Nejhledanější terorista vede před USA

Usáma bin Ládin - nejhledanější terorista světa a saúdskoarabský miliardář - má navrch co se týče obranného telekomunikačního systému USA. Systém, kterým disponuje, je technologicky vyspělejší než ten, který používají Spojené státy. Sdělilo to vedení Americké národní agentury pro bezpečnost. "Usáma bin Ládin disponuje výrobky světového telekomunikačního průmyslu. Má prostě lepší technologii," prohlásil ředitel agentury generál Mike Hayden v rozhovoru pro americkou televizi CBS.
Bin Ládin je na seznamu deseti nejhledanějších zločinců, které se snaží vypátrat americký Federální úřad pro vyšetřování. Na jeho hlavu byla vypsána odměna pět milionů dolarů.

"Nejmodernější mobilní telefony, dešifrovací systémy, komunikace optickými vlákny, výpočetní technika a další. To vše mají k dispozici lidé, kteří chtějí ublížit Spojeným státům. A my zaostáváme," upozornil šéf agentury, která je označována za nejutajenější federální úřad v USA.

NSA schází potřebná kapacita
Americká národní agentura pro bezpečnost (NSA) se zaměřuje na odposlechy a další elektronický dohled ve světě. Má ohromný rozpočet a je dvakrát větší než známější Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Teoreticky je s to zachytit každou komunikaci ve světě, ale již k tomu nemá potřebnou kapacitu. V lednu dokonce vypadl na tři dny její centrální počítač, uvedl Hayden.

"Generální štáb NSA byl v klinické smrti. Kdyby se tato informace dostala ven, výrazně by to zvýšila rizika, která hrozí Američanům v zahraničí," zdůraznil Hayden.

Dodal, že agentura vznikala v jiném světě, ale nyní se nachází v novém a musí se změnit, pokud chce v tomto světě uspět.

Usáma bin Muhammad bin Avad LÁDIN se narodil v roce 1958 v Rijádu (Saúdská Arábie)
(1979 - 1989) v Afghánistánu organizoval arabské dobrovolníky pro boj s okupačním sovětským režimem, hodlal svrhnout vládu v Saúdské Arábii a osvobodit svět islámu od USA, V devadesátých letech zakládal po celém světě výcvikové tábory, poskytoval peníze na zbraně a techniku
(od roku 1991) má zákaz pobytu v Saúdské Arábii
(únor 1993) spojován s pumovým útokem na Světové obchodní středisko v New Yorku
(říjen 1993) podporoval sestřelení amerického vrtulníku v Somálsku, při kterém zahynulo 18 amerických vojáků
(1994) zbaven saúdskoarabského občanství poté, co jej Egypt, Alžírsko a Jemen obvinily z financování terorismu
(1994) rodina jej vydědila
(1981 a 1994) stál v pozadí v přípravě neúspěšných atentátů na papeže Jana Pavla II. a amerického prezidenta Billa Clintona na Filipínách
(1995 - 1996) spojován s útoky proti americkým základnám v Rijádu v listopadu (sedm mrtvých) a v Zahránu v červnu 1996 (19 mrtvých a skoro 400 zraněných)
(červen 1995) spojován s atentátem na egyptského prezidenta Husního Mubaraka v etiopské Addis Abebě
(1996) žil v Súdánu, kde vyhlásil "svatou válku" proti americkým vojákům v Saúdské Arábii
(od srpna 1996) má základnu v afghánských horách jižně od Kandaháru, kde žije pod ochranou vládnoucího hnutí Taliban; na území hnutí pobývá "jako host" a Taliban ho odmítá vydat, dokud prý nebudou podány důkazy o jeho zapletení do terorismu
(listopad 1997) jeho teroristická síť má údajně na svědomí pumový útok v egyptském Luxoru (58 mrtvých)
(únor 1998) vytvořil spolu se 150 radikálními duchovními Světovou islámskou frontu džihádu (svaté války) proti Židům a křižákům
Rodina:
má pět manželek a několik dětí; popáté se údajně oženil koncem července 2000 s osmnáctiletou jemenskou dívkou na utajeném místě v Afghánistánu, jednou se údajně rozvedl, má až 52 sourozenců, jeho syn Ahmad bin Ládin se 9. ledna 2001 v afghánském Kandaháru oženil s dcerou otcova asistenta


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video