Nejhorší kocovina je po bílém pivu

  • 36
Horké léto láká zahnat žízeň dobře vychlazeným pivem. Ale pozor: v Německu čepované a zejména v Bavorsku oblíbené bílé pivo způsobuje mnohem snáze a mnohem větší kocovinu než ostatní druhy. Vyplývá to ze studie Vysoké školy potravinářské chemie v německém Münsteru, citované agenturou DPA.

"Pšeničné pivo vyvolává zřetelně větší kocovinu než piva plzeňského typu nebo ležáky," říká spoluautor studie profesor Günter Lieck.

Podle něj to způsobují přiboudliny, kterých při výrobním procesu vzniká v bílém pivu (nese název podle bělavě kalného zabarvení, neplést se světlým pivem) mnohem více než ve většině ostatních druhů.

Přiboudliny totiž lidské tělo při zpracování rozkládá na jedovaté látky, které tak zhruba den po nestřídmém požívání moku způsobují neblahý stav pijáka, zvaný kocovina.

Jedy snižují výkonnost srdce, což může vyvolat nedostatečné zásobování mozku kyslíkem. Důsledky se pak projeví jako bolesti hlavy, nevolnost a únava. Čím více přiboudlin v moku bylo, tím horší důsledky.

"Výsledky chemického rozboru byly překvapivé. Nikdy bych si nepomyslela, že mezi pivy jsou tak zřetelné rozdíly," říká inženýrka chemie Siegrun Mohringová, která měla studii jako součást diplomové práce.

Bílé pivo podle ní dosáhlo v testech hodnoty přes 120 miligramů přiboudliny na litr. Pšeničné pivo má totiž obecně víc přiboudlin než piva plzeňského typu proto, že se vyrábějí horním kvašením.

Jiné druhy piv, jako ležák nebo bavorské světlé zdaleka v přiboudlinách nedosahují hodnot bílých piv. V bezalkoholových pivech pak už není po přiboudlinách prakticky ani památky.

Z ostatních druhů nanejvýš tak piva "starého typu", vařená v některých malých pivovarech jako specialita, dokáží mít až 100 miligramů přiboudliny na litr, bílá piva však nepřekonají.

Přiboudliny jsou při kvasném procesu automaticky produkovány kvasnicemi a tento vedlejší produkt je při výrobě piva právě tak nevyhnutelný jako potřebný. Vedlejší výsledky kvasného procesu dávají pivu jeho chuť.

"Všechno je jen otázkou množství. Když však v pivu nejsou žádné přiboudliny, chutná mdle," míní mluvčí Německého svazu pivovarníků Erich Dederichs. Podíl přiboudlin v pivu je podle něj zcela věcí sládka, žádné předepsané normy na to v Německu neexistují.

I proto neexistuje typické "pivo-bolehlav". Záleží totiž na individuálních schopnostech jedince: někdo snáší dobře i metr bílých piv, jiného dokáže bolet hlava i po jedné plzni. "To si musí každý vyzkoušet sám na sobě, cestou pokusu a omylu," míní Dederichs.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video