Miroslav Kříž, místopředseda ČMFS

Miroslav Kříž, místopředseda ČMFS | foto: MF DNES

Nejen český fotbal se ptá: Kam zmizel boss Miroslav Kříž?

  • 15
Miroslav Kříž před měsícem beze stopy zmizel. Podle policie může být mrtvý. Zbyly po něm dluhy a hned několik bývalých obchodních partnerů, kterým údajně vyhrožoval likvidací. Těsně před svým zmizením Kříž věřil, že jde na schůzku s jedním z nich, od té doby jej nikdo neviděl...

Jde tam o mnohem víc, než se může na první pohled zdát, říká se smutným úsměvem a sinalou tváří člověk z blízkého okolí Miroslava Kříže, zástupce šéfa Českomoravského fotbalového svazu.

Je to už víc než měsíc, co plzeňský podnikatel, majitel tamního fotbalového klubu Viktoria a fotbalový bafuňář, odešel z restaurace v centru Prahy; od té doby ho už nikdo neviděl. Pátrání po něm má na starosti pražská mordparta, což samo o sobě naznačuje, jakou variantu nyní policie považuje za nejpravděpodobnější:muž číslo dvě tuzemského fotbalu už zřejmě nežije.

Ivan Hašek, Karel Jarolím a Miroslav Kříž na golfu v Dýšině.

Ivan Hašek, Karel Jarolím a Miroslav Kříž na golfu v Dýšině.

O co více než o fotbal může jít? Vyřizoval si snad někdo spory o úplně jiný byznys? Co se nám snaží Křížův blízký spolupracovník naznačit?
"Očekával, že teď někdy dostane velké peníze, stovky milionů," doplňuje podnikatelův spolupracovník. Jeho identitu MF DNES zná, ale kvůli jeho bezpečí ji nezveřejní.

Zlatá vejce z AP Trustu

Ve většině případů je smrt nebo zmizení člověka považováno za konec. Příběh Miroslava Kříže je jiný. Jeho zmizení roztočilo vír dalších událostí, které mají společné pozadí – boj o velké, hodně velké peníze.

Kříž peníze potřeboval. Měl obrovské dluhy, za kterými stál jeho nákladný život v Česku, ale i v Americe, kde žije část jeho rodiny. Měl řadu nemovitostí, vydržoval si vozový park, v němž nechyběl nejnovější Rolls-Royce. A jen pro představu: když z rollsu vystoupil, aby přešel přes chodník na schůzku do kavárny, nechal si od svého řidiče a sluhy v jedné osobě přinést až ke stolku svou tašku a telefon.

Ty největší peníze z něj však v poslední době ždímala jeho hlavní vášeň, a tou byl fotbal. Kříž loni vytáhl svou Viktorku mezi nejlepší mužstva v zemi a dostal se i na své vysněné místo, kterým bylo vedení fotbalového svazu. Na starost dostal ekonomiku, jinými slovy – shánění peněz pro fotbal.

Ivan Hašek a Miroslav Kříž při partii golfu

Ivan Hašek a Miroslav Kříž při partii golfu

"Fotbal je v Česku nákladná záležitost. Všichni jsme ve ztrátě," říká Křížův přítel a majitel Viktorie Žižkov Luděk Vinš. Podle něj musí majitelé klubů dotovat náklady více než z poloviny, to znamená, že musí sehnat ročně z jiného podnikání desítky milionů korun. V případě Křížovy Viktorky, jejíž roční rozpočet se pohybuje kolem 80 milionů, tak bylo třeba vydělat jen pro její potřebu někde jinde zhruba 100 tisíc korun denně.

Z čeho Kříž žil, oficiálně dohledat nelze. Společnosti, v nichž se vyskytuje jeho jméno, mají anonymní akcie či končí v neprůhledných strukturách v zahraničí.

Ale z informací MF DNES vyplývá, že hlavním zdrojem peněz pro Kříže byl AP Trust. A celá existence této firmy je svázána se zkrachovalým plzeňským kolosem Škoda. Právě část jeho bývalého majetku je stavebním kamenem AP Trustu. Na pozemcích po Škodovce vzniklo golfové hřiště Plzeňský Golf Park, firma získala bývalý škodovácký hotel CD, k tomu další rozsáhlé pozemky a nemovitosti, a spravovala i všechny bývalé škodovácké byty. V pohádkovém balíku byla i řada zajímavých pohledávek, které měla strojírna vůči dalším firmám. Později pak pod křídla AP Trustu přibyl i podíl ve firmě Bohemians Real, vlastnící vršovický fotbalový stadion Bohemians, či tradiční porcelánka Thun (bývalý Karlovarský porcelán). Zdroj blízký AP Trustu MF DNES řekl, že si z této firmy Kříž bral pro svou potřebu 2,5 až 3 miliony korun měsíčně. Ani to mu však zjevně nestačilo.

Miroslav Kříž

Miroslav Kříž

Kříž a jeho parta

Důvodem, proč se zrovna AP Trust k zajímavému majetku po Škodě dostal, byla podle zjištěníMF DNES dohoda se skupinou Appian. Ta před sedmi lety zkrachovalou továrnu za necelou miliardu koupila. Současně se s lidmi kolem správce konkurzní podstaty Škodovky dohodla, že všechen nevýrobní majetek, tedy vše kromě funkčních továren, prodá právě do AP Trustu. Appian si tak ponechal dvě lukrativní hlavní firmy, Škodu Power a Škodu Transportation. První z nich na konci loňského roku prodal korejskému Doosanu za zhruba 11 miliard korun.

Klíčovým garantem dohody s Appianem byl Petr Šikoš. Ten byl konkurzním správcem firmy bývalého majitele Škody Lubomíra Soudka, která továrnu vlastnila. A Šikošův tehdejší zaměstnanec Milan Bufka se pak stal konkurzním správcem Škody, a. s.

V tomto místě se dostáváme zpátky ke Křížovi. Šikoš byl jeho kamarád a obchodní partner, "v partě" se pohyboval ještě třetí člověk, podnikatel Kamil Marvánek. Jeho jméno se mimochodem dostalo na veřejnost před třemi lety, kdy mu vybouchl na balkoně jeho bytu granát a další výbušnina se našla pod jeho autem.

Viktoria Plzeň: oslava gólu

Viktoria Plzeň: oslava gólu

Kříž se Šikošem spolu v minulých letech dělali téměř všechny obchody společně - a Marvánek byl výkonným článkem. Fungoval v situacích, kdy bylo třeba založit nějakou firmu, převést akcie či majetek nebo se nechat zapsat do citlivých dokumentů.

S partnery se rozešel ve zlém

Když přistál nepotřebný majetek ze škodovky v AP Trustu, patřila tato firma Appianu. Dohoda byla ale taková, že akcie Trustu si koupí Marvánek. Prostředníkem transakce byla firma Pictish Tower B. V., registrovaná v Holandsku. "Ano, jsem beneficial owner (nominální vlastník, který má nárok na výnosy společnosti) Pictishe, ale mám samozřejmě závazky vůči dalším lidem, s nimiž léta spolupracuji," řekl MF DNES Kamil Marvánek. Na otázku, zda může jít o Šikoše a Kříže, odpověděl, že ano.

Šikoš se oficiálně k obchodům kolem Škody, navíc ve spolupráci s Křížem, nehlásí. "S Křížem jsem věci kolem Škodovky nikdy neřešil," tvrdil dříve Šikoš. Jenže nyní potvrdil, že je už čtyři roky finančním ředitelem AP Trustu. A jaký má vztah k Pictishi? "Vlastníkem Pictishe nejsem, ale je pravda, že tato firma závazky vůči mně má," dodává Šikoš.

Kříž, Šikoš i Marvánek tedy mají k AP Trustu velmi blízko. Je však otázka, kdo je opravdu jeho majitelem. Lidé kolem Kříže tvrdí, že firma byla ve skutečnosti jeho. Lidé kolem Marvánka zase říkají, že z 90 procent společnost patří jemu (Pictishi) a zbylých 10 procent má nepřímo stále Appian. Ať je to tak, anebo onak, faktem je, že spolupráce této trojice skončila. Kříž se totiž dostal do fotbalového prostředí, které se Marvánkovi a Šikošovi nelíbilo. Kříž navíc potřeboval pro fotbal více a více peněz, které čerpal hlavně ze společného "trustu". Podle některých zdrojů také rozhlašoval, že dostane stovky milionů korun jako provizi od Appianu za výše zmíněný prodej části Škody Power korejské firmě.

Šéf fotbalové Marily Jaroslav Starka (vpravo) a jeho advokát Julius Kramarič.

Šéf fotbalové Marily Jaroslav Starka (vpravo) a jeho advokát Julius Kramarič.

Avšak Šikoš i Marvánek jakékoliv provize považují za nesmysl. Ale shodně tvrdí, že měli kvůli pohledu na další byznys spory. A došlo to tak daleko, že se Kříže začali bát a schovávat se v zahraničí. Na začátku letošního roku žil Šikoš tři měsíce v USA. Kříž ho prý zastrašoval známostmi s Jaroslavem Starkou a jeho spolupracovníkem s drsnou pověstí Vlastimilem Spevákem. Ke Starkovi, vlastníku FC Marila Příbram, měl Kříž blízko přes fotbal. Dokonce tak blízko, že mu pomohl, když byl Starka ve vazbě za únos a následné zmizení podnikatele Lamberta Krejčíře. Kříž za Starku zaplatil kauci a pomohl mu na svobodu.

Fakt, který potvrzují jak Starka, tak Šikoš, je, že se před loňskými Vánocemi sešli, aby si vyjasnili, zda dostal Starka od Kříže zakázku na Šikošovu údajnou likvidaci. Starka to popřel, ale Šikoše to "uklidnilo" natolik, že raději na několik měsíců zmizel. Podobný osud potkal i Marvánka. I on se Kříže prý začal bát, protože nechtěl, aby "narovnal" věci kolem AP Trustu. - "Chtěl jsem, aby Kříž ze struktur kolem AP Trustu a Pictishe zmizel. Zmého pohledu společnost začal poškozovat. On se to dozvěděl a chtěl tomu zabránit tak, že mě nechá zlikvidovat," uvedl Marvánek.

Valná hromada a konec

Hádka o AP Trust nakonec vyvrcholila na valné hromadě firmy, jen tři týdny před zmizením Kříže. Poslední dubnový den se na valnou hromadu dostavili právníci zastupující zájmy Kříže, prokázali se akciemi firmy a schválili účetní uzávěrky a výměny lidí v orgánech společnosti. To vše by však posílilo vliv fotbalového bosse, což se pochopitelně nelíbilo Marvánkovi. Ten trvá na tom, že akcie patří jemu. Marvánkovi právníci tak platnost valné hromady napadli, zpochybnili čísla akcií a soud jim dal za pravdu.

Poslední setkání mezi Marvánkem a Křížem bylo těsně před konáním sporné valné hromady, 29. dubna 2010. Krátce poté Marvánek zmizel z republiky. Kříž jej sháněl, kde mohl, a podle informací MF DNES se dokonce obrátil na své známé z galerky, aby mu ho přivedli. V posledních dnech před svým zmizením také Kříž připravoval dokumenty a podle všeho i směnky, které se týkaly právě Marvánka. Svému okolí tvrdil, že se v nejbližších dnech s Marvánkem potká a "vše vyřeší".

Marvánek je nyní přesvědčen, že na něj chtěl převést dluhy. Třeba tím, že by ho donutil podepsat falešné směnky. Jaká je pravda, se dnes zjistit nedá, ale Kříž se mohl jen snažit urovnat vzájemný obchodní spor.

Masarykův onkologický ústav. Dres hokejového brankáře Dominika Haška, dražba. Vydražitel Petr Šikoš, manželka Dominika Haška Alena Hašková a ředitel ústavu Rostislav Vizula, Brno 2006

Masarykův onkologický ústav. Dres hokejového brankáře Dominika Haška, dražba. Vydražitel Petr Šikoš, manželka Dominika Haška Alena Hašková a ředitel ústavu Rostislav Vizula, Brno 2006

Nejpravděpodobnější varianta nicméně je, že Kříž na osudnou schůzku 22. května večer odcházel přesvědčen, že se má sejít se svým obchodním partnerem Marvánkem. K této verzi se kloní i detektivové.
"Měl odejít na obchodní schůzku," potvrdil Josef Mareš, šéf vyšetřujících policistů. Téměř jisté je, že Marvánek nedorazil, tou dobou byl v Rakousku. S kým se tedy ve skutečnosti Kříž potkal, není jasné.

Podezřelých je řada, motiv má Marvánek i Šikoš. Mimochodem – oba připouštějí, že motiv měli. Ale s tím, že se zmizením samozřejmě nemají co do činění. Vyloučit nelze ani jeho dřívější známé z okolí Jaroslava Starky nebo další věřitele, kterým došla trpělivost. Teoreticky je i možné, že se Miroslav Kříž prostě rozhodl na čas odejít. Tuto variantu většina zasvěcených vylučuje.

Drahý život

Dvaapadesátiletý podnikatel Miroslav Kříž je podle jedněch laskavý a šarmantní muž, podle druhých zase bezskrupulózní manipulátor.

Původním vzděláním inženýr-stavař žil skvostným životem. Měl osobního řidiče a sluhu, jezdil v nejluxusnějších vozech. Část roku byl se svou rodinou na Floridě ve Spojených státech amerických.

V posledním roce se věnoval své největší vášni – fotbalu. Stal se místopředsedou fotbalového svazu a vlastnil fotbalový klub Viktoria Plzeň. Právě kvůli fotbalu se postupně ve zlém rozcházel se svými dřívějšími kolegy, kteří nesli nelibě Křížovu zvýšenou potřebu peněz. Pro příklad: v průměru denně utrácel mezi 30–50 tisíci korunami jen pro svou osobní potřebu. Fotbalovou Viktorii Plzeň navíc denně dotoval až stem tisíc korun.

,

Video