Nejmladší stát pronikl do OSN

  • 5
Nejmladší stát na světě získal křeslo v OSN. Východní Timor se stal 191. členskou zemí. Vstup této asijské republiky schválilo Valné shromáždění veřejným hlasováním. Rezoluci o přijetí podepsalo 136 zemí včetně Indonésie, která Timor čtvrt století okupovala. Východní Timor, bývalá portugalská kolonie, vznikl jako první stát v 21. století letos v květnu.

Začátkem září přijalo OSN mezi své členy i Švýcarsko, které se dlouho zdráhalo vejít do mezinárodního klubu. Země měla od roku 1948 u organizace status pozorovatele. Už léta navíc aktivně pracovala v jejích dvou orgánech - Světové zdravotnické organizaci a Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky.

"Čekali jsme na tento den dlouho a to, že Švýcarsko patří do rodiny OSN, mne opravdu těší," řekl generální tajemník OSN Kofi Annan. Více čtěte ZDE.

Nezávislost Východního Timoru
Východní Timor získal nezávislost 20. května. Po několika stoletích portugalské nadvlády a indonéské okupace oficiálně vyhlásil o půlnoci místního času svou nezávislost Východní Timor.

V hlavním městě Dili byla vztyčena vlajka. Prezident prvního nového státu 21. století Xanana Gusmao složil slib a převzal od generálního tajemníka OSN Kofiho Annana veškeré pravomoci.

Slavnostního ceremoniálu se například zúčastnil i bývalý americký prezident Bill Clinton nebo australský premiér John Howard. Českou republiku reprezentoval ministr zahraničí Jan Kavan. Oficiálnímu vyhlášení nezávislosti přihlížely desetitisíce lidí. 

Konec 20. století byl
bohatý na nové státy

Během posledního desetiletí 20. století vzniklo 25 nových států, které se staly současně členy OSN. Nejvíce má tyto změny na svědomí rozpad Sovětského svazu nebo Jugoslávie. V 90. letech minulého století vznikly i dva nové státy v Africe (Eritrea a Namibie) a v Tichomoří (Palauská republika). Z Československa vznikly Česká republika a Slovensko.

Půl hodiny před místní půlnocí (17 hodin SELČ) pozdravila účastníky oslav indonéská prezidentka Megawati Sukarnoputriová. Předtím navštívila hroby asi 10 tisíc indonéských vojáků, kteří padli v bojích proti východotimorským separatistům. Během indonéské okupace, která trvala 24 let, padlo také na 200 tisíc Timořanů, většinou civilistů.

Prezident nejmladšího státu světa Sukarnoputriovou přivítal nejen jako hlavu sousedního bratrského státu, ale i jako symbol nástupu demokracie. V projevu řekl, že obtížná minulost by neměla přetrvávat v myslích a kazit vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi.

"Nezávislost. Jako jeden lid, jedno území, jeden stát. Jedno tělo, jedna mysl, jedno přání," vyhlásil Gusmao, který byl zvolen prezidentem 14. dubna. Vládu nad Východním Timorem převezal od přechodné správy OSN, která zemi spravovala v posledních třiceti měsících.

Kofi Annan ocenil výsledky působení mise OSN a řekl, že tato světová organizace bude s nově vzniklým státem nadále spolupracovat.

Východní Timor je jiný, upozorňuje Annan
Annan po příletu do země řekl, že OSN nepodporuje separatistické tendence v různých částech Indonésie, protože respektuje její územní celistvost. Nezávislost Východního Timoru vzbudila naděje u separatistů na dalších indonéských územích, že i je čeká podobný osud.

Annan ale zdůraznil, že případ Východního Timoru je specifický, protože jde o bývalou portugalskou kolonii, která byla násilně okupována sousedním státem. Indonésie je souostroví, jež bylo pod nizozemskou nadvládou.

Obyvatelé Východního Timoru se vyslovili pro nezávislost v referendu, které v roce 1999 zorganizovala OSN.

Východotimorské děti mávají vlajkami nového státu, 19. května 2002

Dívky se svíčkami čekají na zahájení slavnosti vyhlášení Východního Timoru ve městě Tacitol, nedaleko metropole Dili, 19. května 2002

Obyvatel Východního Timoru vítá nezávislost země, 19. května 2002

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video