„Myslím, že jsem udělala všechno pro to, aby se v mé práci dobře pokračovalo,“ komentuje výsledky Stehlíková.

„Myslím, že jsem udělala všechno pro to, aby se v mé práci dobře pokračovalo,“ komentuje výsledky Stehlíková. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Nejlepší ministr? Vyhozená Stehlíková

  • 140
Premiér Mirek Topolánek se v lednu zbavil členky kabinetu, která dělala svou práci nejlépe ze všech. Exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková splnila oba své úkoly ve vládním programu. V ministerském křesle naopak zůstal například Ondřej Liška, ačkoli jeho resort školství splnil jen čtvrtinu úkolů.

Soudíme-li podle čísel ve zprávě o plnění vládního programu, kterou pro premiéra zpracovává Úřad vlády, pak tomu tak opravdu je. Dokument hodnotí ministry podle toho, jak plní cíle, k nimž se zavázali.

Zpráva z konce ledna, kterou získala MF DNES, uvádí, že ze všech ministrů byla statisticky nejúspěšnější ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková. Splnila na sto procent všechny priority, které měla vláda v oblasti lidských práv v programu.

"Myslím, že jsem udělala všechno pro to, aby se v mé práci dobře pokračovalo," zářila v úterý Stehlíková.

Otázkou však je, nakolik je hodnocení vypovídající. Stehlíková sice měla stoprocentní úspěšnost, avšak stačilo jí splnit pouhé dva úkoly – předložit antidiskriminační zákon a vybudovat agenturu pro sociální začleňování.

Julínkovi chybějí čárky

To exministr zdravotnictví Tomáš Julínek splnil třikrát více úkolů než Stehlíková. Měl však smůlu v tom, že vládní program obsahoval v oblasti zdravotnictví celkem 17 priorit a Julínek prosadil jen šest (například poplatky u lékaře) – s úspěšností 35 procent se tak stal statisticky třetím nejhorším ministrem.

"Těch jedenáct zbývajících návrhů je hotovo, jen je nebylo možno kvůli odporu koaličních partnerů projednat ve vládě. Práci jsem tedy odvedl, čárku ve statistice však nemám," vysvětluje Julínek.

V zadní části "pelotonu" skončil i ministr vnitra Ivan Langer. Ten zatím zdolal necelou polovinu cesty. Nutno však dodat, že mu vládní program připravil mimořádnou porci sedmadvaceti cílů. Za úspěch považuje zavedení CzechPointu, elektronického systému, díky němuž si mohou lidé vyřídit úřední záležitosti u jedné přepážky na poště. Na druhou stranu neprosadil zásadní protikorupční zákon, jednu z hlavních vládních priorit.

Liška splinil jen čtvrtinu zadání

Pomyslnou pětku dává statistika ministru školství Ondřeji Liškovi, který v čele úřadu sedí rok. Ze čtyř úkolů splnil jediný.

"Ministerstvo pracuje na finanční podpoře vysokoškolských studentů. To by mělo být hotovo do konce roku," slibuje mluvčí úřadu Kateřina Böhmová.

Jak moc je tato statistika pro premiéra důležitá? Ředitel Úřadu vlády Jan Novák tvrdí, že není při hodnocení ministrů tím nejpodstatnějším.

"Je to přehled o plnění úkolů vlády, čistě statistická pomůcka," uvedl Novák.

Vysvědčení vlády

1. Ministerstvo pro lidská práva (do ledna 2009 Džamila Stehlíková)
Počet úkolů v programu 2
Splněno 2 (100 %)

2. Ministerstvo spravedlnosti (Jiří Pospíšil)
Počet úkolů v programu 12
Splněno 10 (83 %)

3. Ministerstvo práce a sociálních věcí (Petr Nečas)
Počet úkolů v programu 19
Splněno 15 (79 %)

15. Ministerstvo kultury (Václav Jehlička)
Počet úkolů v programu 6
Splněno 2 (33 %)

16. Ministerstvo školství (Ondřej Liška)
Počet úkolů v programu 4
Splněno 1 (25 %)

Zdroj: Statistika Úřadu vlády pro premiéra

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video