Mezi uprchlíky je nejoblíbenější destinací Velká Británie. Ilustrační snímek

Mezi uprchlíky je nejoblíbenější destinací Velká Británie. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Británie je evropský hit imigrantů. Tamní vláda je straší deštěm a jídlem

  • 22
Nejpopulárnější evropskou destinací pro imigranty je Velká Británie. Vyplývá to z nově zveřejněných údajů Eurostatu - Evropského statistického úřadu. Tisíce dalších lidí zase míří i do Španělska, Itálie a Německa. Zmíněné země vstřebaly přes šedesát procent z celkového množství tří milionů přistěhovalců do Evropské unie.

Eurostat vycházel z čísel za rok 2010, novější data pro celoevropské srovnání zatím nejsou k dispozici. Do Velké Británie v tomto roce přicestovalo téměř 600 tisíc imigrantů a Britům se to příliš nelíbí. 

"Je to důsledek imigrační politiky předchozí labouristické vlády. V britské imigrační politice panuje chaos," řekl deníku The Telegraph ke zveřejněným údajům předseda nevládní organizace Migration Watch Andrew Green.

Labouristická strana už v minulosti čelila kritice za to, že se podporou imigrace vytvořením multikulturní společnosti snažila oslabit konkurenční konzervativce, kteří se opírají především o středostavovské voliče. Vyplývalo to z dokumentů vlády Tonyho Blaira z roku 2001, které byly v říjnu 2009 uveřejněny v několika britských novinách.

Současná britská vláda uvažuje o tom, že spustí kampaň, která by potenciálním přistěhovalcům ukázala i stinné stránky života v zemi. Bulharské a rumunské občany, kterým v příštím roce skončí omezení pro práci a pobyt za Lamanšským průlivem, by tak měla od cesty do Velké Británie odradit povinnost najít si zde práci do tří měsíců nebo doložit finanční prostředky pro půlroční pobyt. Vedle těchto nesnází má kampaň varovat i před anglickým deštivým podnebím a nepříliš vyhlášenou kuchyní.

"Musíme změnit rozšířený názor, že ulice v Británii jsou dlážděné zlatem," citoval člena britské vlády deník Daily Mail.
 
Pro premiéra Camerona je toto téma zásadní, omezení imigrace byl jeden z hlavních předvolebních slibů konzervativců. Příchod desetitisíců Balkánců by tak mohl vážně poškodit Konzervativní stranu a její vyhlídky na vítězství v řádných volbách v roce 2015.

"Všechny naše dosavadní snahy by tím byly zcela zmařeny. Přišli bychom o jednu z našich nejsilnějších karet, kterou máme proti labouristům," řekl deníku zdroj blízký vládě. Konzervativcům nyní průzkumy předpovídají 33 procent, opozičním labouristům o pět procent více.

Strach kvůli kriminalitě

Před přílivem imigrantů z Bulharska a Rumunska, které jsou členy Evropské unie od roku 2007, varují i v Německu. Němci se obávají nárůstu organizovaného zločinu a množství osob s minimální znalostí němčiny. Spolková republika v roce 2010 přijala přes 400 tisíc přistěhovalců, převážně z Turecka.

Do Česka přesídlilo podle statistiky Eurostatu v roce 2010 celkem 30 tisíc cizinců. Polovina z nich pak pocházela ze zemí mimo EU. Zhruba tisícovka zde získala i občanství, což je poloviční množství oproti roku 2007 a pětkrát méně než v roce 2004. V současné době v České republice pobývá 440 tisíc cizinců, což představuje asi 4 procenta populace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video