Nejrychleji se otepluje v Evropě

  • 33
Starý kontinent čekají podle zprávy Evropské agentury pro životní prostředí častější a ničivější bouřky, povodně, či intenzivnější období veder. Dokument předpovídá víc srážek na severu a naopak vyprahlý jih. Evropa se podle odborníků otepluje rychleji než zbytek světa.

Podle odborníků zmizí do roku 2050 až tři čtvrtiny ledovců ze švýcarských Alp. Hladiny moří budou stoupat.

To jsou podle evropské agentury (EEA) jen některé důsledky změn globálního klimatu, které se už v Evropě projevují nebo se předpokládá jejich příchod v důsledku rostoucí globální teploty.

Nebezpečí: skleníkové plyny
Silným důkazem je podle autorů to, že za posledních 50 let výrazně stoupla celosvětová teplota hlavně jako následek produkce skleníkových plynů a zvyšující se koncentraci oxidu uhličitého ze spalování fosilních paliv.

Koncentrace oxidu uhličitého, hlavní složky skleníkových plynů, ve spodní části atmosféry je dnes nejvyšší za posledních 420 tisíc let, možná dokonce i za 20 milionů let, a stoupl o 34 procent od začátku průmyslové revoluce.

Důkazem jsou záplavy
Příkladem změn klimatu mohou být i letní záplavy v roce 2002 a sucha, která přinesl rok následující.

"Zpráva se opírá o bohaté důkazy, že změna klimatu se už udála a má velmi rozsáhlé důsledky, mnoho z nich dopadá na ekonomiku, obyvatele i ekosystémy napříč Evropou," tvrdí profesorka Jacqueline McGladeová, výkonná ředitelka EEA.

"Evropa musí pokračovat v celosvětové snaze o redukci emisí skleníkových plynů, ale tato zpráva také podtrhuje strategie, které jsou potřebné v Evropě, na regionální, národní i místní úrovni, k úpravě změn klimatu," dodala.

Devadesátá léta minulého století byla podle statistik nejteplejším obdobím. Za tři nejteplejší roky označují statistici roky 1998, 2002 a 2003.

Celosvětová teplota podle agentury roste během desetiletí o 0,2 stupně Celsia.

Teplota roste v Evropě rychleji
Vzrůst teploty v Evropě je ale podle odborníků rychlejší proti celosvětovému průměru. Rtuť teploměrů se v Evropě posunula za posledních sto let o 0,95 stupně Celsia výše a zpráva předpokládá, že během tohoto století stoupne o 2,0 až 6,3 stupně kvůli vzrůstajícím emisím skleníkových plynů.

Zpráva pak připomíná, že v roce 1997 byl podepsán Kjótský protokol o snížení emisí skleníkových plynů. K dohodě se připojilo na 123 zemí, včetně většiny členů Evropské unie, uzavírá zpráva evropských ochránců životního prostředí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video