Nehoda autobusu prověřila nemocnici. Studénka byla horší, říká lékař

  • 38
Lékaři ve Fakultní nemocnici v Plzni po ranní nehodě francouzského autobusu na dálnici D5 museli naráz ošetřit desítky zraněných. Situaci zvládli, pomohlo i to, že na místě bylo ráno dost personálu. "Horší by to bylo v noci, protože bychom museli přivolat personál z domova," říká zástupce přednosty AR kliniky Richard Pradl. První studenti z autobusu už míří do Francie.

Zdravotníci po nehodě autobusu s 41 cestujícími naostro spustili takzvaný traumatologický plán, při němž se například omezí chystané operace a uvolní se lůžka. Plán mají natrénovaný, teď se osvědčil naostro. "Kvůli nehodě jsme museli pozastavit plánovaný operační program na některých sálech tak, aby byly v případě potřeby volné," vysvětlil zástupce přednosty Anesteziologicko-resuscitační kliniky FN v Plzni Richard Pradl.

První výzva od záchranné služby přišla podle něj v 6:50 hodin. "Pak je vždy nejdůležitější upřesnit počty zraněných," dodal Pradl.

Rozsáhlé zpravodajství o nehodě autobusuČtěte v úterý, 9. 4.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Dobrému zvládnutí situace nahrálo podle něj to, že se lékaři o nehodě dozvěděli na začátku pracovní doby, kdy mohli vzniklé situaci začít uzpůsobovat denní režim. Na místě také bylo v tuto dobu dost personálu.

"Horší by to bylo v noci, protože bychom museli přivolat personál z domova," připomněl zástupce přednosty.

Některé zraněné přivezly vrtulníky, další sanitní vozy, asi 25 lehce zraněných lidí přivezl se zapnutým majákem autobus hasičů.

První studenti odjíždí do Francie

První studenti z francouzského autobusu odjeli v pondělí kolem 20:30 z Plzně. Míří do Prahy, odkud mají odletět do Francie. Odjelo zřejmě 17 lidí, kterým to zdravotní stav dovolil. Oficiálně odjezd nikdo nechtěl komentovat. Francouzská strana si nepřeje další informování o odjezdu skupiny.
                        zdroj: ČTK

"Těžce zranění šli pak přes urgentní příjem emergency, který je směřuje na jednotlivé kliniky. Většina zraněných byla tentokrát přijata na chirurgickou a ortopedickou kliniku," popsal zástupce přednosty.

Celkem fakultní nemocnice po nehodě autobusu ošetřila 40 lidí, z nichž 23 zůstává hospitalizováno přes noc do úterý. Dva těžce zranění leží na anesteziologicko- resuscitační klinice.

"S našimi nemocnými se snažíme domluvit, jak se dá. Výhodou je, že většina personálu umí anglicky. V pondělí tu byli navíc i dva lékaři, kteří mluvili francouzsky, takže komunikace byla bez větších problémů," popsal Pradl.

Klinika zvládla i plánované operace

Během pondělního rána do nemocnice dorazilo celkem dvanáct tlumočníků, kteří pomáhali lékařům v komunikaci se zahraničními pacienty, a čtyři tlumočníci v nemocnici zůstávají i přes noc.

Nehoda autobusu u Rokycan

Podle Pradla byla po havárii autobusu u Nažidel nebo po havárii vlaku ve Studénce situace těžší, i tak ale museli zdravotníci v Plzni po nehodě francouzského autobusu zvládat i krizové situace.

"I když se čtyři těžce zranění přivezení najednou na emergency zdají jako malý počet, tak to není jednoduchá situace, protože kolem těchto nemocných je spousta věcí, které je třeba udělat během krátké doby, ale naštěstí jsme vše zvládli," popsal Pradl. Klinika se nakonec mohla věnovat i plánovaným operacím.

Na zvládnutí krizových situací, které vznikají například při přijetí většího počtu zraněných, bývají zaměřená pravidelná cvičení zdravotníků v plzeňské fakultní nemocnici, která je přidruženou složkou Integrovaného záchranného systému Plzeňského kraje. Zpravidla k tomu nemocnice využívá společných cvičení hasičů, policistů a záchranné služby.


Video