Tichomořský ostrovní stát Nauru

Tichomořský ostrovní stát Nauru | foto: Profimedia.cz

Nejmenší republika světa uznala Abcházii, od Rusů dostane miliony

  • 124
Tichomořský ostrovní stát Nauru, který je jen čtyřikrát větší než pražský Žižkov, uznal jako čtvrtá země světa separatistický gruzínský region Abcházii za samostatný stát. Od Moskvy za odměnu dostane v přepočtu 900 milionů korun.

Na nejmenším ostrovním státu světa žije 13 tisíc lidí, do Prahy by se svou rozlohou vešel třiadvacetkrát a od Abcházie je vzdálený 14 tisíc kilometrů. I tak chvíli okupoval titulky největších světových médií.

Rozšířil totiž skromný klub zemí, které po loňské pětidenní válce mezi Ruskem a Gruzií uznaly samostatnost separatistických regionů Jižní Osetie a Abcházie. Zasedne tak ve společnosti Nikaraguy, Venezuely a samotného Ruska.

Abcházii uznala nejmenší i největší země

V Abcházii si dohodu pochvalovali. "Na počtu obyvatel a velikosti nezáleží," řekl nově zvolený prezident Sergej Bapapš. "Nauru je prostě člen OSN," dodal a pozval naurského prezidenta Marcuse Stephena na návštěvu.

Mapa tichomořského státu Nauru

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

NAURU

Nauru leží na rovníku asi 3000 km severovýchodně od Austrálie, nejbližším sousedem asi 300 kilometrů na východ mu je souostroví Karibati. Nezávislost získalo Nauru v roce 1968 a od roku 1999 je členem OSN jako nejmenší republika. Nauru má rozlohu asi 21,3 kilometru čtverečního a žije na něm skoro 13 tisíc obyvatel.       autor: ČTK

Mluvčí abcházského ministerstva zahraničí dohodu glosoval slovy, že region už uznal nejmenší i největší stát světa. Něčím podobným by se zanedlouho mohli pochlubit i separatisté z Jižní Osetie. I jejich uznání totiž stát, který leží jen pár kilometrů od rovníku, zvažuje.

Otázkou ale zůstává, co za to. Nikaragua a Venezuela uzavřely s Moskvou lukrativní energetické a zbraňové smlouvy. K dohodě s Nauru ale oficiální místa mlčí.

Respektovaný ruský list Kommersant nicméně napsal, že odměna je štědrá a na Nauru poputuje 50 milionů dolarů, tedy asi 900 milionů korun.

To je pro kdysi bohatý ministát, který donedávna žil z vývozu fosfátů, jež tu vznikly fosilizováním ptačího trusu, vítaná finanční injekce. "Je to více obchod než politika," poznamenal gruzínský ministr Temuri Jakobašvili, zodpovědný za vztah k regionům.

Chytrý reklamní tah, který Rusům vyhovuje

A tak to zřejmě vnímá i vláda tropického státu. V minulosti už uznala Kosovo, v roce 2002 si navíc nechala zaplatit od Pekingu 130 milionů dolarů za přehodnocení svého uznání Tchaj-wanu. V roce 2005 ale Tchaj-wan opět uznala. To když přišla lepší nabídka.

ABCHÁZIE A JIŽNÍ OSETIE

Abcházie a Jižní Osetie zpřetrhaly svazek s Gruzií po válkách na začátku 90. let. Po loňské krátké válce s Gruzií Rusko oba odštěpenecké regiony uznalo za samostatné státy. Až dodneška se k němu připojily pouze Venezuela a Nikaragua. Pro zbytek světa je územní celistvost Gruzie nedělitelná.    autor: ČTK

Finance ale nemusí být jediným motivem uznání vzdáleného kavkazského regionu.

Tichomořské ostrovní státy totiž žijí z cestovního ruchu a dostat se do titulků ve všech světových médiích je perfektní reklamní tah.

Nauru tak může v Tichém oceánu rozpoutat vlnu uznávání vzdálených gruzínských regionů, což se ruským regionům hodí.

"Stejným způsobem budeme žádat o uznání další země v Oceánii," nastínil další plány mluvčí jihoosetské vlády Stanislav Kochiev. O uznání co nejvíce zemí usilují nejen odštěpenecké regiony, ale aktivně se v něm od loňského konfliktu angažuje i ruská diplomacie. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video