Nejprve začaly mizet památky

Střední Morava - Zřejmě prvním druhem kriminality, který tvrdě dopadl na venkov po uvolnění poměrů začátkem devadesátých let, byly krádeže církevních předmětů z kostelů, far a kapliček. Objekty byly totiž většinou opuštěné a špatně zajištěné. S krádežemi a vloupáními nikdo nepočítal. Než se církev, památkáři a policie vzpamatovali, zloději napáchali jen na střední Moravě škody za miliony korun.

Nyní se kriminalistům daří objasnit zhruba čtvrtinu případů, na svá místa se ale vrátí asi jen každá desátá ukradená soška, kříž či kalich. Jako mor se navíc v regionu loni rozmohl nový druh krádeží z polí, cest a nádvoří zámků a kostelů, ale i ze soukromých zahrad mizely pískovcové sochy svatých.

Pátrání po zlodějích církevních památek je přitom dost svízelné. Mezi krádežemi je často dlouhá prodleva, mnohdy i několik týdnů, než si někdo ztráty všimne. V kraji je mnoho kaplí či kostelů, kde bohoslužby nejsou pravidelné a trvá tak, než se zjistí, že byl objekt vykraden.

VENKOV V OHROŽENÍ
aneb Také si přečtěte

Lumpové a zloději míří na venkov
Obec nikdy nezažila loupež. Až nyní
Nejprve začaly mizet památky
Starší lidé podléhají 'podomníkům'

"Krádeže tak zůstávají absolutně beze stop a většinou také nikdo žádné zloděje neviděl nebo si už nic nepamatuje," říká olomoucký detektiv.

Loni se přesto policistům podařilo usvědčit skupinu pachatelů, která kradla pískovcové sochy na celé střední Moravě, a přerovští kriminalisté zase dostali za mříže lidi, kteří vykrádali církevní objekty. Zrovna před pár dny olomoučtí detektivové zatkli čtyřčlennou partu, která vyloupila kapličku v Drahanovicích a ze zahrady mateřské školy na Olomoucku vzala barokní sochu anděla.

Policie začala kromě toho spolupracovat s památkáři, kteří pořizují databázi drahocenných předmětů. Církev si kostely začala lépe zabezpečovat, nejvzácnější díla kromě toho stáhla do depozitářů a nahradila je kopiemi.


Video