Hurikán Katia na snímku z Mezinárodní vesmírné stanice

Hurikán Katia na snímku z Mezinárodní vesmírné stanice | foto: NASA

Nejen vzdálený hurikán, české nebe ovlivňují i sopky a písek ze Sahary

  • 16
Tep planety se Česku vyhýbá, případný déšť jako pozůstatek hurikánu Katia by byl jednou z výjimek. Dění na nebi nad Českem ovlivnil v minulosti například saharský písek nebo sopečný prach. Jiné jevy mohou působit nepřímo, třeba ekonomicky, vliv dalších je zase oblíbenou fámou.

To, co řadu Čechů při sledování zpráv o počasí či přírodních katastrofách v dalekých zemích napadne, lze jednoduše shrnout asi takto: "Dobře - a budu z  toho nějaké problémy mít já?"

Většinou ne, pokud zrovna nechcete letět na Island třeba v době, kdy tamější sopky řádí jako fotbaloví chuligáni v ochozech po sporné penaltě. Přesto se občas daleké dění promítne i do Česka.

Zemětřesení

Když například na druhém konci světa udeří přírodní katastrofa, pro Čechy to může být zajímavé sledovat z ryze praktického důvodu otázky zdražení pojistných smluv. Naposledy se takové zprávy objevily po zemětřesení v Japonsku.

GLOSA

Proč mít pokoru před přírodními jevy

Pojišťovny se totiž pro podobné případy také zajišťují u velkých společností. A čím větší je škoda, tím větší marže pak takzvané zajišťovny požadují za nabízené krytí zad pojišťovnám. Jasno, jestli japonské neštěstí něco způsobilo, bude na podzim. V té době totiž pojišťovny obnovují smlouvy se zajišťovnami.

Výbuch sopky a písek z pouště

Vulkanická aktivita může Česku přinést omezení letecké dopravy, jak se stalo například u výbuchu islandské sopky Eyjafjallajökull. To je nicméně velmi vzácná událost. Častěji se stane, že je i z Česka pozorovatelný nádherný západ slunce.

Oranžový západ slunce u Slaného. Důvodem je výbuch aljašské sopky Kasatochi (září 2008). Foto Radomír Režný

Například v srpnu 2008 se o nebeské divadlo postarala aljašská sopka Kasatochi. Sluneční paprsky totiž mají při průchodu atmosférou večer delší cestu, a když procházejí oblastí se sopečným prachem, výsledkem je načervenale zbarvené nebe.

Případně, pokud se brzy po výbuchu sopky odehraje zatmění Měsíce, nemusí být měsíční kotouč téměř vůbec vidět, jak tomu bylo po výbuchu filipínské sopky Pinatubo v roce 1991.

Pevné částečky v atmosféře (a tudíž neobvykle zbarvené západy slunce) se neobjevují jen při sopečných výbuších, nad Česko může zavítat i písek ze Sahary.

Hurikán

V současnosti si to Atlantským oceánem k severozápadu šine hurikán Katia, který by mohl ovlivnit počasí nad Českem - to kdyby se za určitých podmínek stočil na sever a zamířil postupně k východu. V Česku by v takovém případě více pršelo. "Zda se Katia stočí na sever a východ, zatím nelze říci. Jasněji bude o víkendu," řekl iDNES.cz meteorolog Štefan Handžák z ČHMÚ.

Případů, kdy hurikán obkrouží Atlantik a dorazí ke břehům Evropy, není mnoho, stát se ale mohou. Spíše než hurikánu, toulajícího se oceánem vstříc Evropě, se však lze obávat například zdražení nafty a benzinu, pokud bouře poničí těžařská zařízení v Mexickém zálivu.

Sourozenci z Pacifiku

El Niňo, La Niňa

Názvy pro nepravidelné klimatické jevy pocházející z východního Pacifiku.

Pro El Niňo ("Jezulátko" či "Chlapeček") je charakteristický výskyt nadprůměrně teplé vody podél rovníku. La Niňa ("Děvčátko") je naopak výkyvem k nižším teplotám.

Naopak zpráva, že za povodně na Moravě v roce 1997 může klimatický jev z Pacifiku známý jako El Niňo, je podle meteorologů jen fámou. "Takovéto z klimatologického hlediska lokální a krátkodobé jevy nelze spojovat s otázkou ovlivnění všeobecné cirkulace atmosféry El Niňem," uvádí ČHMÚ na svém webu.

Přesto však nelze jasně vliv zeslabení či zesílení studeného Humboldtova proudu u jihoamerických břehů pomíjet absolutně. Jak už před lety upozornil klimatolog Ladislav Metelka, El Niňo může souviset - třebaže to ještě není prokázáno - s celkově teplejší zimou, pokud takovou zaznamená velká část Evropy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video