Nejsem bůh a nikomu nevyhrožuji, říká volební manažer ČSSD Tvrdík

  13:07
Šedá eminence ČSSD, muž na špinavou práci ovládající tajné služby. Tak se hovoří o volebním manažerovi ČSSD Jaroslavu Tvrdíkovi v politických kuloárech. Vznik tohoto článku o něm provázely zvláštní okolnosti. Tvrdík s Jiřím Paroubkem svolali tiskovku, kde MF DNES obvinili z kampaně proti své straně. Jako důkaz předložili otázky, které list Tvrdíkovi poslal, neboť odmítl žádost o rozhovor.

Pracovitý profesionál, řekl o Jaroslavu Tvrdíkovi Jiří Paroubek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Jarda? Ten uměl vždycky dobře utrácet, ale opačně mu to moc nešlo, uvedl na adresu Jaroslava Tvrdíka jeden z jeho bývalých kolegů z ministerstva obrany.

V poslední době se o volebním manažerovi ČSSD a vlivné postavě této strany hodně hovoří v souvislosti se sociálnědemokratickými přeběhlíky. Právě Tvrdík má údajně stát za výrobou kompromitujících materiálů na poslance ČSSD. Šéf poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř nedávno v České televizi prohlásil: "Skupina paroubkovsko-tvrdíkovská na ty lidi intenzivně a brutálně tlačí. Jestli někdo za tím stojí, tak je to Tvrdík, Paroubek a Rath.“

Tvrdík tyto spekulace odmítá, stejně jako odmítl setkání s MF DNES. Poslal několik SMS a vyžádal si otázky písemně. "Vy na mém místě byste šla do mediálního experimentu s názvem objektivní reportáž takto krátce před volbami??? Mezi námi, i kdybych byl bůh, tak vy mne potřebujete, neuražte se, ukritizovat. A já bůh nejsem, jen si můžu myslet, že médiím trochu rozumím... Nikomu nevyhrožuji, nikoho nesleduji, dělám dobře svoji práci...“ napsal mimo jiné.

. Kampaň proti ČSSD?

Kde se vzal nápad psát o Tvrdíkovi, tedy jak ona "kampaň" vznikla čtěte v článku Jak jsem naštvala Paroubka s Tvrdíkem.

Nikterak démonicky přitom Tvrdíka nevnímá jeden z přeběhlíků, poslanec Michal Pohanka. "Má charizma a umí jednat s lidmi. Před hlasováním o důvěře vládě jsem mu řekl, že budu hlasovat pro. Prý je to mé rozhodnutí, ale strana s tím nesouhlasí, nic víc. Mně Tvrdík nikdy nevyhrožoval,“ popisuje Pohanka. I přesto se o Tvrdíkovi hovoří jako o muži na špinavou práci a objevují se příměry: Jako má Topolánek Dalíka, Paroubek má Tvrdíka. Jaké jsou klíčové momenty jeho cesty k moci?

Pracovitý, ale...
Než se dostaneme k pozoruhodné kariéře muže, jenž se do svých 40 let stal ministrem a prezidentem ČSA a byl u toho, když stát plánoval nákupy letadel za miliardy, je třeba předeslat: MF DNES hovořila o Tvrdíkovi s více než desítkou bývalých kolegů z ministerstva, armády, aerolinek a ČSSD. Většina z nich si nepřála být jmenována. Důvod? Jak podotkl jeden bývalý armádní důstojník: "Jel v gripenech, pak v airbusech a je dost nevyrovnaný. Od toho raději dál.“ Redakce citované zná a respektuje jejich přání zůstat v anonymitě.

. Tvrdík: mocný muž, nebo jen továrna na sliby?

Jako ministr obrany byl v médiích každou chvíli. Jako šéf ČSA se proslavil půlmiliardovou ztrátou, která za jeho vedení firmě vznikla. Pak o něm nebylo slyšet. Ale on nezmizel. Od roku 2006 působí Jaroslav Tvrdík jako volební manažer ČSSD. Minulé volby sice strana nevyhrála, ale předseda Paroubek si jej nemůže vynachválit. "Zprofesionalizoval práci volebního týmu,“ říká o Tvrdíkovi.

A o Tvrdíkovi se teď v politickém zákulisí mluví stále častěji – že má na Paroubka příliš velký vliv, že je to on, kdo na přeběhlíky z ČSSD sbírá kompromitující materiály, a že má vazby na tajné služby. Ale například přeběhlík Michal Pohanka MF DNES sdělil, že Tvrdík na něj nikdy netlačil. Řada členů strany se přesto o Tvrdíkovi bojí mluvit veřejně. Tvrdíkovy kontakty na tajné služby lze podle lidí z ČSSD dovodit z toho, že se místopředsedou bezpečnostní komise strany stal Miroslav Krejčík, bývalý šéf Vojenského zpravodajství, a tedy Tvrdíkův někdejší podřízený. Dále se podle některých zdrojů Tvrdík stýká s bývalým pracovníkem BIS Josefem Sojkou a bývalou zaměstnankyní resortu vnitra Danou Brabcovou, které si přivedl do ČSA. Tvrdík to odmítá. "S paní Brabcovou a panem Sojkou už několik let na ničem nespolupracuji. Pan Krejčík je součástí odborného zázemí strany,“ reagoval Tvrdík.


Někteří sociální demokraté mají za to, že údajná Tvrdíkova moc je jen bublina – a že ji nafukuje on sám. "Naslibuje spoustu věcí, ale nic nezařídí. Vytváří kolem sebe dojem, že je všemocný,“ řekl člen širšího vedení strany.

Ale zpět k Tvrdíkovi, který v září oslaví 40. narozeniny. Když se ohlédneme za jeho dosavadní kariérou, lze vypozorovat, že tento muž vždy pracuje do úmoru. Nespí, nejí, zanedbává rodinu a k nelibosti svých kolegů svolává porady ve tři hodiny ráno. Zvláštní je, že málokdy je takto vynaložené úsilí úměrné výsledkům. Své neúspěchy Tvrdík obvykle zdůvodňuje vnějšími okolnostmi. V případě nedotažené reformy armády byl na vině snížený rozpočet, za půlmiliardovou ztrátu ČSA mohla vysoká cena ropy.

Všichni oslovení se shodují, že Tvrdíkovou specializací je schopnost řešit mnoho problémů najednou, ale jakmile není na obzoru zdárný výsledek, ztrácí trpělivost. Vysokého muže s knírkem a slabostí pro špionážní romány Toma Clancyho rovněž charakterizuje, že si uměl na svou stranu vždy získat velmi vlivné muže.

Na vojenské škole ve Vyškově vystudoval ekonomii a stal se z něj armádní "finančák“. V letech 1992 až 1993 pobýval v misi OSN v Chorvatsku, kde se sblížil se svou ženou Janou. „Staral se o výplaty, najímání tlumočníků, kuchařů a úklid sněhu,“ vzpomíná velitel mise Karel Blahna. Po návratu dostal Tvrdík na starost rozpočet sekce zahraničních vztahů ministerstva.

V roce 1993 se seznámil s ekonomickým náměstkem, lidovcem Miroslavem Kalouskem. Ten proslul tím, že se za jeho éry lukrativní armádní zakázky často zadávaly bez výběrových řízení. Tvrdík si s Kalouskem zjevně padli do oka, neboť jej mocný náměstek v roce 1996 dosadil na místo ředitele Vojenských lázeňských a rekreačních zařízení (Volareza), příspěvkové organizace spravující rekreační objekty po celé zemi. "Navrhl jsem ministru Výbornému ke jmenování pana Tvrdíka. Dovoluji si dodat, že to byla dobrá volba a Volarezu řídil dobře,“ uvedl Kalousek pro MF DNES.

Jarda to zařídí
Armádní pamětníci se shodují, že v době Tvrdíkova nástupu byly rekreační objekty ve špatném stavu a vojáci vracející se z misí si stěžovali na nekvalitní služby. Tady se Tvrdík ukázal jako zdatný manažer. "Vybudoval kvalitní zařízení, otevřel taky vojenské kluby u velitelství, kde se mohli vojáci povyrazit,“ vzpomíná jeden z důstojníků.

Tvrdík v armádě získal dobrou pověst. Stal se z něj ‚Jarda, který to zařídí‘. Podle jednoho z kolegů měl Tvrdík důstojníkům ochotně zařizovat exotické výlety. "Díky tomu získával informace o vysoce postavených důstojnících,“ podotýká jeden z nich. "Není to pravda, “ kontruje Tvrdík.

Po volbách v roce 1998 se vlády ujala ČSSD v čele s Milošem Zemanem a na obranu usedl specialista na algebru a teorii čísel Vladimír Vetchý. Nevýrazný politik dostal na konci roku 2000 k ruce ekonomického náměstka Tvrdíka. Ten se oproti svému šéfovi rychle zorientoval. Kritizoval nekalé praktiky uvnitř resortu a na zasedání vlády chodil místo Vetchého.

"K ekonomickým tématům se na vládě vyjadřoval kvalifikovaně. Doporučili jsme ho premiérovi s Honzou Kavanem. Tehdy jsem netušil, že je všeho schopný,“ vzpomíná Zemanův poradce Miroslav Šlouf na dobu, kdy si s Tvrdíkem ještě rozuměli. Později se však Tvrdík od Šloufa odvrátil, podle různých tvrzení jako poslanec nezvedl ruku pro Zemana při prezidentské volbě a přeběhl do mocenského tábora exministra vnitra Stanislava Grosse. Mladí ministři se sblížili, měli pod sebou civilní a vojenské tajné služby, stýkali se s kontroverzní podnikatelkou Libuší Barkovou a po 11. 9. 2001 to alespoň z pohledu médií byli oni, kdo zemi chránili před teroristickými útoky.

Gripeny především
Tvrdíkův nástup do křesla ministra byl raketový. Po nemastném neslaném Vetchém média přivítala energického mladého muže, rozdávajícího ostrá prohlášení, jak se zkostnatělou armádou zatočí. Z Kavanova ministerstva dostal na pomoc diplomata Štefana Füleho, který se stal Tvrdíkovým náměstkem. Dalším vlivným náměstkem byl dlouholetý šéf Inspekce ministerstva obrany Jaroslav Švábík.

Prioritou nového ministra se stal nákup gripenů od švédskobritského konsorcia zhruba za 50 miliard korun. Tvrdík tímto nákupem podmínil rozsáhlou reformu armády. O lobbingu a nečistých praktikách okolo gripenů točila reportáž dokonce i švédská televize. Tvrdík dnes říká, že o jednání s dodavateli stíhaček se rozhodlo ještě před jeho nástupem do funkce. "Jednání byla standardní,“ odvětil na dotaz, zda se v kauze gripeny setkal s lobbingem.

. Vlivní kolem Tvrdíka

U začátků kariéry Jaroslava Tvrdíka stál ekonomický náměstek resortu obrany, lidovec Miroslav Kalousek. Tvrdíka dosadil do vedení organizace Volareza (Vojenská lázeňská a rekreační zařízení).

Na post ministra obrany Tvrdíka premiéru Zemanovi doporučil jeho poradce Miroslav Šlouf. Když Tvrdík, už coby člen ČSSD, odešel v roce 2003 z ministerstva uprostřed rozdělané reformy armády, ujal se ho ministr vnitra Stanislav Gross. Stál v pozadí Tvrdíkovy cesty do čela ČSA. Přestože tuto firmu jeho tým přivedl do finanční ztráty, odešel z ní, aniž za svá pochybení nesl odpovědnost, na post volebního manažera ČSSD.

Uvnitř této strany se říká, že manažer Tvrdík kampaň řídí podobně jako předchozí organizace: chaoticky a nekoncepčně, ale předseda Paroubek se ho zastává. "Zprofesionalizoval práci volebního týmu. Je to pracovitý profesionál.“

Když se po povodních v roce 2002 Sněmovna rozhodla nákup stíhaček nepodpořit, hrozil Tvrdík demisí. V křesle ministra nakonec zůstal do června 2003 a gripeny se pronajaly. Dnes se i Tvrdíkovi kritici shodují, že jeho první éra ministrování byla spíše úspěšná. Změnil služební zákon, nastartoval profesionalizaci armády, zrušil některé posádky. Po volbách v roce 2002 se situace obrátila. "Rozjel mnoho věcí najednou a žádnou z nich nedotáhl. Tak rychle se reforma stihnout nedala. Kritiku nesnesl, byl labilní, obklopil se kývači, nutil lidi do funkcí, které nechtěli, a dělal chyby,“ vzpomíná jeden z generálů.

Pochvalněji se o Tvrdíkovi vyjadřuje exnáměstek Fülle, dnes velvyslanec ČR při NATO. "Zmenšil nůžky mezi tím, co jsme NATO slibovali, a co jsme udělali. U všech problémů chtěl být zblízka, což bylo někdy přehnané,“ říká dnes Füle, který byl s Tvrdíkemu začátku diskusí s USA o protiraketové obraně na českém území. Změnil Tvrdík na radar názor? "Tehdy jsem upozornil, že se nemůže jednat o bilaterální vztah mezi USA a ČR a systém musí být součástí kolektivní obrany NATO,“ říká dnes.

Megalomanský šéf aerolinek
Špidlova vláda rozjela na jaře 2003 sérii úsporných opatření a snížila rozpočet resortu obrany. Následovalo Tvrdíkovo slavné extempore: během 24 hodin podal demisi, pak ji stáhl a následně ji opět podal. Po odchodu, kdy armádu zanechal uprostřed nedodělané reformy, vše korunoval rozhovorem pro Lidové noviny. "Dva roky jsem nežil, obětoval jsem se této zemi... Lidé si přejí mít v čele lidi, jako je Jaroslav Tvrdík... Klidně budu Stanislavu Grossovi dělat sekretářku,“ uvedl tehdy.

Loajalita ke Grossovi se Tvrdíkovi vyplatila. Už během léta 2003 se proslýchalo, že se stane novým prezidentem ČSA. Ještě předtím stihl radit šéfovi České konsolidační agentury a usednout do představenstva Aero Vodochody, společnosti, kterou v roli ministra poškodil výrokem, že letouny L-159 jsou nebezpečnější pro piloty než pro nepřítele.
V září 2003 se bez výběrového řízení stal šéfem aerolinek a velkou roli v tom sehrál exministr Gross. Tvrdík byl zřejmě prvním prezidentem ČSA, jenž nemluvil plynnou angličtinou a v leteckém byznysu se nevyznal. "Zbavil se odborníků, přivedl si lidi z armády a telekomunikačních společností. Moc tomu nerozuměli a najali si poradenské firmy,“ popisuje jeden bývalý manažer ČSA. Jako prioritu Tvrdík vyhlásil nákup airbusů zhruba za 12 miliard korun.

Podle informací MF DNES vydaly ČSA v době Tvrdíkova velení za poradenské služby téměř 400 milionů korun, zejména společnostem MC Kinsey a Delloite. MF DNES má také k dispozici dopis leteckých odborů s názvem Zpráva o skutečném stavu ČSA, který odboráři zaslali po dvou letech Tvrdíkova vedení na vládu. Píše se v nich o historicky nejhorších finančních výsledcích, plýtvání penězi, časté výměně manažerů, bezkoncepčnosti, megalomanii a neochotě přiznat chyby. "Míra zadluženosti ČSA přesáhla rozumnou mez, kdy výše krátkodobých úvěrů přesahuje hodnotu vlastního kapitálu... Výsledky většiny konkurentů, ale i partnerů z aliance SkyTeam jsou pozitivní, což kontrastuje s oficiálním zdůvodněním špatné situace ČSA vedením firmy – cena paliva, pohromy a terorismus,“ psaly mimo jiné odbory. Podle bývalých zaměstnanců ČSA ve firmě vládl chaos, strach a nervozita.

Paroubek: Tvrdík obstál
Když v lednu 2006 Tvrdík ČSA opustil, nový management nastartoval strategii záchrany, stabilizace a rozvoje. V dozorčí radě seděl po celou dobu Tvrdíkova nehospodárného vedení primátor za ODS Pavel Bém. Je podle něj Tvrdík za situaci v ČSA odpovědný? "Částečně jistě. Ani to jinak v případě výkonného manažera společnosti nemůže být,“ uvedl Bém.

Letečtí odboráři marně požadovali, aby byl za půmiliardovou finanční ztrátu ČSA někdo potrestán. V dopise dozorčí radě, jejž má MF DNES k dispozici, uvádí, že Tvrdíkův tým mohl porušit povinnosti při správě cizího majetku. Iniciovala dozorčí rada podání trestního oznámení na bývalé vedení? "To nikoliv, to skutečně není ta rozhodující role pro člena dozorčí rady,“ říká Bém.

Situaci v ČSA chtěl řešit nový předseda dozorčí rady, ekonom Miroslav Ševčík. Záhy se ale v médiích objevily informace, že sedí v dozorčí radě nezákonně. Nahradil jej exministr ODS Ivan Kočárník a o kritice Tvrdíkova vedení už od té doby příliš slyšet není.

Z Tvrdíka se po odchodu z ČSA stal volební manažer a poradce předsedy Paroubka. Je s ním spokojen? "Pro svou funkci má odpovídající předpoklady. Považuji ho za pracovitého profesionála,“ uvedl Paroubek. Uvnitř ČSSD se nicméně říká, že Tvrdík není zrovna oblíbený. Na loňském sjezdu ho členové strany kritizovali a spekuluje se, že vedení ČSSD neví, jak se ho zbavit.

Paroubek tyto dohady nechce komentovat. "Odmítám reagovat na účelové pomluvy v předvolebním období,“ uvedl Paroubek, podle něhož Tvrdík obstál jako manažer i politik. "I když se jako každý nevyvaroval chyb. Důležité je, že se z nich dokázal poučit,“ myslí si šéf ČSSD.

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Češi chtěli odříznout proruského Ukrajince, zastání našel na Slovensku

30. dubna 2024  20:56

Proruský ukrajinský politik a podnikatel Arťom Marčevskij, kterého česká vláda minulý měsíc...

Měli „rozjasnit každodenní život v boji“. Pávi vyvolali smršť nadávek na Putina

30. dubna 2024  20:55

Vedení zoologické zahrady v ruském Lipecku dostalo podivný nápad se taky nějakým způsobem zapojit...

Chceme osvobodit Haiti, říká šéf gangu. Je na seznamu nejhledanějších lidí FBI

30. dubna 2024  20:16

Stíhá jej haitská policie, je na seznamu deseti nejhledanějších lidí americké FBI a OSN na něj...

Hackeři nabourali web běloruské KGB. Zveřejnili udání a nabídky, i z Česka

30. dubna 2024  20:16

Hackeři sympatizující s opozicí proti autoritářskému režimu běloruského prezidenta Alexandra...

Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!
Chcete, aby vaše děti měli v dospělosti bohatství? Přečtěte si, jak na to!

Správné finanční návyky a dovednosti vznikají právě v dětství. Mnoho dětí je přijímá přirozeně od svých rodičů, kteří jsou pro děti velkým vzorem....

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...