Nejen Valeski a Mil jsou symboly Špidlovy vlády

Když odešel Zeman objímat stromy na Vysočinu, političtí komentátoři se předháněli, kdo více vynachválí píli, pracovitost a poctivost Vladimíra Špidly. Před volbami i po volbách se mluvilo obdivně o vytrvalosti "superúředníka", rovného a neúplatného, který je na úřadě od 5 h ráno až po 8 h večer.

Nikdo si nedal práci, aby zhodnotil ministerský úspěch na MPSV za Špidlova působení. Přitom dnešní nezaměstnaní se nezrodili během éry Škromachovy. Jestli je něco typickým příznakem Špidlovy vlády, tak to není ani tak "vydírání malými stranami", ani ústup od sociálně demokratického programu. Je to absolutní akceneschopnost Špidly a rostoucí moc Kardinála Grosse v pozadí.

Přitom v tomto období se nelze už ani vymlouvat na "spálenou zem" ani na opoziční smlouvu. Personální změny přitom připominají zákulisní rošády. Mil ven, Klíma ven, Valeski ven. Na jejich místo pak například neúspěšný ministr obrany Tvrdík.

Odstranění úspěšného managementu z několika posledních cenných státních podniků může dramaticky snížit hodnotu státního majetku a zisky z následné privatizace. Boj proti šedé ekonomice pomoci registračních pokladen a majetkových přiznání pak vypadá směšně ve srovnání s prohranými arbitrážemi a například ostudným  a zbytečným vyplacením milionů a zdá se, že i miliard jihočeskému zámeckému pánovi potřísněnému krví nakaženou žloutenkou,  Šťávovi.

Stát získá buzerací podnikatelů 2-3 miliardy aby je pak vyplatil člověku, kterému kdysi "hloupě poctivý" ministr Bojar neumožnil obchodovat s krví, protože ten "obchodník" uplácel úředníky Červeného kříže a prodával nakaženou krev. Když pominu to, že za "ekonomické zájmy" podnikatele Šťávy orodoval znamý lidovec Kalousek, tak ve světle této aféry je mnohaleté handrkování o miliardy na opravu unikátni dětské nemocnice v Motole, nebo pokus o tiché rozpuštění jedinečného centra metabolických vad na Karlově ani ne tak k vzteku, jako už jen k pláči.

Ze sociálně demokratického programu zbylo ve Špidlově pojetí už jen "blaho všem, ber kde ber", místo ochrany těch nejslabších tj. nemocných dětí se Špidlova vláda soustřeďuje na to, jak z občanů vyždímat co nejvíce peněz, aby se zavděčila dostatečnému množstvi Socánků.

Češi umí vyrazit do ulic kvůli sportu a tu a tam, když je demokracie v ohrožení, zvlášť, když demokracii reprezentuje televize. Ale nejoblíbenějším politikem je stále Stanislav Gross přes své čachry a obsazování míst ve firmách svými lidmi. Špidla pak připomíná topornou loutku, která se toporně pohybuje po scéně, skoro nemluví a tváří se nijak.

Co může být pro zemi horšího než je vůdce bez názoru, bez vyjádření, bez programu, resp. s karikaturou komunikace: " o tom se bude dále jednat..." Jímá mě hrůza z toho, že se příští rok Strana "očistí" tj. zbaví Špidly a do čela se postaví Kardinál s tváří Benjamínka, Stanislav Veliký.

A Socánek opět naslibuje jak zdaní boháče a jak všem všechno nadělí. A český národ zase uvěří tomu, že je v Kotlince dost boháčů, kteří se nechají oškubat za iluzi sociálního státu.

A pak budou Češi zase sedět v hospodách, pít pivo a nadávat na poměry, na politiku a na to, jak jde všem o koryta. Do ulic pak vyrazí až při dalším hokejovém vítězství Zlatých hochů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video