Název zákona, který měl chránit občany před nemocí šílených krav, zmizel a Německo hledá nové nejdelší slovo. Ilustrační foto

Název zákona, který měl chránit občany před nemocí šílených krav, zmizel a Německo hledá nové nejdelší slovo. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Němci přišli o své nejdelší slovo. Bylo dvakrát delší než to české

  • 128
Schválně, zkuste to vyslovit: Rindfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz. Slovo o 63 písmenech označující "zákon o přenosu povinností při kontrole označování hovězího masa" bylo ještě donedávna nejdelším slovem v němčině. Nyní se s ním naši západní sousedé museli rozloučit.

Německo je známé svými složenými podstatnými jmény, které občas dosahují neuvěřitelných délek, a názvy zákonů obecně patří mezi ta nejdelší. Lingvistický expert Svobodné univerzity v Berlíně profesor Anatol Stefanowitsch řekl německé agentuře DPA, že slovo označující zákon pro kontrolování hovězího masa je nejdelší "autentické" slovo v německém jazyce.

Vzniklo v roce 1999, když Evropská unie vydala nařízení, že by se hovězí maso mělo kontrolovat a označovat. Před týdnem však parlament spolkové země Meklenbursko - Přední Pomořansko příslušný zákon zrušil, uvádí server Spiegel.de. Slovo o 63 písmenech většinou zastupovala zkratka RkReÜAÜG, podobně jako jiná dlouhá německá slova. 

Přestože se objevovalo v úředních textech, do německého slovníku Duden nikdy neproniklo. Němečtí jazykovědci usoudili, že jeho běžný výskyt je příliš řídký na to, aby si ve slovníku našlo své místo.

Rekordmanem ve slovníku tak zůstává 36písmenné slovo Kraftfahrzeug-Haftpflichtversicherung, které označuje pojištění vozidla. Guinnessova kniha rekordů však za nejdelší běžně používané německé slovo považuje výraz Rechtsschutzversicherungsgesellschaften, které má 39 znaků a označuje společnost s právní ochranou.

Předlouhé jazykolamy

Extrémně dlouhým složeným slovům se v němčině běžně říká "tasemnice". Záliba Němců ve spojování podstatných jmen vygradovala do takových jazykolamů, jako je slovo Donaudampfschifffahrtsgesellschaftskapitän, které znamená kapitán dunajské paroplavební společnosti a má 42 písmen.

Tahle jazyková hříčka vygradovala ještě do vylepšených verzí: Donaudampfschifffahrtsgesellschaftskapitänswitwe (vdova po kapitánovi dunajské paroplavební společnosti) nebo Donaudampfschifffahrtskapitänsmütze (čepice kapitána dunajské paroplavební společnosti), informoval server telegraph.co.uk.

Nejdelší anglické slovo v Oxfordském slovníku je pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis. Obsahuje 45 písmen a označuje nemoc plic způsobenou vdechováním popela a písečného prachu.

V češtině se obecně za nejdelší slovo považuje "nejneobhospodařovávatelnějšími". Ústav pro jazyk český ovšem upozorňuje, že mohou vzniknout i delší složeniny, jako například "nejzdevětadevadesáteronásobitelnějšími". To jsou však jazykové konstrukty, které se nepoužívají.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video