Protesty proti korupci v Bratislavě (27. ledna 2012)

Protesty proti korupci v Bratislavě (27. ledna 2012) | foto: ČTK

Nejdřív Gorila, nyní Sasanka. Kauzy vyhnaly naštvané Slováky do ulic

  • 260
Do ulic slovenské metropole vyrazily stovky demonstrantů, aby vyjádřily svoji nelibost s politiky namočenými v kauze kolem tzv. spisu Gorila. Budovu parlamentu zasypali vajíčky a banány. Po spisu, který popisuje napojení politiků na společnost Penta, zasáhla Slovensko další skandál předsedy strany Spravedlnost a solidarita.

Dav přibližně osmi set lidí se sešel na bratislavském Náměstí SNP. Odtud se přesunul před prezidentský palác a zasypal ho banány. Demonstranti se večer dostali až před budovu parlamentu, který střežili těžkooděnci.

"Gorily patří za mříže," skandovali rozlícení demonstranti vybavení protestními transparenty. Pak prolomili zábrany a hlasitě vybízeli poslance, aby vyšli ven. "Politici dělají jenom na sebe, zaslouží si Leopoldov," ozývalo se z davu.

Mítinku na Náměstí SNP se zúčastnili i někteří politici, ale na připraveném pódiu žádný z nich nepromluvil. Hlavním řečníkem byl kanadský novinář Tom Nicholson, který o údajných odposleších rozhovorů mezi slovenskými politiky a představiteli společnosti Penta poprvé napsal.

Spis Gorila

Údajný spis tajné služby, který od konce minulého roku koluje po internetu, ukazuje na politickou korupci bezpříkladných rozměrů. Někteří politici a policisté potvrdili, že přinejmenším část informací ze spisu s přepisy odposlechů o ovlivňování privatizace finanční skupinou Penta za druhé vlády Mikuláše Dzurindy je pravdivá. Ministr vnitra Daniel Lipšic uvedl, že tajná služba akci Gorila skutečně provedla.

Protesty podle něj mohou vnést nervozitu mezi politické špičky. "Neděje se příliš často, že lidi vyjdou do ulic, takže to bude mít aspoň ten efekt, že se dají větší pozor a rozhodnou se přesekat vazby na investiční skupiny," oslovil shromáždění Nicholson.

Sasanka hrozí požahat Sulíka

Organizátoři protestů kromě jiného požadují zbavení mlčenlivosti všech lidí, kteří by mohli objasnit pozadí kauzy a odstoupení všech politiků, kteří v ní figurují. Spis Gorila ublížil především nejsilnější pravicové straně SDKÚ-DS a otřásá politickou scénou před předčasnými parlamentními volbami.

V posledních dnech ale Slováci žijí i dalším skandálem. Na internetu se objevily přepisy údajných esemesek, které si posílal předseda strany Svoboda a solidarita (SaS) Richard Sulík s nechvalně známým podnikatelem Mariánem Kočnerem ohledně volby generálního prokurátora. Vládní koalice se kvůli ní koncem roku 2010 málem rozpadla.

Sulík přiznal, že se s Kočnerem zná a komunikoval s ním, pravost materiálu nazvaného Sasanka ale popřel. "Jak jsme avizovali už před několika týdny, začínají se stupňovat špinavé útoky na SaS," prohlásil v pátek bývalý šéf parlamentu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video