Ministr Radek John bude výzvu k rezignaci policejního prezidenta vysvětlovat premiérovi

Ministr Radek John bude výzvu k rezignaci policejního prezidenta vysvětlovat premiérovi | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Nedokážu si představit, že by Martinů zůstal ve funkci, říká John

  • 445
Výzva k rezignaci, kterou ministr vnitra Radek John adresoval policejnímu prezidentovi Oldřichovi Martinů, rozdmýchala nové spory uvnitř vládní koalice. Svůj krok bude muset John vysvětlovat premiérovi Petru Nečasovi, který tvrdí, že s ním ministr výzvu nekonzultoval.

V pondělí, když veřejně vyzval policejního prezidenta k odchodu, John nepřipustil žádné otázky. MF DNES až v úterý odpověděl přes e-mail.

Martinů si už vymínil schůzku s premiérem. Ve středu bude o svém dalším osudu mluvit i na Hradě s prezidentem Václavem Klausem.

Výzvou k rezignaci policejnímu prezidentovi jste nepříjemně zaskočil premiéra Nečase. Proč jste s ním tento krok předem nekonzultoval?
Já jsem nutnost výměny policejního prezidenta avizoval v koalici už dříve. Myslím, že jako ministr mám právo vyjádřit se ke spokojenosti či nespokojenosti s prací podřízených. Nicméně respektuji gentlemanskou dohodu s panem premiérem, že jméno nového policejního prezidenta s ním budu konzultovat.

A konzultoval jste tento krok předem s vašimi kolegy z Věcí veřejných?
Je to mé osobní rozhodnutí. Jsem si jist podporou poslaneckého klubu Věcí veřejných, který jsem o tom zevrubně informoval na víkendovém výjezdním zasedání.

Vyzval jste Oldřicha Martinů k rezignaci nejdříve osobně, tedy už před pondělní tiskovou konferencí?
Ano, vyzval jsem jej k rezignaci na osobním jednání a slíbil mu společné setkání u premiéra Nečase.

Očekáváte, že vám vyhoví a sám odejde?
Nedokážu si představit, že by v takto napjaté době, která vyžaduje naprosté souznění mezi ministrem a jeho podřízenými, zůstal ve funkci někdo, koho jsem veřejně vyzval k rezignaci.

Veřejně jste svůj názor na výměnu policejního prezidenta několikrát změnil. Ještě nedávno jste ujišťoval, že to není aktuální problém. Proč najednou nastala taková změna?
Když se mě novináři ptali, jestli hodlám odvolat policejního prezidenta, odpovídal jsem: Ne, protože to ani nemůžu. To říkám i dál. Hlavním důvodem, proč jsem ho nyní vyzval k rezignaci, bylo, že celostátní útvary, které mají hlavní úlohu v boji s korupcí, nemají podporu. A to personální ani finanční.

Nezdá se vám, že policejního prezidenta stavíte do neřešitelné situace, když na jednu stranu vyžadujete finanční podporu určitých útvarů a na druhou stranu mu nařizujete škrtat a šetřit?
V posledních měsících jsme řešili rozpočet na příští rok. Policejní prezidium přistupovalo ke škrtům plošně bez ohledu na priority vlády. Přes mé opakované výzvy k podpoře klíčových útvarů stále nemají optimální podmínky pro svoji činnost. Čísla, která nám prezidium dodávalo při přípravě rozpočtu, byla nekonkrétní a často se měnila. Dalším důvodem k vyzvání k rezignaci pak byly časté úniky informací, na které jsem rovněž opakovaně upozorňoval a k jejichž zamezení jsem policejního prezidenta písemně vyzval.

Teď budete hledat nového policejního prezidenta. Nedávno jste vydal směrnici, která umožňuje přijmout do vysokých funkcí v policii i lidi mimo služební poměr. Může se tedy novým šéfem policie stát "civil"?
Ta směrnice byla platná už před mým příchodem, myslím, že od roku 2007. Za určitých okolností to zákon umožňuje, ale já předpokládám, že vhodného kandidáta najdeme uvnitř policie.

Nesouvisí vaše náhlé rozhodnutí s tím, že se blíží konference Věcí veřejných? Není to jen snaha "ukázat se" před ní jako silný a rázný ministr?
Ne, rozhodně nesouvisí. Jediným důvodem je eskalace vnitřních problémů ve vedení policie, a především stále hlasitější nespokojenost uvnitř sboru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video