Nehlásil ztrátu občanky, zmátl soud i policii

Olomouc - Nenahlášená ztráta občanského průkazu zapříčinila chybu olomouckých soudců, kteří poslali do vězení za loupežné přepadení muže pod falešným jménem. Lupiči, který se prokazoval odcizeným dokladem, nahrál přitom také běžný postup policistů a vyšetřovatelů. Pokud totiž nemají pochybnosti o průkazech totožnosti zadržených osob, jejich pravost již dále nekontrolují. Nenutí je k tomu ani žádný předpis.

Olomoucký soud odsoudil před dvěma lety muže pod falešným jménem za loupežné přepadení na tři a půl roku vězení. Na svůj omyl přišli až ve chvíli, kdy byl muž propuštěn na podmínku. Upomínky kurátora poté začaly chodit jinému člověku, který o svém odsouzení neměl ani tušení.

Soud nyní musí proces s mužem kvůli formální chybě zopakovat. Na muže byla znovu podána žaloba a před soudem budou opět provedeny všechny důkazy. Muž odsouzený pod jiným jménem je ve skutečnosti Slovák a nyní je v brněnské vazební věznici kvůli podezření z dalších dvou loupeží. Nebýt těchto obvinění, vězení by muži v tomto obnoveném procesu již znovu nehrozilo.

Lupič se na základě zfalšovaného občanského průkazu vydával za někoho jiného již delší dobu. Pod cizím jménem tak prošel celým trestním řízením a odpykal si i část trestu. Muž, jemuž dokumenty patřily, neměl o ničem ani tušení.

Falešné doklady nepoznali policisté při zadržení pachatele a později ani vyšetřovatelé. "Vyšetřovatel si obvykle opíše údaje, které potřebuje a zkontroluje fotografii. Když nemá pochybnosti, není důvod dále prověřovat, zda jsou doklady falešné. Bohužel, stát se to může," uvedl šéf olomouckých okresních vyšetřovatelů Václav Matouch.

Podle policejní mluvčí Marty Vlachové neměli v tomto případě policisté nahlášenou ztrátu občanského průkazu. Při zadržení proto žádné pochybnosti neměli. "Pokud by ztráta nahlášena byla, bylo by to jednoduché; na podvod bychom přišli," řekla mluvčí.

Okresní státní zástupce Michael Šoka i soudce Petr Bednář uvedli, že  žádný předpis o způsobu ověření totožnosti pachatele neexistuje. "Není stanoveno, jakým způsobem se má ověřit totožnost. Při takovém množství osob by navíc bylo nezvládnutelné ověřovat pravost dokladů u každého zadrženého," uvedl soudce Bednář.

Neobvyklý případ vyvolal mezi soudci diskusi, zda je nutné z formálních důvodů zopakovat celé trestní řízení včetně přípravného nebo postačí jen opakovaný soudní proces.


Témata: podvod, policie, Věznice

Video