Nehlasující poslance podle právníků nelze nijak potrestat.

Nehlasující poslance podle právníků nelze nijak potrestat. | foto: Jan Zátorský

Nehlasující poslance nelze podle právníka potrestat

  • 946
Celý národ už to mohl vidět několikrát. Sněmovna se sešla, poslanci šli tajně volit předsedu. Volební komisi se ale nikdy nevrátilo tolik hlasovacích lístků, kolik vydala. "To, že hlasují způsobem, kdy lístek neodevzdají, nelze postihnout," tvrdí odborník na ústavní právo Vladimír Balaš.

V tajné volbě předsedy Sněmovny minulý pátek sto poslanců svůj hlas neodevzdalo. Za to, že vlastně nehlasovali, jim nic nehrozí. Ústava to vysloveně zmiňuje.

"Poslance ani senátora nelze postihnout pro hlasování v Poslanecké sněmovně nebo Senátu nebo jejich orgánech," uvádí se v ní.

A v jednacím řádu Sněmovny se o tajném hlasování píše jen to, že se "za počet přítomných poslanců při tajném hlasování se považuje počet vydaných hlasovacích lístků."

To, že by poslanec svůj hlas odevzdal musel a nesměl si hlasovací lístek odnést v kapse, není nikde uvedeno.

Žaloba na stranu nehrozí
"Není to na žalobu k Ústavnímu soudu, pokud ČSSD kontroluje své poslance, jestli při tajné volbě odevzdají volební lístek?" zeptala se čtenářka iDNES.cz rozčilená neschopností Poslanecké sněmovny pohnout se z místa.

Odborník na ústavní právo Vladimír Balaš tvrdí, že není. Žalobu na ČSSD by mohl podat jedině samotný poslanec, který by se nařízením stranického sekretariátu lístky neodevzdávat cítil poškozen.

"Pokud by vystoupil s tím, že ho stranický sekretariát nutí, aby to udělal, a tím mu brání ve vykonávání poslaneckého mandátu podle jeho nejlepšího vědomí a svědomí, jak se to uvádí ve slibu poslance," rozvedl doktor Balaš možnost žaloby.

Pokud ale poslanci hlasují neodevzdáváním lístků dobrovolně, nelze s tím nic dělat. Svědčí to ale podle něj o situaci v ČSSD.

"Lze to interpretovat tak, že sociální demokracie nemá důvěru ve své poslance, a proto ty lístky vybírá tímto způsobem. Už Stalin říkal: důvěřuj, ale prověřuj," dodal Vladimír Balaš v rozhovoru s iDNES.cz.

Co není zakázáno, je dovoleno
Volební řád pro tajnou volbu předsedy Poslanecké sněmovny uvádí, že poslanci mohou s kandidátem na lístku vyjádřit souhlas nebo nesouhlas.

To, že by lístek neodevzdali vůbec, neřeší. Takže se poslanci zřejmě řídí heslem: co není zakázáno, je dovoleno.

Poslanci ČSSD zatím o šéfovi Sněmovny nehlasovali ani jednou. A v pátek se k nim při páté tajné volbě předsedy přidali i komunisté. - více zde

Svůj poslanecký plat tak většina z nich dostává za činnost, kterou občané při přenosech z jednacího sálu ani nemohli postřehnout. Sněmovna stojí daňové poplatníky každý den téměř tři miliony korun. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video