Neházejte Indii a Čínu do jednoho pytle

Doporučujeme   9:19
Zejména na Západě je dnes v módě hovořit o Indii a Číně jedním dechem. O těchto dvou velkých zemích se tvrdí, že si podmaňují svět a po staletích západní dominance jsou novými uchazeči o globální nadvládu, jakousi orientální odpovědí na několik generací trvající hospodářský úspěch Západu.

Tadž Mahal, Indie | foto: Profimedia.cz

Dokonce vyšly dvě nové knihy, které obě země otevřeně stavějí vedle sebe: Slon a drak: Vzestup Indie a Číny a co pro nás všechny znamená od Robyn Meredithové a Miliardy podnikatelů: Jak Čína a Indie přetvářejí svou – a také vaši – budoucnost z pera profesora Harvardovy univerzity Taruna Khanny. Podle obou knih posouvá nedávný vzestup Indie a Číny tektonické kry světa v ekonomické i politické oblasti. Někteří lidé dokonce hovoří o "Čindii", jako by obě země měly z pohledu světa srostlou pánev.

Počítejte mě mezi skeptiky. Nejde pouze o to, že Čína a Indie mají jen málo společného s výjimkou faktu, že obývají obrovskou pevninu zvanou "Asie". Jde také o to, že jsou již v naprosto odlišných vývojových fázích. Čína zahájila liberalizaci o půldruhého desetiletí dříve než Indie, dvojciferného růstu dosáhla v době, kdy se růst v Indii stále pohyboval kolem 5 procent, díky nakumulovanému růstu se zařadila do naprosto jiné ekonomické ligy než Indie a i nadále roste rychleji a ze širšího základu.

Indie, hašteřivá demokracie
Obě země mají navíc naprosto nepodobné systémy. Pokud chce Čína postavit novou šestiproudovou dálnici, může buldozerem srovnat se zemí kteroukoliv vesnici, která jí stojí v cestě. Pokud chcete v Indii rozšířit dvouproudovou silnici, můžete strávit deset let u soudu tahanicemi o kompenzační nároky.

Když Čína stavěla přehradu Tři soutěsky, vytvořila 660 kilometrů dlouhou vodní nádrž, kvůli níž musely být přesídleny 2 miliony lidí – v zájmu výroby elektrické energie toho všeho bez rozruchu dosáhla za 15 let. Když Indie zahájila projekt přehrad na řece Narbada, který měl milionům lidí zajistit zavlažování, pitnou vodu a energii, strávila 34 let (zatím) bojem s ekologickými skupinami, bojovníky za lidská práva a obhájci vysídlenců – bojem, který se dostal až k Nejvyššímu soudu, přičemž odpůrci v ulicích stále maří výstavbu.

Věc se má zhruba takto: Indie je hašteřivou demokracií, zatímco Čína nikoliv. Já jako Ind však nechci předstírat, že v otázce globálního růstu můžeme Číně konkurovat.

Přehrada Tři soutěsky

Uplynulo mnoho let
Nemůžeme-li však konkurovat, můžeme spolupracovat? Obě civilizace spolu za starých časů po staletí udržovaly kontakty. Především díky vývozu buddhismu z Indie do Číny přicházeli Číňané na indické univerzity, navštěvovali indické dvory a psali o svých cestách památná svědectví. Na univerzitu Nalanda přicházely ve své době stovky čínských studentů a několik Indů putovalo také opačným směrem – jeden buddhistický mnich z Indie vybudoval v pátém století slavný chrám Ling-jin S’ v provincii Chuang-čou.

Jihozápadní pobřeží Indie ve státě Kérala je poseto rybářskými sítěmi v čínském stylu a oblíbenou pánví malabarské hospodyňky je wok, jehož místní název zní čín-četi (čínská nádoba).

Od dob, kdy měli Indové a Číňané mnoho společného, už však uplynulo mnoho let. Opojné časy sloganu Hindi-čini bhaj-bhaj ("Indové a Číňané jsou bratry"), kterým nehrúovská Indie vítala v roce 1955 Čou En-laje, přehlušilo ponížení z války o hranice v roce 1962, po níž se zmíněný slogan na několik desítek let změnil na Hindi-čini bye bye.

Spor o hranice zůstává nedořešený, přičemž čínští vojáci podnikají periodické vpády na indické území a na scéně se objevila nová "dráždidla" typu protičínských protestů tibetských vyhnanců, kteří dostali v Indii azyl. Slova o bilaterálním "deficitu důvěry" jsou možná ještě eufemismem.

Přesto se objevují i dobré zprávy. V posledních třech letech se vzájemný obchod každý rok zdvojnásoboval až na letošních odhadovaných 40 miliard dolarů a Čína vystřídala Spojené státy v roli největšího obchodního partnera Indie. Prosperuje také cestovní ruch, zejména díky indickým poutníkům do významných hinduistických svatých míst v Tibetu, k hoře Kailas a k jezeru Mansarovar.

Indické IT firmy otevřely pobočky v Šanghaji a Chang-čou a společnost Infosys přijala letos do svého sídla v Béngalúru devět Číňanů. Desítky čínských inženýrů pracují v indických počítačových a strojírenských firmách (a učí se od nich) a indičtí softwaroví inženýři zase podporují čínského výrobce telekomunikační techniky Huawei.

Slon už s drakem tančí
Celkově vzato je Indie silná v oblastech, které Čína potřebuje zlepšit, jmenovitě v oblasti softwaru, zatímco Čína exceluje v hardwaru a ve výrobě, kterou Indie bolestně postrádá. A tak indická firma Mahindra and Mahindra vyrábí v Nan-čchangu traktory určené na vývoz do USA. Klíčové operační součástky do iPodu od firmy Apple byly vyvinuty společností PortalPlayer z Hajdarábádu, zatímco samotné iPody se vyrábějí v Číně. Philips zaměstnává téměř 3000 Indů ve svém "Inovačním kampusu" v Béngalúru, kde se píše více než 20 procent celosvětového softwaru této firmy. Padesát tisíc zaměstnanců Philipsu v Číně pak mění tento software ve značkové výrobky.

Jinými slovy už slon s drakem tančí. Jediná otázka zní, zda by politické napětí mohlo dovést hudbu ke skřípavému konci. Ať už jsou rozdíly mezi Indií a čínským komunistickým režimem jakékoliv, není pochyb o tom, že spolupráce je v nejlepším zájmu obou národů. Jedna plus jedna se koneckonců nerovná pouze dvě; pokud se obě číslice řádně spojí dohromady, může být výsledkem i 11.

Copyright: Project Syndicate, 2008. 

Autor:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...