Pacienti i zdravotníci volili nej nemocnici. Ilustrační foto

Pacienti i zdravotníci volili nej nemocnici. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nejlepší nemocnice je Homolka, odhlasovali pacienti i lékaři

  • 60
Nejlepší zdravotní ústav je Nemocnice Na Homolce v Praze. Myslí si to nejen pacienti, kteří jsou tam spokojení, ale i zdravotníci, kteří zase míní, že nemocnice dobře hospodaří. Druhá skončila nemocnice ve Strakonicích, třetí pak v Třinci.

Žebříček nejoblíbenějších nemocnic u pacientů i zdravotníků zveřejnily Hospodářské noviny, které se odvolávají na průzkum sdružení HealthCare Institute. Průzkumu se účastnilo 30 689 pacientů a 4 095 zdravotníků. Homolka potvrdila absolutní vítězství z loňského roku.

Nej nemocnice

Absolutní vítězové
* Nemocnice Na Homolce
* Nemocnice Strakonice
* Nemocnice Třinec
* Nemocnice Písek
* Městská nemocnice Ostrava

Nejoblíbenější nemocnice u pacientů
* Masarykův onkologický institut
* Swiss Med Clinic (Planá u Mariánských Lázní)
* Jesenická nemocnice
* Masarykova městská nemocnice (Jilemnice)
* Nemocnice Na Homolce

Nejoblíbenější nemocnice zaměstnanců
* Karvinská hornická nemocnice
* Vojenská nemocnice Brno
* Nemocnice Na Homolce
* Nemocnice Písek
* Nemos Sokolov

V samostatném žebříčku oblíbenosti u pacientů zvítězil Masarykův onkologický ústav v Brně a u zdravotníků Karvinská hornická nemocnice.

Na Homolce dobře hospodaří

Nemocnice Na Homolce je podle HealthCare Institute finančně nejzdravější. Navíc se Homolka dostala na třetí místo v žebříčku oblíbenosti u zaměstnanců nemocnic a na páté u pacientů, což jí nakonec dohromady vyneslo první příčku v absolutním pořadí.

Pražská Nemocnice Na Homolce je považována za pracoviště, kde pacienty čeká špičková medicína, příjemné prostředí a dobré zacházení. A právě to je pro lidi při rozhodování o tom, kam se půjdou léčit, dnes klíčové. Podle průzkumu už tolik nerozhoduje kilometrová dostupnost, píší Hospodářské noviny.

Nejdůležitějším faktorem při hodnocení kvality nemocnice je pro pacienty ochota personálu. Na té záleží 23 procentům Čechů.

"Úroveň léčby laik nepozná. Ale to, jak se s ním jedná, ano. Chování k pacientům se proto výrazně promítá do platů našeho personálu," řekl HN Michal Toběrný, náměstek ředitele Nemocnice Na Homolce pro léčebnou péči s tím, že přístup personálu dělá na pacienty dojem z devadesáti procent.

Pouze desetina lidí pak jde do určité nemocnice kvůli jejímu přístrojovému vybavení, čtrnáct procent pacientů dá nejvíc na prostředí a zhruba pětina lidí chce co nejkomplexnější péči.

Nejusměvavější nemocnice

V rámci průzkumu hlasovali pacienti i o nejusměvavější nemocnici roku 2011. Za státní zařízení vyhrála soutěž Fakultní nemocnice Hradec Králové, za soukromá pak Swiss Med Planá. "Titul je pro naše zaměstnance velmi zajímavým oceněním. Těší nás, že přes všechny problémy, které zmítají českým zdravotnictvím, si zaměstnanci dokážou najít úsměv pro své pacienty," uvedl ředitel FN Hradec Králové Roman Prymula.
Druhého ročníku soutěže se zúčastnilo 85 nemocnic. Pacienti odpovídali na otázku, jak často se personál při komunikaci s vámi usmívá.

Na druhou stranu pouze 17,6 procenta dotázaných zdravotníků si myslí, že by byli pacienti spokojenější, kdyby se k nim personál nemocnice choval lépe.

Dobrá pověst přinese nemocnici více peněz

Dobrá pověst nemocnice začíná být pro zařízení důležitější než dříve. Zdravotní pojišťovny totiž začnou od příštího roku platit nemocnicích za diagnózu, tedy laicky řečeno za počet ošetřených pacientů. Neoblíbené nemocnice se tak mohou dostat do finančních problémů a budou muset změnit přístup.

"Počítáme s tím, že méně úspěšné nemocnice se budou muset transformovat na neakutní typ péče," potvrdil HN  ministr zdravotnictví Leoš Heger.

Dobrá pověst nemocnice se navíc mezi pacienty rychle roznáší a ti jsou za zdravím a kvalitní péčí ochotni cestovat stále více. Podle vzdálenosti si už nemocnici vybírá jen osmadvacet procent lidí, uvádí průzkum. Naopak na doporučení lékaře a známých nebo na vlastní zkušenosti dá přes šedesát procent z nich.

"Čekám, že nemocnice začnou inzerovat, v čem jsou úspěšné, aby k sobě lidi nalákaly. Prostředí bude tržnější," dodal Heger.

Více zdravotníků do nemocnic

Většina zaměstnanců nemocnic - skoro pětina - v průzkumu uvedla, že by pacientům nejvíce pomohlo navýšení počtu zdravotníků a zmenšení administrativy.

Většina zdravotníků by odešla ze své nemocnice jen ze zdravotních důvodů. Tuto odpověď zvolila více než čtvrtina účastníků průzkumu. Téměř stejný počet zaměstnanců nemocnic by však změnil působiště i kvůli malému platu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video