Podnikatel František Mrázek, léta prověřovaný pro podvody, úplatky a objednávání vražd, skončil stejně jako další mafiáni. Někdo ho zastřelil.

Podnikatel František Mrázek, léta prověřovaný pro podvody, úplatky a objednávání vražd, skončil stejně jako další mafiáni. Někdo ho zastřelil. | foto: MF DNES

Něco nehraje aneb když grázl práská na grázla

  • 12
Pozorně si přečtěte seznam lidí napojených na podsvětí. Rudolf Javornický. Muž podezřelý z mnoha podvodů a vydírání. Jeho trestní rejstřík však zůstal čistý. V roce 2001 zastřelen. Petr Šebesta. Vyšetřován v případech podvodů. Neodsouzen. V roce 2003 se stal obětí střelce.

Jakub Konečný. Blízký spolupracovník později uprchlého Radovana Krejčíře. V roce 2005 zmizel. Prohlášen za mrtvého.

František Mrázek. Dlouhá léta prověřovaný pro podvody, úplatky, vydírání, objednávání vražd. Nikdy nesouzen. V roce 2006 zastřelen.

Všichni čtyři byli podezřelí ze závažných trestných činů. Nikdo z nich nebyl souzen. Všichni špatně skončili. Kdo byl jejich vrah? Ve všech čtyřech případech – nevíme.

Z případu, na který tento týden upozornila MF DNES, jde čistokrevná hrůza: tady něco vážně zapáchá!

Už zhruba rok či dva všichni víme, že kolem roku 2000 založila policie spis Krakatice a rozhodla se různé figurky v podsvětí sledovat, tedy i odposlouchávat jejich telefony. Tehdy šlo o velký byznys: kdo a za kolik pro sebe se státním požehnáním uloví jednu z největších stavebních firem v zemi, IPS.

Odposlechy jsou zřejmě v případě vážných podezření správná a legitimní metoda. Díky nim se policisté během několika let dostali k dost výbušným informacím: v síti telefonních kontaktů našich "mafiánů" uvízli tu "ctihodní" podnikatelé, tu šéf Úřadu vlády Šlouf, tu poslanec z ČSSD Hojdar, tu členové ODS Tlustý a Langer. Jen z "telefonního seznamu" mafiánů mrazí.

Bohužel, dnes také víme, že policejní spis Krakatice nikdy nevedl k obvinění konkrétních osob z konkrétních trestných činů. A že těch podezření bylo! Dosud všichni pracovali s variantou, že jaksi chyběla politická vůle věci dotáhnout do konce.

Když tento týden MF DNES přinesla svědectví o tom, že úplně stejně pracovali policisté i na případu tunelování Setuzy (opět stejná jména: Mrázek a spol.) a že znovu přes mnohá silná podezření šel celý spis k ledu, napadlo mě ještě jedno vysvětlení: opravdu měli policisté ze speciálních útvarů ambici dostat mafiány za mříže?

Otázka o to naléhavější, když zvážíme, kolik ze sledovaných gangsterů bylo zároveň policejními agenty: Javornický, Šebesta, Konečný, Mrázek. Franta, sám podezřelý z podvodů, chodil svému policistovi říkat, na jakou lumpárnu se chystá kolega. A obráceně.

Výsledek? Nikdo není obviněn z ničeho, neboť policie pořád vyvažuje, kdy je pro ni cennější získaná informace od grázla a kdy už grázlovo zatčení.

Všichni "mafiáni" jsou vlastně dodnes čistí. A mrtví. Kdo a proč se jich zbavil?

Ani to policie nedotáhla do konce. Proč? Můžeme jen spekulovat. Nicméně "vytěžování mafiánů" jako informátorů se mi jako efektivní metoda policejní práce zrovna nejeví.

Stejně tak zaráží fakt, že šéf bývalých elitních policistů Karel Tichý dnes pracuje v bezpečnostní agentuře, jež patří Mrázkovu spolupracovníkovi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video