Hrůza Olomouckého kraje podle čtenářů iDNES.cz - Škodova ulice v Přerově. | foto: Luděk Peřina, MF DNES

Nejhorší místa Olomouckého kraje: Škodova ulice a Priory

  • 4
Anketu iDNES.cz o hrůzu Olomouckého kraje vyhrála přerovská Škodova ulice, která nasbírala 1968 hlasů. Za ní skončil obchodní dům Prior v Olomouci se 477 hlasy.

VysočinaPardubickýZlínskýMoravskoslezskýKrálovéhradeckýOlomouckýJihomoravskýJihočeskýLibereckýPlzeňskýÚsteckýKarlovarskýPrahaStředočeský

Podle čtenářů vyčnívá i prostějovský Prior, olomoucké nádraží a jeho okolí, Zimní stadion v Šumperku, hotel Avion v Olomouci či nefungující elektrárna v Hlubočkách.

Redakce MF DNES oslovila některé architekty s tím, zda s hodnocením souhlasí. Podle jejich názorů opravdu některé vybrané stavby patří k tomu horšímu.

To platí například pro olomoucké nádraží a jeho okolí. "Výsledkem rekonstrukce nádraží je totální chaos a utrpení pro všechny, kteří tudy musí procházet či projíždět," míní například renomovaný historik architektury Pavel Zatloukal.

S tím souhlasí i architekt Miroslav Pospíšil z olomouckého studia Ateliér-r. "Příčinou komplikovaného řešení v okolí vlakového nádraží byl nedostatek odvahy pro provedení razantního zásahu při řešení dopravy v této části. Výsledek je a bude rozpačitý," konstatoval Pospíšil.

Odborníci: Do ankety spadají i jiné stavby
Podle ředitele olomouckého Muzea umění Pavla Zatloukala, který je renomovaným historikem architektury, by se například olomoucký Prior v anketě neumístil, kdyby nestál v centru města, a ještě ke všemu v sousedství svatomořického chrámu.

"Díky onomu sousedství konzumu s duchovnem a zatýkání po archeologickém průzkumu se stal symbolem arogance počátků normalizace. Nepřímo také zavinil, že se ne nepodstatná část Olomoučanů nerada smiřuje s jakýmkoliv soudobým projevem ve starém městě," míní Zatloukal.

Podle něj je přitom například nedaleký obchodní dům Koruna stavbou architektonicky mnohem pokleslejší a přitom se v anketě vůbec neobjevil.

Největší počet nelichotivých hlasů nakonec čtenáři dali Škodově ulici v Přerově. "Víme, že tato lokalita nemá dobrou pověst," říká mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal. Podle něj by se však toto místo, kterým lidé denně procházejí od vlakového nádraží směrem do centra, mělo změnit.

Radnice lokalitu s nízkými zničenými domy prodala soukromé firmě Immofin CZ, která chce starou zástavbu zbourat a postavit domy se sto padesáti byty. "Máme velký zájem na tom, aby z této přerovské části vzniklo příjemné místo," doplňuje mluvčí.

Stadion nám pomohl. Pozvedl zdejší sport
Zatímco radnice v Přerově se se svými obyvateli na největší "hrůze" shodne, v Šumperku či Hlubočkách tomu tak není.

"Nevím, kdo a proč nominoval právě Zimní stadion v Šumperku. Kéž by bylo pravdou, že v Olomouckém kraji již není stavba v horším stavu než šumperský ´zimák´," reaguje na výsledky hlasování zdejší starosta Zdeněk Brož.

Zimní stadion vyrostl na konci šedesátých let. "Díky stadionu nastal v Šumperku velký rozvoj mládežnického i dospělého hokeje, který trvá dodnes. Snažíme se stavbu udržovat v dobrém a bezpečném stavu. Letos došlo na opravu střešního pláště, nátěry vnitřních konstrukcí a rekonstrukce šaten pro hosty. V příštích letech budeme pokračovat v údržbě a rekonstrukcích podle finančních možností. Pokud nám spadne z nebe sto milionů, rádi provedeme jeho generální rekonstrukci, přičemž hlavní bude investice do zastaralé technologie chlazení," dodává starosta.

Podobně reagovali i v Hlubočkách. Čtenáři serveru iDNES.cz totiž "vynesli" na třetí místo hrůz kraje zdejší budovu nefunkční elektrárny z roku 1920. "Nevím, proč pro ni lidé hlasovali. Je pravda, že je oprýskaná, ale je to historická památka. Nyní je tam stáčírna rumu. Já bych sice věděl o jiném využití, ale objekt patří soukromníkovi," říká starosta Hluboček Miroslav Dosoudil.

Obdobně kroutil hlavou i současný majitel Pavel Hemžský. "Architekti i studenti vysokých škol se zde zastavují, aby si budovu prohlédli, tak nevím, proč se lidem nelíbí. Já sám se snažím získat peníze od Evropské unie, abych ji mohl opravit," říká.

Čím mladší stavba, tím horší
Do finále ankety Hrůzy Olomouckého kraje se dostaly i stavby "porevoluční". Páté místo obsadilo olomoucké nádraží a jeho okolí, které v posledních letech prošlo nákladnými úpravami. To, že všechny změny nebyly povedené, si kromě hlasujících čtenářů myslí také historik architektury Pavel Zatloukal.

Podle něj pro celý prostor platí pravidlo, že čím starší objekt zde stojí, tím je lepší. A naopak čím mladší, tím horší. "Což je strašná rovnice a nedobré vysvědčení pro ty, kteří to organizovali a plánovali. Tato rekonstrukce nemohla dopadnout hůř. Zpackaná poslední úprava je navíc tak náročná, že se s ní budeme muset nadlouho smířit," míní historik architektury.

A kdo za to může? Podle Zatloukala špatně připravená soutěž z roku 1989. "Její vypisovatelé z hlediska zadání v podstatě všechno nechali na soutěžících a pak už se jenom flikovalo - ten přidal to, jiný popřemýšlel a přidal ono a někdo to pak ovšem nakreslil. Výsledkem je totální chaos a utrpení pro všechny, kteří tudy musí procházet či projíždět, a také ostuda - co chcete vysvětlovat těm, kteří přijedou a jen nechápavě kroutí hlavou? Inu, Útvar hlavního architekta byl v Olomouci prozřetelně zrušen hned na počátku 90. let," dodává Zatloukal.

Na posledním místě ankety se umístil olomoucký hotel Avion. Kdysi byla tato stavba podle odborníků dokonce považována za to nejlepší z dobové olomoucké panelákové produkce.


Hrůzy Olomouckého kraje

1. Škodova ulice v Přerově (1968 hlasů)

Radnice už lokalitu prodala. Mají zde vyrůst nové domy se 150 byty.

2. Obchodní dům Prior v Olomouci (477 hlasů)

"Architektura je vždy odrazem aktuální společenské a ekonomické situace. Stavba olomouckého Prioru je demonstrací ´úspěchů´ tehdejšího systému, bohužel, zrealizovaná nevhodně a na nevhodném místě," hodnotil Miroslav Pospíšil z olomouckého Ateliéru-r, s. r. o.


3. Nefunkční elektrárna v Hlubočkách na Olomoucku (190 hlasů)

Objekt patří soukromníkovi, který se snaží na opravu získat peníze z Unie. Nyní tam sídlí stáčírna rumu. "Tato budova je příkladem kvalitní prvorepublikové průmyslové architektury. Je škoda, že objekt chátrá," uvedl architekt Miroslav Pospíšil.


4. Zimní stadion v Šumperku (119 hlasů)

Letos došlo na opravu střešního pláště, nátěry vnitřních konstrukcí a rekonstrukce šaten pro hosty. V příštích letech chce město pokračovat v údržbě a rekonstrukcích podle finančních možností. Olomoucký architekt stavbu nezná, proto ji nehodnotil.


5. Přednádraží v Olomouci (116 hlasů)

"Příčinou komplikovaného dopravního a urbanistického řešení v okolí vlakového nádraží byl nedostatek odvahy (a zřejmě také finančních prostředků) pro provedení razantního zásahu (např. umístění automobilové dopravy pod úroveň terénu). Výsledek je a bude rozpačitý," řekl architekt Pospíšil.


6. Náměstí T. G. Masaryka v Prostějově (84 hlasů)

"Náměstí je lemováno původní městskou zástavbou, výjimkou je obchodní dům Prior na východním okraji náměstí. Přesně ho neznám, proto nechci konkrétně hodnotit. Dle mého názoru ale není prostějovské náměstí ´hrůzou´," řekl Pospíšil.


7. Hotel Avion v Olomouci (44 hlasů)

Stavba panelákového typu stojí pod olomouckým městským hřbitovem v Neředíně."Samotná budova hotelu mě nikterak neuráží, otázkou je vhodnost jejího umístění," okomentoval Avion architekt Pospíšil.



Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video