nevyzařovali. Zrovna tak solidnost. Možná to byla i programová nečitelnost. Pokud se objevují podobné mediální kauzy, viděli jsme to konkrétně v tomto týdnu, přehluší to i představení našeho volebního programu. Ať se nám to líbí nebo ne. Musíme nabídnout určitou profesionalitu. Kompetenci. Schopnost řešit problémy země, ne vnitrostranické problémy.

serióznost

"Pravicový volič vyžaduje serióznost, my jsme ji nevyzařovali."

Co třeba klientelismus? Rostoucí vliv vašich vnitrostranických kmotrů? A to celé rámováno bohorovností předsedy Topolánka? Vnímáte i to jako příčiny odlivu voličů?
Jistě, to souvisí s tou solidností a seriózností. Já jsem vždycky upozorňoval, že je určitá nebezpečná míra srůstání byznysu a politiky. Na druhou stranu nejsem naivní člověk. Představa, že tyto dvě věci budou odděleny nějakou berlínskou zdí, ta není z reálného světa. Tak to není nikde ve světě. Ale termín jako kmotr jsem já nikdy nepoužil. Co chci, je, aby ODS reprezentovali lidé, kteří jsou legitimně zvolení, mají mandát na základě stanov. Ne nějaké neformální struktury. Když chci dělat politiku, musím vyjít na světlo. Musí to na mně být vidět. V tom vidím základní problém.

Budete mít jako volební lídr větší vliv na to, abyste s těmito negativními jevy v ODS bojoval? Byl jste přece jen dlouhá léta členem nejužšího vedení.
Teď je šedesát dní volební kampaně. Teď máme cíl vyhrát volby.

Chápu, ale jde o to, jestli se kromě volebního úspěchu budete snažit i o proměnu ODS. Nebo - chcete-li - očistu.
Vždycky jsem měl čitelnou představu o tom, jak by měla ODS fungovat, jak by se měla chovat. Nejsem v tomhle nepopsaný list papíru. Snažil jsem se to vždycky do života ODS vnášet. Někdy více úspěšně, někdy méně.

Petr NečasJak jste třeba bojoval s různým typem klientelismu či lobbingu ve straně? Co jste říkal na vazby Topolánka na pana Dalíka? Pavla Béma na podnikatele Janouška? Vnímáte to jako problém?
Ano, vnímám to jako problém. Ve straně jsme to řešili na grémiu.

Zřejmě jste byl přehlasován.
No tak, přece nemůžete být přehlasován v tom, jestli se pan Topolánek má stýkat s panem Dalíkem. Říkal jsem: Ano, osobní přátele má každý z nás, ale jiná věc je, když začínají zasahovat do naší práce. Nesl bych nelibě, kdyby se někdo pokoušel využívat mého přátelství k prosazování vlastních cílů. Je to i otázka určitého osobního postoje.

Nemáte tedy žádného svého "Dalíka", kterého byste si po případném volebním vítězství přivedl na Úřad vlády jako Mirek Topolánek v roce 2006?
Ne, to nemám. Už když jsem byl ministrem práce, tak se každý mohl přesvědčit, zda jsem si tam nějakého lobbistu přivedl, nebo nepřivedl. Nepřivedl.

Kdo je Petr Nečas

Narodil se 19. listopadu 1964 v Uherském Hradišti
Kariéra: Vystudoval fyziku v Brně (1988), pak byl výzkumným pracovníkem v Tesle.
Politika: V ODS je od roku 1991, ve Sněmovně od června 1992. O tři roky později se stal náměstkem ministra obrany. Od roku 2006 do loňska místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí.
Rodina: Ženatý, dva synové a dvě dcery. Nejmladší je sedm let.

Máte představu, jak bude vypadat případná vláda ODS po volbách?
K těmto úvahám je nezbytné splnit jistou maličkost, a to vyhrát volby. Pak to má smysl.

Nicméně jako kandidáta ODS na předsedu vlády se vás musím zeptat, jestli ve vaší vládní sestavě mají místo třeba Ivan Langer a Pavel Bém. O Bémových kontaktech na pana Janouška už jsme se zmínili a vy jste dal najevo, že se vám to nelíbí. Co Ivan Langer? Tam je známo, že v minulosti lobboval za podnikatele napojeného na podsvětí…
…aniž o tom ale věděl.

Nicméně za něj lobboval. Jsou to lidé, kteří by se mohli ve vaší vládní sestavě objevit?
Znovu opakuji: já žádnou vládu nesestavuji.

Takže nechcete říct přímo, zda byste ho do té vlády vzal?
Neřeknu to vůbec o nikom z ODS, i kdybyste mi tady četl dvě stě jmen.

Dozvím se od vás alespoň to, kterou politickou stranu byste vzal do koalice?
Po volbách grémium ODS určí svůj vyjednávací tým. To nebude dělat jeden člověk. Nám jde o základní pilíře volebního programu a jejich součástí je i to, že musíme zastavit nárůst veřejných dluhů. Půjdeme za těmi politickými stranami, které mají stejné priority jako my, které vidí, že největším problémem naší země není to, komu jsme ještě nedali sociální úplatek, ale skutečně to, že je ohrožena stabilita veřejných financí. Všichni, včetně našich dětí, jsou zadluženi sto tisíci korunami na hlavu. Jednoznačně upřednostňuji středopravicovou koalici.

Jaký je váš vztah s TOP 09?
Vzhledem k tomu, že velkou část programu opisovali od nás, tak je tam přirozená programová blízkost. Ale to říkám bez jízlivosti.

A co předvolební koalice ODS a TOP 09? Letos už ji sice nestihnete uzavřít, ale neuvažovali jste o ní?
Já bych si dovedl představit předvolební koalici ODS a TOP 09 už teď. Byl jsem mezi těmi, kdo to navrhovali, ale bylo to už v podstatě nereálné. ODS měla sestaveny své kandidátní listiny loni v květnu a červnu, tedy dřív, než TOP 09 vznikla. Přijít v té době s přeoráním kandidátek, to by ODS neskousla. A druhým důvodem bylo, že když TOP 09 poměrně rychle vylétla nad práh pěti procent, tak její představitelé začali mít ten nosánek trošku nahoru.

Mirek Topolánek a Petr NečasJste tedy rád, že pravicové voliče bude v letošních volbách odchytávat i TOP 09, nebo to vnímáte jako nemístnou konkurenci?
Jsem přesvědčen, že tak trošku hazardujeme s důvěrou pravicových voličů, že soupeříme o hlasy. To proto, že ten takzvaný d’Hondtův modifikovaný činitel je v tomto velmi nemilosrdný. Když ODS dostane 25 procent hlasů a TOP 09 dostane 10 procent, tak dohromady budou mít více poslaneckých mandátů, než když ODS dostane 20 a TOP 15 procent. Přestože počet hlasů je v součtu stejný, počet mandátů je v druhém případě nižší.

Je mi to jasné, jako volební lídr ODS musíte chtít, aby ODS dostala mnohem víc hlasů. Co jiného máte říkat?
Nechceme-li v této zemi vládu levice, tak ODS musí mít nejsilnější postavení. Jediný způsob, jak zastavit Jiřího Paroubka a komunisty, je vyhrát. Představa části voličů i médií, že je to vlastně jedno, když ty hlasy nedáme ODS, ale dáme je těm menším stranám, znamená, že pravice bude mít méně mandátů.

Představte si, že byste se dostal do situace jako Mirek Topolánek: homosexuální časopis vás pozve na rozhovor a focení v přiléhavých oblečcích. Půjdete do toho?
Byl-li bych požádán o rozhovor, tak bych neodmítl, stejně jako neodmítnu vás nebo časopis pro seniory. Ale určitě bych se tam nešel převlékat a fotit. Nejsem společenská celebrita, jsem politik.

Poslední kapka

"Ta kauza sama o sobě neměla devastující vliv na postavení Mirka Topolánka. Ale byla to ona pověstná poslední kapka. Byl to určitý spouštěč."

... dostal byste tam pak otázku jako Mirek Topolánek: Co vy a gay komunita? Jak jste tolerantní?
Je to soukromá záležitost každého. Jsme si všichni rovni. Lišíme se pouze charakterem, zda jsme slušní, nebo neslušní lidé. Sexuální orientace, co kdo z nás má, nebo nemá rád, to je čistě privátní věc.

Co byste jim řekl o církvi? Předseda Topolánek při focení pro časopis pravil: "Církev se díky oblbování mas zmocnila lidí a jejich mozků."
To jsou slova, se kterými se v žádném případě neztotožním. Církve jsou nesmírně důležitou součástí této společnosti. I tato civilizace v mnoha ohledech existuje díky tomu, že určité kulturní a náboženské, hodnotové dědictví nesly právě křesťanské církve.

Ještě jedno srovnání: Mirek Topolánek se tam redaktorům svěřoval, jak podváděl manželku s poslankyni Talmanovou. Jaký je váš názor na nevěru?
Je to soukromá věc každého. S tím se musí každý vyrovnat sám.

Budu ještě víc osobní: vy a nevěra?
Je to naprosto soukromá záležitost. Já se vás na tyhle věci taky neptám. Neptal bych se nikoho.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Prezident Miloš Zeman a jeho žena Ivana volili v Praze na Lužinách v ZŠ...
„Volil jsem Čecha,“ řekl prezident Zeman ve volební místnosti

Prezident Miloš Zeman volil v pátek v podvečer spolu se svou ženou Ivanou v Praze na Lužinách. "Volil jsem Čecha," řekl prezident poté, co odvolil. Možná i...  celý článek

Ministr dopravy Dan Ťok přichází na středeční schůzi vlády ve Strakově...
Stavbu obchvatu brzdí ministr, tvrdí starosta Mohelnice. Ťok se ohradil

Ostrá slovní přestřelka se rozhořela mezi starostou Mohelnice a ministrem dopravy Danem Ťokem. Starosta tvrdí, že resort společně s Ředitelstvím silnic a...  celý článek

Jihlava
100 POHLEDŮ: Baráčky v Jihlavě jak lepidlem k sobě přilepené

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.