Opoziční aktivisté protestují v Petrohradě proti průběhu parlamentních voleb....

Opoziční aktivisté protestují v Petrohradě proti průběhu parlamentních voleb. "Tvá volba je fraška," hlásá jeden z plakátů (4. prosince 2011) | foto: AP

Nejhlubší ponor od potopení Kursku, glosuje světový tisk ruské volby

  • 131
Ruské i světové deníky se shodují, že nepřesvědčivá výhra vládnoucí strany Jednotné Rusko poukázala na to, že tandem Putin-Medveděv není nesmrtelný. Britský The Times uvažuje, zda částečný neúspěch vůbec ustojí Dmitrij Medveděv. BBC zase naznačuje, že takový propad popularity nezažil Putin od potopení ponorky Kursk před jedenácti lety.

"Jednotné Rusko ztrácí ústavní většinu ve Státní dumě a není jisté, že si zachová prostou většinu. Strana moci bude muset hledat partnery," napsal Kommersant. Podle deníku je téměř jisté, že novou dumu, dolní komoru parlamentu, budou tvořit stejné čtyři strany jako dosud, ale poměr sil se změní.

Putinovo vítězství je prohra, bojuje o těsnou většinu

"Jednotné Rusko citelně ztratilo hlasy ve velkých městech," upozornil list, připustil však, že vládní strana ještě může dostat více než polovinu poslaneckých křesel po přerozdělení hlasů pro strany, které do parlamentu neprošly.

Opoziční list: Putinovy stavby z písku se hroutí

Opoziční Novaja gazeta považuje nedělní volby za "sebevraždu strany moci": jestli konečné výsledky přisoudí Jednotnému Rusku více než 50 procent, zemí se rozlehne stejné hvízdání, jaké slyšel Putin ve sportovní hale. Jestli se v oficiálních výsledcích objeví 40 procent, obyvatelstvo si pomyslí, že ve skutečnosti to bylo 20 procent. "Výsledky nebudou obyvatelstvem akceptovány jako legitimní bez ohledu na číslo, které sdělí ústřední volební komise," usoudil list. Za druhý důsledek voleb považuje "prudké oslabení pozice Vladimira Putina a perspektivu rychlé eroze těch mocenských institucí, které vystavěl na písku své osobní popularity"; to podle listu signalizuje nadcházející politickou krizi.

Ruský premiér Vladimir Putin (2. prosince 2011)

"Strana menšiny," nadepisuje své zpravodajství z voleb na titulní straně liberální list Vedomosti a předvídá, že "stranu moci čeká těžká pětiletka"; ústavními změnami bylo volební období nové dumy prodlouženo z dosavadních čtyř na pět let.

Po přerozdělení hlasů sice Jednotné Rusko může získat okolo 235 mandátů z celkem 450, ale to bude nejistá většina pro stranu zvyklou působit v podmínkách více než dvoutřetinové většiny. Napříště se při přijímání klíčových rozhodnutí bude muset dohadovat s dalšími poslaneckými kluby.

Tradiční tandem zakolísal, shoduje se zahraniční tisk

Norský Aftenposten připomíná, že ani ta nejsilnější moc není věčná. "Ruská vládní strana Jednotné Rusko musí více, než očekávala, přijmout neúspěch v parlamentních volbách. Přitom všudypřítomný tandem Vladimir Putin a Dmitrij Medveděv během kampaně sliboval ve všech oblastech rozsáhlé finanční a strukturální zlepšení," napsal německý list Neue Osnabrücker Zeitung (NOZ).

Výsledek ale podle deníku znamená jeden problém: většina již zdánlivě silnému muži nedůvěřuje. Zatím je předčasné mluvit o "ruském jaru", nicméně jistý vánek je patrný.

"Stejně jako v arabských státech mají v Rusku podnikatelé, mladá generace a kreativní a inteligentní lidé plné zuby podvodů a stagnace," poznamenal list dále. Následující měsíce budou podle něj napjaté.

Půjde beránek Medveděv přes palubu?

"Volby v Rusku není jednoduché zlehčit jako otravnou frašku v sovětských časech. Internet vedl k tomu, že Rusové se již nedají ošálit. I když Putin utrpěl porážku, tak nehrozí nebezpečí, že přijde o vítězství. Citelná ztráta osobní popularity ho ale zcela jistě zneklidní. Možná hodí přes palubu svého osudného kandidáta na premiérský úřad.

Ruské volby nebyly úplně čisté, hlásí OBSE

Ruské parlamentní volby, ve kterých zvítězila strana Jednotné Rusko premiéra Vladimira Putina, provázela četná narušení. O průběhu nedělního hlasování v předběžné zprávě informovala Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Mezi nepravostmi, které OBSE zaznamenala, bylo mimo jiné i vícenásobné hlasování. Volební kampaň byla poznamenaná "omezenou politickou soutěží a nedostatečnou poctivostí", oznámili komisaři OBSE. Sčítání hlasů provázela "četná procedurální narušení", jako je například očividná manipulace s lístky.

Medveděv se projevil jako slabý prezident, proto nyní možná poslouží jako obětní beránek. K tomu, aby Rusy přesvědčil, že nově zvolený parlament má vůli a odhodlání k tomu, aby pohnal Kreml k zodpovědnosti, to ale stačit nebude," napsal list The Times.

"Název duma pochází z období před revolucí a před ustavením stranické diktatury. Bohužel ale existují rovnítka mezi nynějším politickým systémem Ruska a někdejším sovětským," napsal Aftenposten.

Nejhlubší ponor od dob ponorky Kursk

"Přesto se ale ne všechno událo jako dříve a jak si Vladimir Putin přál," dodal norský list s tím, že tento měsíc je to dvacet let, co se Sovětský svaz, jedna ze dvou světových supervelmocí, rozpadl.

"Vladimir Putin čelí takovému poklesu popularity, jaký nezažil od zkázy ponorky Kursk v roce 2000. Přesto ale v Rusku žije stále mnoho lidí, kteří mu nedávají za vinu bující korupci a stagnující ekonomiku," napsala v komentáři BBC.

Server britské televize a rozhlasu nicméně připomíná, že Putin vede vládní Jednotné Rusko a že podpora této strany v těchto parlamentních volbách citelně poklesla, což pro něj bude mít vážný dopad.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video