Proruský separatista hlídkuje na demonstraci na Leninově náměstí v centru...

Proruský separatista hlídkuje na demonstraci na Leninově náměstí v centru Doněcku | foto: Reuters

Ukrajince čeká válka v ulicích. Bitva o Doněck potrvá měsíce, tuší

  • 1414
Ukrajinská armáda se postupně sune k milionovému Doněcku a půlmilionovému Luhansku. Dvě největší města Donbasu však bude téměř nemožné dobýt, proruští separatisté mohou v městské zástavbě ukrajinským jednotkám odolávat dlouhé měsíce.

Modře zářící Donbas aréna byla ještě před třemi měsíci svědkem oslav dalšího titulu mistra ukrajinské fotbalové ligy, který zdejší Šachtar Doněck vybojoval. Viktoria Plzeň, která Šachtar vyřadila v Evropské lize, bude zřejmě nadlouho posledním klubem, jenž si na stadionu zahrál pohárový zápas.

Krize na Ukrajině

Stadion, za který by se nemusel stydět žádný z evropských velkoklubů a po němž prováděly ještě v zimě turisty hostesky s dokonalou angličtinou, je však dnes podobně jako celý Doněck „válečnou frontou“.

O tom, jak by to s Donbas arénou i celým městem mohlo dopadnout, svědčí dnešní stav hypermoderního doněckého letiště, které se po bojích mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty změnilo v květnu v hromadu trosek.

Ukrajinská armáda a jednotky národní gardy zahájily v těchto dnech po dobytí statisícových měst Slavjansku a Kramatorska ofenzivu s cílem obsadit i milionový Doněck a asi poloviční Luhansk. Do obou měst se stáhly síly separatistů, kteří v otevřeném boji nemají proti ukrajinským jednotkám šanci, a to i přes dodávky tanků a dalších zbraní z Ruska.

V městské válce však mohou ukrajinským silám odolávat dlouho a způsobit Kyjevu těžké ztráty. Ukázal to už Slavjansk, desetkrát menší než Doněck, který Ukrajinci marně dobývali několik měsíců. „Osvobození Slavjansku bylo možné jen proto, že teroristé město opustili. Ustoupili,“ přiznal v jednom rozhovoru velitel ukrajinského batalionu Donbas Semjon Semenčenko.

Velitel dobrovolnické jednotky Národní gardy není velký optimista, ani pokud jde o znovuzískání svého rodného Doněcku. „Jako někdo, kdo tam bydlel, nevěřím, že se nám podaří Doněck obklíčit – je to velké město, nemáme dost sil, abychom ho zcela izolovali,“ přiznává. „Jestliže nezaútočíme, dáváme jen teroristům čas na mobilizaci,“ říká. Na dotaz, jak dlouho se boje o Doněck potáhnou, dodává, že nejméně do zimy.

Městská válka je noční můrou

V Luhansku a Doněcku stojí stále ještě nepříliš dobře vyzbrojená a organizovaná ukrajinská armáda před „městskou válkou“, jež je považována za jeden z nejobtížnějších úkolů, s nímž se vojáci mohou setkat.

„V městském prostředí enormně roste riziko ztrát, jak na straně civilistů, tak armády,“ uvádí analytik Tomáš Karásek z Asociace pro mezinárodní otázky. „Třeba armáda USA vynaložila obrovské částky na vývoj speciální munice, robotů a sledovacích systémů, ale přesto se jí to nepodařilo dostatečně vyřešit.“

Ukrajinská armáda nemá na „městský boj“ žádný speciální výcvik. „Žádná armáda na světě není na boj ve městě připravena, a ta ukrajinská už vůbec ne,“ říká ukrajinista Bohdan Kopčák. Jedna možnost tu samozřejmě je a ukázali ji například Rusové při dobývání čečenského Grozného. „Město se dá dobýt i za cenu jeho zničení,“ uvádí bývalý náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider, dnes spolupracovník Pražského institutu bezpečnostních studií. Čeští i zahraniční analytici proto nevidí možnost, že by byl konflikt se separatisty rozhodnut jen vojensky.

Navíc i v případě, že by se podařilo metropole východu Ukrajiny vojensky ovládnout, čeká Kyjev nastolení pořádku i obnova ekonomiky. „V osvobozených městech je třeba začít s obnovováním normálního života. Hlavní, co lidé potřebují, je bezpečí... je nutné nejen vztyčit vlajku, ale i ubránit vlajku, stát a lidi,“ nařídil armádě ukrajinský prezident Petro Porošenko. K tomu, aby mohl vydat podobný rozkaz i pro Doněck a Luhansk, je však ještě daleko.

MAPA: Ukrajinská města ovládaná ruskými separatisty

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video