Nejasný osud šedesáti kamionů zbraní

Česká policie v současné době vyšetřuje několik případů podezřelých obchodů s vojenským materiálem. Příkladem může být případ české společnosti ARTOS, která převezla z Německa na Slovensko šedesát kamionů výzbroje a výstroje bývalé východoněmecké armády. Policie zatím odmítá sdělit detaily, jelikož se touto rozsáhlou kauzou stále zabývá.

Firma nakoupila v Německu 60 kamionů výzbroje a výstroje po východoněmecké armádě. Součástí nákladu měly být například náhradní díly pro vojenská letadla. Část z tohoto nákladu měla odkoupit česká armáda a část měla putovat do Moldavie. Česká armáda však nakonec od obchodu upustila.

Firma tak chtěla nejdříve náklad odbavit sama z letiště v Ostravě-Mošnově. Úředník letiště však zjistil, že je materiál vybaven zfalšovanou licencí z ministerstva průmyslu a obchodu. Firma si tedy materiál vyzvedla zpět a kamiony převezla na Slovensko. Tam se už o celý náklad postarala ukrajinská společnost Odesa Viarem Servis, která zásilku odvezla loďmi pryč z Evropy.

"O této firmě nemáme žádné informace," sdělila nám mluvčí ukrajinské tajné služby Marina Ostapenková. Posledním známým uživatelem východoněmeckých zbraní byly vietnamské a kambodžské společnosti. Kde konkrétně celý náklad skončil, je prakticky nezjistitelné.

Celý velmi složitý případ, ve kterém figurují falešné licence, falešné doklady o prodeji materiálu Armádě České republiky a další řada podvodů, nebyl zatím v České republice zcela objasněn. Podle informací Anny Stárkové, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, vzalo ministerstvo společnosti ARTOS povolení k obchodování se zbraněmi. Ministerstvo průmyslu a celníci podali na firmu žalobu, která se stále vyšetřuje.

V Německu objasňoval spletitý případ Celní a kriminální úřad v Kolíně nad Rýnem, ovšem taktéž bez valného úspěchu. Pouze na Slovensku dostala jedna z firem, které se na celé transakci podílely, pokutu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video