Neházejte lumpům peníze z letadla

  • 11
Po naší zemi chodí pár lotrů, kteří nařezávají železniční koleje, strkají bomby pod mosty a vydírají stát o miliony korun. Když se poprvé objevil takový vyděrač v Olomouci s požadavkem deseti milionů, ministr Gross nechal naložit do vrtulníku pytle s penězi a policisté je pak kdesi nad Moravou shazovali dolů.

Policie totiž našla bombu přesně na místě, které vyděrač ve svém anonymním telefonátu označil. Bylo to pod frekventovaným mostem na okraji Olomouce. Ministr vnitra stál tehdy zjevně před vážnou volbou.

Kdyby policie anonymního vyděrače ignorovala, mohl odpálit bombu na jiném místě a zavinit smrt třeba i desítek lidí. A kdyby policie nehrála ochotu peníze dodat, přišla by o dobrou příležitost pachatele chytit.

Výsledek této akce je sporný. Vyděrač si peníze nevyzvedl, protože celá oblast byla hlídaná. Zato se začaly objevovat nové anonymní telefonáty, nové výhrůžky a nové požadavky.

Shazování peněz z vrtulníku byl zjevně signál všem zvráceným lumpům, že stát a jeho policie mohou na jejich požadavky reagovat, mohou se chovat podle jejich pokynů.

Kdo si chce vydělat pár milionů, může zavolat na policii, že vyhodí do povětří nějakou budovu či vykolejí vlak. Policie peníze shodí z vrtulníku. Tím je naplněna představa o absolutním gangsterském ráji. Z nebe prší bankovky.

A pro policii z toho plyne zcela nová koncepce její práce: jestliže chce ochránit bezpečnost lidí a majetku, musí pravidelně shazovat peníze z letadel a kropit zemi miliony.

Předevčírem kdosi zavolal do redakce Mladé fronty DNES a řekl, že vykolejí vlak, když nedostane patnáct milionů. Muž středního věku si stěžoval, že policie na jeho předchozí požadavky nereagovala, a tak volá do redakce novin.

U Šumperka byly skutečně nalezeny poškozené koleje a dopis s žádostí o peníze. Je těžké mluvit policii do její práce a taktiky stíhání lumpů. Ale jedno doporučení je snad na místě: jestliže chce - jistěže v rámci taktiky - předávat zločincům peníze, měla by to dobře utajit.

Jinak se může spustit celá lavina dalšího vydírání. A nezbude než peníze shazovat z letadel pravidelně, řekněme třeba každé ráno v devět hodin. Problém, jak reagovat na zločinecké vydírání, je vážný a netýká se zdaleka jen práce české policie.

Příznivci taktického jednání se zločinci jistě namítnou, že je třeba chránit lidské životy a vytvářet na zločince pasti a lsti. Policie také již několik vyděračů díky tomu zatkla. Bohužel se však objevují noví a noví.

Takže zjevně platí i opačná teze, podle níž každá ochota vyjednávat se zločinci či se chovat byť jen naoko podle jejich požadavků spouští lavinu dalšího vydírání. Zločincům má být jasné, že nic nedostanou a že s nimi bude vždycky zacházeno jen jako se zločinci.

Na závěr si dovolím krátký vzkaz člověku, který nám do redakce zatelefonoval a vyhrožoval vykolejením vlaku: pevně věříme, že tě policie chytí a zavře.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue