Sněmovna disponuje miliardou korun ročně. Ilustrační foto.

Sněmovna disponuje miliardou korun ročně. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nefunkční Sněmovna stojí denně tři miliony

  • 154
Sněmovna stojí daňové poplatníky každý den 2 934 153 korun, tvrdí autoři projektu Efektivní stát. Podle jejich serveru www.estat.cz každou sekundou "přicházíme" o 34 korun. Sněmovna však ústy šéfa tiskového odboru oponuje: "Není pravda, že Sněmovna není funkční. Sněmovna pracuje."

Autoři projektu www.estat.cz částku stanovili jednoduchým výpočtem. Sněmovna má na rok 2005 zhruba miliardu korun ze státního rozpočtu (přesně 1 070 966 000 Kč). Tuto sumu vydělili počtem dní v roce. Sněmovna tedy disponuje 2 934 000 korunami na den. Od skončení voleb je to tedy přibližně 131 milionů korun.

Poslanci se za šest týdnů od voleb dohodli zatím jen na vytvoření mandátového a imunitního výboru a volební komise, která řídí mimo jiné tajné hlasování o kandidátech na funkcionáře Sněmovny. Stále si nezvolili své vedení. Miroslava Němcová ani Jan Kasal nedostali v prvních dvou kolech potřebnou nadpoloviční většinu hlasů, minulý pátek poslanci ani hlasovat nemohli. Žádný kandidát do čela Sněmovny nebyl ani navržen.

"Není pravda, že Sněmovna nepracuje. Ten výraz, že Sněmovna je nefunkční, je velice relativní," hájí dolní komoru vedoucí tiskového oddělení Roman Žamboch. "Sněmovna dělá přesně to, co má, když se po volbách ustavuje nová vláda a vedení dolní komory. Trvá to jen déle než jindy, ale Sněmovna je naprosto funkční."

Sněmovna zatím nebyla schopná zvolit si předsedu. "Ale to proto, že jí nikdo nenavrhne kandidáta, který by získal nadpoloviční většinu. To ale neznamená, že je nefunkční, jak se říká," tvrdí Žamboch.

"Poslanci hlasují každý týden o tom, co je jim navrženo. Jestli Sněmovna má, nebo nemá předsedu, v tomhle okamžiku nehraje roli," vysvětluje Žamboch. Scházejí se poslanecké kluby, konají se tiskové konference. Každý pátek podle Žambocha schválí poslanci několik usnesení. Na webových stránkách Sněmovny v sekci Usnesení ale není žádný záznam.

Tiskové oddělení: Sněmovna pracuje
Podle šéfa tiskového oddělení je na tom Sněmovna - pokud jde o pracovní nasazení - "lépe", než v některých jiných letech během letních měsíců, kdy parlament většinou několik týdnů nezasedá vůbec.

"Parlamentní prázdniny u nás sice v legislativním slova smyslu neexistují, ale praxí je letní přestávka, kdy se nekonají parlamentní schůze," vysvětluje. "A teď jsou schůze každý pátek a před nimi probíhají všechny běžné procesy."

Politici: Sněmovna nepracuje
O "nefunkční" Sněmovně, či o Sněmovně, která "nepracuje" ale mluví i sami poslanci, mezi nimi i lídři jednotlivých stran.

"Ani vláda ani Sněmovna nepracují, přesto, že si je lidé platí," vyjádřil se před novináři minulý týden šéf ODS Mirek Topolánek. Jeho koaliční kolega, předseda lidovců Miroslav Kalousek se nechal slyšet: "Již šestý týden berou poslanci Poslanecké sněmovny nemalý plat a Sněmovna nepracuje."

Také lídr ČSSD Jiří Paroubek nemá zřejmě pocit, že by se poslanci přetrhli. "Delší protahování už by nesloužilo nejen pověsti Sněmovny v očích veřejnosti, ale především by to nesloužilo tomu, že Sněmovna má své náklady a přitom se nepracuje," citoval Paroubka tisk.

Nezvolené vedení ušetří měsíčně statisíce
Z miliardového rozpočtu dolní komory tvoří téměř 20 % platy poslanců, a to včetně platů českých europoslanců, a to téměř 182 miliony (viz INFOGRAFIKA). Platy zaměstnanců Sněmovny (např. technické a administrativní síly) a ostatní platby za provedenou práci dávají dohromady 336 milionů.

Tím, že Sněmovna zatím nemá vedení, paradoxně také šetří. Předseda a pět místopředsedů by totiž ke svým běžným poslaneckým platům pobíralo příplatky v celkové výši kolem 400 tisíc korun měsíčně.

INFOGRAFIKA: Příjmy a výdaje Sněmovny
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue