Oslavu na ambasádě uspořádaly Wintonovy skutečné děti - Barbara a Nicholas mladší. Kromě řady dárků dostal Winton velký narozeninový dort s číslicí 100 a anglickým nápisem Od tvé světové rodiny.
"Bývá srovnáván s Oskarem Schindlerem. Ale Nicky byl v jiných okolnostech a nebyl ohrožen. I tak je to hrdina. Ukázal odvahu a schopnost dokázat nemožné," řekl při přípitku Kanaďan Joe Schlesinger, kterému Winton zachránil život a z něhož se stal známý kanadský novinář.
Schlesinger připomněl, že Wintonova "rozšířená" rodina dnes čítá již přes pět tisíc lidí - dětí, vnuků a pravnuků. "Je skvělé vás zase vidět," poděkoval Winton, který v proslovu zalitoval, že lidstvo se dnes nechává příliš fascinovat technikou a dostatečně neřeší problémy, jako jsou klimatická změna, přelidnění, chudoba či náboženské rozpory.
"Přitom všem náboženstvím je společná láska, poctivost, čistota a empatie, prostě etika života. Jsem rád, že všechny děti a vnuci a pravnuci předávali ve svých zemích tohoto ducha a dělali dobré skutky," řekl Winton.
Narozeninové oslavy se zúčastnil i redaktor MF DNES. "Když jsme se Sira Nicholase Wintona ptal, proč se sarkasmem odmítá, že by udělal něco velkého nebo dokonce hrdinského, řekl: ‘Ale já jsme přece dělal jen to, co bylo potřeba. K tomu člověk nemusí být hrdina. A ani mi nic nehrozilo. Tehdy byl přece ještě mír’."
Druhá rodinná oslava - ta v užším kruhu - byla naplánována na dnešek. "Jednoduše proto, že je volný den. V úterý budeme asi znovu gratulovat, ale otec si ten den vyhradil na setkání s ‘dětmi’, které za ním přijely z daleka. Třeba z Izraele," řekl MF DNES Wintonův syn Nicholas.
Na otázku, že to tedy nebude po všech těch oslavách odpočinkový den, se smíchem odpověděl: "To opravdu ne. A víte proč? Protože on nemá odpočinkové dny. Něco takového nezná.“
Oslavovat se bude i v České republice
Na oslavu 100. narozeniny se připravuje i jihočeská Základní škola Sira Nicholase Wintona v Kunžaku. Škola, která nese jeho jméno, se nechala přejmenovat před dvěma lety. O souhlas tehdy požádala samotného Wintona. "Ani nevím, jak se tomu vyhnout. Je to pro mě čest," odpověděl tehdy Winton. - čtěte Zachránce dětí Wintona rozplakaly tisíce studentů
Škola připravila hned tři akce. V úterý - v den Wintonových narozenin - poběží žáci i učitelé na jeho počest štafetu na sto metrů kolem školy. Zároveň chystají výstavu akvarelů staré Prahy, které jim Winton věnoval.
Žáci už také stihli Wintonovi poslat do Anglie dárek - fotografie, na nichž mu přejí všechno nejlepší k narozeninám. "Prezentace fotek je podmalovaná písničkou, kterou děti samy nazpívaly," doplnila Eva Krafková ze Základní školy v Kunžaku.
Významné jubileum sira Wintona se chystá připomenout i Praha. Na úterý je naplánováno slavnostní otevření Sadu zachránců dětí na pražském Petříně.
"Sad se nachází v nové rekultivované části pražského Petřína, kde byly vysazeny mladé jabloňové stromy jako vzpomínka na lidi, kteří s nasazením vlastních životů ukrývali za 2. světové války židovské děti," řekla Zuzana Křížková z projektu Winton Train - Inspirace dobrem s tím, že součástí sadu je i pramen pojmenovaný po Wintonovi.
Winton = utajený zachránce
Jméno sira Nicholase Wintona se do povědomí dostalo relativně nedávno - před dvaceti lety. Dlouho však nikdo nevěděl, že do naší historie zasáhl mnohem dříve.
sir wintonNicholas Winton se také ve Velké Británii angažoval v péči o staré lidi a byl za to britskou královnou povýšen do šlechtického stavu. V roce 1998 obdržel od prezidenta Václava Havla Řád T. G. Masaryka. Z iniciativy žáků Základní školy v Kunžaku vznikla před dvěma lety petice, v níž žádají norský parlament, aby Siru Nicholasi Wintonovi udělil za jeho zásluhy Nobelovu cenu za mír. K 17. květnu 2009 nesl petiční arch přes 70 000 podpisů. |
Od března do září 1939 z Prahy do Londýna vypravil přes hitlerovské Německo celkem osm vlaků a do Velké Británie odvezl 669 dětí. Těm ale musel nejprve najít v zemi náhradní rodiny.
O svém činu Winton dokázal mlčet celých padesát let. Jeho žena Greta však po letech náhodou při vyklízení půdy našla dokumenty, které se týkaly právě dětských vlakových transportů. Spojila se s historičkou Elisabeth Maxwell, která zorganizovala setkání Nicholase Wintona se zachráněnými dětmi v televizním pořadu BBC.
Vlak se chystá na cestu Praha - Londýn
K vůbec největšímu transportu, který Winton naplánoval na 3. září 1939, aby zachránil 251 dětí, nikdy nedošlo. 1. září 1939 vypukla 2. světová válka.
Wintonův poslední vlak ale nakonec vyjede - o sedmdesát let později. Dne 1. září 2009 vypraví České dráhy vlak, který projede tehdejší trasu Praha – Londýn. V dobových vagonech, tažených parní lokomotivou, pojedou některé "jeho" děti i jejich potomci. Vlak by měl 4. září přivítat v Londýně Sir Winton osobně.
"Co dokázal Nicholas Winton, je neuvěřitelná věc. Když jsem si uvědomil, že to bude sedmdesát let a sir Nicholas se letos dožije stovky, napadlo mě, že by bylo skvělé nějak ten příběh připomenout," říká Zbyněk Honys z Českých drah.
Den před tím - 31. srpna - by měl být v Praze k vidění dokument nazvaný Nickyho rodina od slovenského režiséra Matěje Mináče. Stejný režisér už natočil o Wintonovi dokument Síla lidskosti, který zachycuje zpovědi Wintonových dětí i jejich zachránce. Dokument získal jako první český film americkou televizní cenu Emmy.
"Jeho dlouhověkost je určitou kapkou spravedlnosti. On si to zaslouží, protože udělal tolik dobra na světě a dělá ho stále. Pánbůh ho za to obdaroval," řekl ČTK u příležitosti Wintonových narozenin Mináč.
winton train - Inspirace dobrem
Vlak vyrazí z Hlavního nádraží v Praze a dorazí na Liverpoolské nádraží v Londýně. Pro jízdu Wintonova vlaku z Prahy do přístavního města v Nizozemsku Hoek van Holland se použije souprava exkluzivních historických vozů 1. třídy a společenských vozů z Maďarska a dvou vozů 1. třídy z Německa. Pro reprezentační účely bude souprava vlaku doplnila o Masarykův salonní vůz z roku 1930. Zdroj: www.wintontrain.eu |