Nejbohatší Čech buduje školu pro chudé

  • 56
"Jakmile nás přivedli sem na tu louku, věděli jsme, že to je ono. Jsme uprostřed přírody, což je pro děti ideální," ukazuje okolní louky a lesy Hana Halfarová, která stojí od počátku u projektu finančníka a nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ten chce vybudovat internátní gymnázium.

Ještě před rokem a půl se na louce, která vybíhá do kopce za bývalým hospodářským stavením středočeské vesnice Babice, pásli koně.

Dnes už tu na sedmi hektarech stojí rozestavěný internát a školní budovy první české "boarding school", jak školy kolejního typu nazývají v anglosaském světě.

V babickém osmiletém gymnáziu nebude život končit odpoledne se zvonkem poslední vyučovací hodiny. Děti v něm budou přes týden i bydlet a trávit v něm většinu volného času kromě víkendů, na které se budou smět vracet domů.

Češi takové školy znají jen z anglické literatury, v podobné žijí i hrdinové z knih o Harry Potterovi. A v Anglii se inspiroval i finančník Petr Kellner, vlastník impéria PPF, kterému patří Česká pojišťovna či televize Nova, se svou ženou.

Ta pro školu vymyslela anglický název Open Gate - Otevřená brána. "S tímto nápadem přišla moje manželka. Projekt se mi velmi líbil. Životy dětí z dětských domovů i jinak handicapovaných oba vnímáme jako problém," řekl před časem Kellner.

Školné zaplatí nadace
Dvě třetiny ze sto dvaceti osmi obyvatel Open Gate mají přijít z dětských domovů nebo sociálně slabých rodin. "Chceme dát těmto dětem šanci studovat," líčí Halfarová z Nadace Educa, z níž budou proudit také peníze na školné za děti, jejichž rodiče si je nemohou dovolit platit.

Běžné školné totiž přijde v Open Gate zhruba na 40 tisíc korun měsíčně. Několik měsíců objíždí Halfarová dětské domovy, pěstounské rodiny a SOS vesničky a hledá nadané děti.


"Já jsem tou myšlenkou nadšený, ale jde o to, jestli na tak náročnou školu budou naše děti mít předpoklady. U nás v domově žádné z 52 dětí není schopno absolvovat gymnázium," říká Petr Nejezchleba z dětského domova v Klánovicích. Podle Halfarové se však nadaných dětí bez rodin najde dost. "Viděla jsem dost takových," říká.

Vstupenkou do prestižní školy prý nebude jen sociální původ či naopak nadité bankovní účty rodičů. "Děti musí zvládnout přijímací zkoušky obdobné jako na jiných gymnáziích a zároveň inteligenční test. Chceme také prověřit sociální zralost dětí. Orientační znalost angličtiny bude výhodou, ale ne podmínkou přijetí," vysvětluje budoucí ředitelka školy Alena Kiliánová.

Ve středu a ve čtvrtek pořádá Den otevřených dveří, aby rodiče viděli, jak bude život ve škole anglického střihu vypadat.

Volný čas bez televize
Kiliánová je přesvědčena, že právě "boarding school" českému vzdělávacímu systému chybí. "V těchto školách děti více času tráví přípravou do školy a méně u televize," říká Kiliánová a ukazuje na budoucí klubovnu, keramickou dílnu a stáje. "Kdo se stará o koně a jiná zvířata, vstřebává do sebe odpovědnost. Necháme tu také volné prostranství, aby si děti vysázely stromy samy. Není dobré, aby přišly do hotového."

Ředitelka věří, že přiláká do školy učitele s neotřelými přístupy k výuce. Má v úmyslu zavést například týmovou výuku, kdy jsou ve třídě dva učitelé zároveň. Na školu se těší i starostka Babic Iva Kačírková.

"Myslím, že ta škola nám přiláká další lidi, navíc jim dá šanci tu najít práci. Jedna mladá dívka chce pracovat u koní, budou také hledat kuchařky a další pomocné pracovní síly. Díky škole nám tu rostou ceny pozemků i zájem o bydlení v Babicích," těší se starostka Iva Kačírková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue