Ludvík Hovorka, poslanec z východní Moravy, který je připraven v závěrečném hlasování o vládní reformě pořádně potrápit premiéra Topolánka i celou koalici

Ludvík Hovorka, poslanec z východní Moravy, který je připraven v závěrečném hlasování o vládní reformě pořádně potrápit premiéra Topolánka i celou koalici | foto: ČTK

Nejsem hlasovací stroj, říká rebelující lidovec Hovorka

  • 305
Proti premiérovi Topolánkovi a jeho vládní reformě se při prvním čtení ve Sněmovně ostře postavil muž z koaličního tábora - lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. "Nejsme stroje, abychom hlasovali, jak vláda požaduje," prohlásil. Mohl by být větším problémem pro vládu než Vlastimil Tlustý z ODS.

"Nikdy se nevzdávám," zní životní krédo poslance Hovorky, který přišel do pražského parlamentu z východní Moravy už před pěti lety. A jeho cesta politikou ukazuje, že dokáže být hodně vytrvalý a neústupný.

Existuje o tom hned několik důkazů.

Ani jeden automat, řekl si poslanec
Když byl Hovorka ještě starostou obce Šumice, prohlásil, že si uvědomil zhoubný vliv výherních automatů na občany obce. A rozhodl se polykače mincí zakázat.

Majitelé hospod a heren stejně jako majitelé automatů protestovali, ale Hovorka neustoupil.

Obecní vyhláška o zákazu automatů skončila až u Ústavního soudu, ale i tam Hovorka nakonec uspěl. "V naší obci žádné automaty nemáme," chlubí se.

Mimochodem, starostou si ho lidé zvolili hned třikrát, poprvé už v roce 1990, kdy mu bylo 27 let. "Jsem dělníkem politiky," tvrdí o sobě. Kromě studia VUT v Brně a vojny dělal jen dva roky projektanta, jinak se věnuje komunální i celostátní politice.

Kalousek zaútočil, Hovorka se nedal
O jeho nátuře svědčí i sněmovní debata o vládní reformě.

Když totiž vystoupil s kritickým proslovem, pokusil se ho umravnit jeho stranický kolega a ministr financí Miroslav Kalousek.

Ten se především ohradil proti tomu, že Hovorka nepodporuje vládní snižování daní. A s ironií v hlase mu sdělil, že tak jde proti volebnímu programu vlastní lidové strany.

"Oba dva jsme za tento program kandidovali, oba dva jsme slibovali svým voličům, že pokud budeme zvoleni, tak ho budeme prosazovat. A já vám děkuji, že mi v tom pomůžete," řekl před celou Sněmovnou Kalousek.

Jenže Hovorka se nedal a vrátil se k mikrofonu: "Já bych rád vzkázal panu ministrovi financí, že si velmi dobře vzpomínám na atmosféru, v jaké vznikal volební program KDU-ČSL právě v ekonomické oblasti. Proto nejsem překvapen, že ten volební program dopadl tak, jak dopadl."

Tleskali mu poslanci ČSSD
Při definitivním rozhodování o vládní reformě tak zřejmě bude Hovorka stát před zatím nejtěžším rozhodnutím. Kdyby totiž balík zákonů potopil, mohlo by to pro něj znamenat postupný konec ve velké politice. Přitom by toho rád prosadil mnoho, například zákaz potratů.

Už teď se ale stal "miláčkem" sociální demokracie, právě jeho projev ve Sněmovně ocenili její členové největším potleskem. A mluvčí ČSSD Květa Kočová dokonce hned po jeho vystoupení rozesílala novinářům zprávu, ve které je na slova poslance z nepřátelského tábora upozorňovala - něco takového se stalo vůbec poprvé.

Ne snižování daní, ne poplatky dětí
Ludvík Hovorka ovšem působí neoblomně. Navrhl úpravy, které ale jsou zatím pro Topolánka a jeho ministry nepřijatelné. Chce například vyjmout z reformy návrhy z oblasti zdravotnictví.

Děti by podle jeho představ u lékaře neměly platit, výška rodičovského příspěvku musí být jiná, než navrhuje vláda. Ani snižování daní podle Hovorky nemá být tak výrazné.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video