Lisabonská schůzka má změnit NATO

Lisabonská schůzka má změnit NATO | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Nejdůležitější summit NATO posledních let začíná. Aliance se chce změnit

  • 65
V portugalském Lisabonu začíná dvoudenní summit NATO. Za poslední roky půjde o jednu z nejdůležitějších schůzek osmadvacítky. Aliance chce světu dát jasně najevo, jakou roli bude v nadcházejících letech hrát.

Summit odstartoval odpoledne. Státy NATO chtějí za zavřenými dveřmi doladit znění nové strategické koncepce - naprosto klíčového dokumentu, který má deklarovat novou strategii a úkoly pro několik nadcházejících let.

Mluvčí NATO James AppathuraiDůležitým bodem bude další vývoj největší alianční vojenské operace v Afghánistánu. "Jsme opravdu přesvědčeni, že jsme schopni v Afghánistánu vytvořit takové podmínky, aby mohla být zodpovědnost za bezpečnost země předána afghánským silám do roku 2014," uvedl mluvčí NATO James Appathurai.

Spojenci se chtějí na summitu domluvit na vlastní protiraketové obraně. Protiraketový deštník by měl chránit celé území Aliance i jeho obyvatele.

Očekává se, že členské státy vznik systému schválí, ale nebudou definovat, proti kterým zemím by měl spojence chránit. Doposud Aliance budovala protiraketovou obranu pouze na ochranu svých vojáků na bojišti. Na takovou obranu by přispívali všichni členové. (Jak bude fungovat nový deštník NATO)

A Spojené státy už vyslaly jasné signály, že Evropa se musí "víc starat" a hrát v zajištění své vlastní bezpečnosti daleko větší roli. Zvykli jsme si na pohodlí toho, že Spojené státy převzaly obranu, ale tato doba je u konce, uznávají i čeští politici.

BEZPEČNOSTNÍ OPATŘENÍ

Summit provázejí přísná bezpečnostní opatření. Na klid v ulicích portugalské metropole dohlíží 7 tisíc policistů. Od úterka byly zavedeny kontroly na hranicích a do země nebyly vpuštěny desítky lidí. Od čtvrtka do neděle je také omezen letový provoz nad Lisabonem. - více zde

Summit může skončit i neúspěchem

Proklamace o důležitosti schůzky trochu mírní někteří experti. Například podle ředitele Centra transatlantických vztahů Jana Jireše lisabonský summit nebude znamenat žádný velký předěl v dosavadním fungování, umožní však praktické reformy Aliance.

"Všechny alianční problémy se na něm nevyřeší a nová strategická koncepce nebude tím všeobecným katalyzátorem, za jaký byla před rokem pasována generálním tajemníkem," uvedl.

Jak dodal, summit může skončit neúspěchem. Největší střet probíhá mezi Francií a Německem v otázkách jaderného odstrašení, odzbrojení a protiraketové obrany.

"Je načase přestat se bát jeden druhého," říká šéf NATO Anders Fogh Rasmussen.

Není řeč o rozpadu Aliance, i když Dmitrij Rogozin, ruský velvyslanec při centrále Aliance v Bruselu, provokativně tvrdí, že Aliance je "slabozraký nosorožec".

Policisté střeží místo, kde se bude konat v Lisabonu summit NATO (18. listopadu 2010)

Policisté střeží místo, kde se bude konat v Lisabonu summit NATO (18. listopadu 2010)

"NATO je akceschopné a nabývá na důležitosti. Byli bychom rozdělení akceschopnější?" klade řečnickou otázku ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který dnes přijíždí na summit s prezidentem Václavem Klausem, premiérem Petrem Nečasem a ministrem obrany Alexandrem Vondrou.

NATO s 28 členy zkouší fungovat jinak ve světě bez kontur studené války s novými hrozbami včetně počítačových útoků, které mohou odrovnat firmu i stát. Každý však musí šetřit. A tak chce i Aliance osekat náklady, zrušit některé operační centrály a nahradit je novou technikou.

Co řeší NATO

- protiraketovou obranu, kdo ji zaplatí
- zda snížit počet jaderných zbraní
- jak a kdy vycouvat z Afghánistánu
- strategii obrany proti počítačovým či teroristickým útokům
- kde snížit náklady

NATO a Rusko

na čem se shodnou:
- na spolupráci v Afghánistánu, ale i při protiraketové obraně
- na boji proti terorismu
- na snížení počtu jaderných zbraní
- na boji proti námořním pirátům
- na spolupráci při přírodních katastrofách

na čem se neshodnou:
- na členství Gruzie a Ukrajiny v NATO

"Ořežeme tuk a budeme investovat do svalů," prohlašuje šéf NATO Anders Fogh Rasmussen. Včera připustil, že postup v Afghánistánu byla chyba: "Podcenili jsme to."

Velkolepá smlouva USA s Ruskem se hroutí

Očekávanou postavou summitu je americký prezident Barack Obama. Do Lisabonu dorazil v poledne. Ještě před svým odletem z USA se snažil umést cestu ratifikaci nové rusko-americké smlouvy START o omezení jaderných zbraní. Sešel se kvůli tomu s bývalými ministry obrany a zahraničí, aby získal podporu.

"Americká strategie k Rusku musí brát v úvahu zájmy spojenců NATO," zpochybnil smlouvu republikánský senátor George Voinovich, jehož hlas je nutný. "Bojím se, že smlouva podkope důvěru našich přátel ve střední a východní Evropě," cituje ho agentura AP.

Příklon Obamy k Rusku se nelíbí Polákům ani dalším východoevropským zemím - kvůli zkušenostem z historie a tomu, že přivírá Gruzii a Ukrajině cestu do NATO.

ROZHOVOR

Potopení smlouvy START v Kongresu by mohlo Rusy pořádně naštvat

"Vztah Aliance s Ruskem by se neměl rozvíjet na úkor bezpečnostních zájmů jiných zemí východní Evropy," napsal polský prezident Bronislaw Komorowski do deníku Gazeta Wyborcza.

Summit má přinést jakési vystřízlivění z USA a boj o vliv. A hlavně má otevřít cestu ke vzniku evropské armády a posílit i roli regionálních spolků včetně Visegrádu.

,

Video